REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2021 m. Vasario 12 d. 08:29

Ar gali būti bend­ri­jos na­rių ma­žiau nei na­mo sa­vi­ninkų?

Šiauliai

Monika ŠlekonytėŠaltinis: Etaplius.lt


164969

Daugiabučių namų bendrijoms buhalterinės apskaitos ir konsultacijų paslaugas teikiančios bendrovės „Skaidri apskaitos sistema“ klientus  konsultuojanti specialistė Gintarė Janiškienė sako, kad bendrijos narių  dažniausiai būna mažiau nei visų butų ir kitų patalpų savininkų. Būti ar  nebūti bendrijos nariu – kiekvieno asmens laisvas pasirinkimas, tik  svarbu, kad bendrijos narių ir visų savininkų sąrašai būtų atnaujinami ir pateikiami tikslūs susirinkimų metu (balsuojant raštu).

Be to, informacija apie savininkus ir nuosavybės teise jų valdomus (užimtus) plotus name aktuali ir proporcingai paskirstant mokesčius. Už sąrašų sudarymą ir atnaujinimą atsakingas bendrijos (valdybos) pirmininkas.

Daugiabučio namo bendrija įsteigiama, kai steigiamajame susirinkime dalyvauja daugiau nei pusė visų savininkų ir daugiau nei pusė dalyvaujančiųjų balsuoja „už“. Steigėjai tampa bendrijos nariais, o kiti savininkai gali įstoti į bendriją bet kada, pateikdami laisvos rašytinės formos prašymą bendrijos pirmininkui. Niekas negali būti verčiamas būti bendrijos nariu. Pasyvūs savininkai neturi teisės balsuoti bendrijos narių susirinkimuose, tačiau privalo vykdyti teisėtai priimtus bendrijos narių sprendimus, taip pat mokėti ir nustatytas rinkliavas.

Bendrijos pirmininkas privalo atnaujinti bendrijos narių sąrašą, kai tik atsiranda pasikeitimų: asmuo įstoja arba išstoja iš bendrijos, netenka nuosavybės name, praneša apie pasikeitusius kontaktinius duomenis ir pan. Taip pat reikėtų kasmet pasitikrinti, ar nėra visų savininkų duomenų pasikeitimų, užsakant VĮ Registrų centro pateikiamą „Butų (patalpų) sąrašą pastate“. Patartina užsakyti sąrašą su naudingojo ploto duomenimis, galima ir su savininkų gimimo datomis (aktualu, kai sutampa savininkų vardai ir pavardės).

„Butų (patalpų) sąraše pastate“ nurodyto vieno unikalaus numerio (nesvarbu, buto ar kokios kitos patalpos) savininkas būna vienas (išimtiniais atvejais laikinai būna be savininko). Jeigu vieną turto vienetą valdo bendraturčiai, (nesvarbu, kokiomis dalimis), visų savininkų susirinkimuose jie turi vieną balsą (turi susitarti, kuris iš bendraturčių balsuos). Pavyzdžiui, jeigu vyrui ir žmonai bendrai priklauso butas ir garažas, jie visų savininkų susirinkime turės du balsus (du turto vienetai), o balsuoti galės įvairiai: arba vyras turės du balsus, arba žmona du balsus, arba vyras turės vieną balsą ir žmona vieną balsą.

Bendrijos narių susirinkimuose vienas bendrijos narys turi tik vieną balsą, nesvarbu, kiek nuosavybės teise jis valdo butų ar kitų patalpų pastate. Bendraturčiai vėlgi turi susitarti, kuris asmuo jiems atstovaus bendrijoje ir taps bendrijos nariu (sprendimą gali keisti, raštu apie tai pranešdami bendrijos pirmininkui). Jeigu, pavyzdžiui, vyrui ir žmonai bendrai priklauso butas ir garažas, jie gali susitarti, kad butui atstovaus ir bendrijos nariu taps vyras, o garažui atstovaus ir bendrijos nare taps žmona (du bendrijos nariai, du balsai), bet jeigu jie susitars, kad ir butui, ir garažui atstovaus, pavyzdžiui, vyras, jis bendrijos narių susirinkime turės vieną balsą (vienas bendrijos narys).

UAB „SKAIDRI  APSKAITOS SISTEMA“

Pramonės g. 15,  201 kab., Šiauliai Tel. 8 605 31 605 www.dnsb.eu

 

dnsb-skaidri-apskaitos-sistema.png

ReklamaREDAKCIJA REKOMENDUOJA