REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Verslas2018 m. Lapkričio 20 d. 14:35

Apribojus verslo liudijimus valstybės biudžetas bus pilnesnis?

Marijampolė

Ričardo PASILIAUSKO nuotrauka

Regina KulbokaitėŠaltinis: Etaplius.lt


61054

Nuo nepriklausomos valstybės atkūrimo beveik visos vyriausybės žadėjo negailestingą kovą su šešėline ekonomika. Buvo „žiaurios akcijos“, buvo ir skambūs pažadai ištraukti iš šešėlio milijardą. Kuo baigėsi? Bankrutavo arba tiesiog susilikvidavo keliasdešimt ant „žiaurių akcijų“ bangos pakliuvusių įmonių, o traukiant iš šešėlio milijardą gal tik kiek švelniau „sėdo“ nemaža dalis įmonėlių. Arba įsislaptino. Šešėlis lyg ir trumpėjo, bet... Pastaruoju metu ir vėl vis garsiau aidi perspėjimo signalai, kad jis grįžta į senas vėžes.

Atrakcijos vietoje „žiaurių akcijų“

Dabartinė valdžia neskelbia žiaurių akcijų. Bando švelnesnes. Pavyzdžiui, paskelbė čekių loteriją. Ir džiūgavo, kad piliečiai labai aktyviai joje dalyvauja.

Kurį laiką viltingi raportai apie loterijos dėka pasipildančius valstybės finansus ir loterijos laimėtojus kiek pritilo. Bet pastarosiomis dienomis džiaugsmingi pranešimai vėl viešojoje erdvėje: loterijoje dalyvavo per du milijonus pirkėjų ir klientų, jai įsibėgėjus pagerėjo PVM surinkimas... Tad loterija pratęsiama dar metams. Tik kukliai nutylint, kiek tų iš šešėlio „išgautų“ pinigų buvo išleista pačios loterijos organizavimui ir administravimui. Bet juk svarbiau pabandyti, tiesa? Laikykime bandymą pavykusiu.

Užkliuvo auklės, statybininkai ir automobilių taisytojai

Todėl valstybės vyrai bando toliau. Neseniai premjeras Saulius Skvernelis viešai pareiškė suradęs dar vieną priemonę, galinčią papildyti valstybės kišenę: patrumpinti veiklų, kuriomis galima verstis, susimokėjus fiksuotą mokestį už verslo liudijimą, sąrašą. Iš daugiau nei šimto verslų pagal fiksuoto mokesčio verslo liudijimus sąrašo Vyriausybės vadovui užkliuvo trys: automobilių remontas, statybos darbai ir auklių paslaugos. Esą būtent šiuose versluose slypi nemaži valstybės biudžeto pajamų rezervai. Paprasčiau tariant, jais besiverčiantys valstybei sumoka per mažai.

Marijampolės savivaldybėje daugiau nei 46 mln. eurų sudarančio biudžeto pajamų eilutėje mokesčiai už verslo liudijimus neišskiriami: jie patenka į bendrą katilą kaip gyventojų pajamų mokestis.

Kai kuriuos veiklos pagal verslo liudijimus skaičius galima surasti Valstybinės mokesčių inspekcijos tinklapyje.

Pagal VMI pateikiamus statistinius duomenis (III ketvirtis) skaičiai gana kuklūs. Antai ateinančių auklių, neįgalių ir kitų asmenų priežiūros veikla Marijampolės savivaldybėje užsiima 10 asmenų, jų mokėtina į biudžetą suma – 140 eurų. Septyni šio verslo liudijimus turi su lengvatomis, kurių bendra suma – 22 eurai.

Statybos verslai – keleriopi, pinigai – irgi

Kiek kitaip su statybos darbais. Mat tai, ką premjeras pavadino tiesiog statybos darbais, verslo liudijimų sąraše išskaidyta į keletą atskirų veiklų.

Pavyzdžiui, statybos baigimo, apdailos ir valymo darbai. Tokius verslo liudijimus Marijampolės savivaldybėje yra įsigiję 65 gyventojai, jų mokėtina į biudžetą suma sudaro beveik 3000 eurų, lengvatiniai – 36, lengvatų suma – 557 eurai.

Dar viena veikla – specialieji statybos darbai. Tai statybvietės paruošimas, stogų dengimas, pamatų klojimas, mūrijimo, betonavimo, hidroizoliaciniai darbai, pastolių ir darbo platformų statymas ir ardymas, dūmtraukių įrengimas. Pagal šį verslo liudijimą dirbančių Marijampolės savivaldybėje yra 90, į biudžetą jų mokėtina suma beveik 5500 eurų, lengvatinių – 59, lengvatų suma – per 1700 eurų. Statybos baigimo apdailos ir valymo darbais verčiasi 86, (mokėtina suma 4772 Eur, lengvatinių – 32, lengvatų suma – 366 eurai.

Prie statybos darbų turbūt galima priskirti ir vandentiekio, šildymo ir oro kondicionavimo sistemų įrengimą (šia veikla Marijampolės savivaldybėje verčiasi 12 asmenų, jų mokėtina suma 330 eurų. Aštuoni verslo liudijimai – lengvatiniai (lengvatų suma – 101 euras).

Elektros sistemų įrengimu pastatuose bei elektros įtaisų įrengimu ir remontu pagal verslo liudijimus užsiima 12 (jų mokėtina suma 301 euras, lengvatinių – 7, lengvatų suma 88 eurai).

Turbūt nelabai nutolę nuo statybų verslo yra ir įsigijusieji verslo liudijimus betono, gipso cemento gaminiams (tokių yra 13, jų mokėtina suma 345 Eur, lengvatinių – 11, lengvatų suma 101 euras), taip pat turintys verslo liudijimus statybinių stalių ir dailidžių metalo dirbinių gamybai, įrankių, spynų ir vyrių gamybai, montavimui (jų yra 18, mokėtina suma 580 eurų, 9 devyni – lengvatiniai, lengvatų suma – 129 eurai). Galima būtų laikyti susijusiais su statybų verslu ir besiverčiančius statybinių dailidžių ir stalių dirbinių, taros, medienos gaminių verslu (savivaldybėje jų yra 15, mokėtina suma – 364 eurai, lengvatinių – 8, lengvatų suma – 97 eurai).

Suprantama, mokesčiai už verslo liudijimą – ne vieninteliai, kuriuos sumoka savarankiškai šioje srityje dirbantys žmonės, tačiau jie tikrai gerokai skiriasi nuo tų, kurie skaičiuojami dirbantiems statybos įmonėse pagal darbo sutartis.

Nevienodos konkurencinės sąlygos, bet...

„Suvalkiečio“ kalbintas UAB „Sumeda“ vadovas Vidmantas Murauskas teigė specialiai nesidomėjęs, kokius mokesčius ir kiek sumoka pagal verslo liudijimus dirbantys, tačiau neabejojo, kad gerokai mažiau, nei sumokama dirbant įmonėje. Pasak pašnekovo, apytikriai skaičiuojant, jei darbuotojui „į rankas“ mokama 1000 eurų, prie šios sumos reikėtų pripliusuoti dar maždaug 57 proc. – tiek maždaug sudaro bendra mokesčių suma. Įmonės vadovas pripažino, kad esant tokioms mokestinėms sąlygoms rasti kvalifikuotų darbuotojų nėra lengva.

Tinklapyje atvirasodra.lt skelbiama, kad rugsėjo mėnesį bendrovėje dirbo 271 darbuotojas, atlyginimo vidurkis buvo per 780 eurų, „Sodrai“ sumokėta per 87400 eurų, t. y. daugiau nei po 300 eurų nuo darbuotojo.

Panašios nuomonės buvo ir UAB „Statybos rimas“ generalinis direktorius Algirdas Brazys. Jo teigimu, dabartinėje situacijoje statybos įmonėms yra nevienodos konkurencinės sąlygos, palyginti su dirbančiais pagal verslo liudijimus pirmiausia dėl mokesčių (tinklapio atvira sodra.lt duomenimis, rugsėjo mėnesį bendrovėje buvo 224 darbuotojai, vidutinis atlyginimas – 795 eurai, „Sodrai“ sumokėta per 73,5 tūkst. eurų).

Tačiau ir ketinimą panaikinti verslo liudijimus statybos darbams generalinis direktorius vertina gana atsargiai:

„Netikiu, kad panaikinus verslo liudijimus visi puls steigti savo įmones arba darbintis jau veikiančiose statybos įmonėse, – sakė ponas A. Brazys. – Labiau tikėtina, kad žmonės arba emigruos, arba trauksis į pogrindį.“

Labai tikėtina, kad su automobilių remonto verslais, kuriems ketinama naikinti verslo liudijimus, irgi bus pasielgta panašiai. Variklinių transporto priemonių technine priežiūra ir remontu Marijampolės savivaldybėje verčiasi 179 žmonės, jų mokėtina už verslo liudijimus suma – 11876 eurų, lengvatinių verslo liudijimų išduota 92, bendra lengvatų suma – 2804 eurai...



REDAKCIJA REKOMENDUOJA