REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2018 m. Balandžio 20 d. 07:15

Apie „bandziūgas“ nori žinoti ir policija

Šiauliai

Bausmės. Pernai vaikų, kurie dar neturi 14 metų, tėvai bausti ne taip ir retai. Surašyti 107 administracinės teisės pažeidimų protokolai dėl tėvų valdžios nepanaudojimo ar panaudojimo priešingai vaiko interesams.

Andrius TverijonasŠaltinis: Etaplius.lt


35066

„Bandziūgos“, – tiesiai rėžia šiaulietis Marius, kuriam pietiniame rajone siautėjančios kelių paauglių grupės neformalus vadas pripurškė į akis ašarinių dujų ir jas sužalojo. Vyras nukentėjo, kai neapsikentęs bandė paauglius sudrausminti dėl deginamų pašto dėžučių, plėšiamų sandėliukų, įžūlaus elgesio. Dėl netvarkos šiaulietis supyko ir ant visos teisėsaugos sistemos, tačiau pareigūnai turi kai ką svarbaus pasakyti ir visuomenei.

„Atmintinė pilnamečiui, sutikus nepilnametį“

Šiaulietis Marius vieną dieną smarkiai supyko. Po to, kai nesutramdomas, pietinį mikrorajoną bauginantis paauglys jam papurškė į veidą ašarinių dujų. Tada vyras ir parašė „Atmintinę pilnamečiui, sutikus nepilnametį“:

1. Jeigu nepilnametis kerta medį, jokiu būdu jo nestabdyti. Nekviesti policijos, nes medis gal ir jums trukdo.

2. Jeigu nepilnametis tuštinasi viešoje vietoje, jokiu būdu jam netrukdyti. Popieriaus nesiūlyti, nes gali iškviesti policiją ir apkaltinti jus seksualiniu priekabiavimu.

3. Jeigu nepilnametis yra akivaizdžiai neblaivus, jokiu būdu jo nekalbinti, neliesti. Į jį negalima žiūrėti, kalbinti. Policijos kviesti negalima, nes policininkas pasakys, kad jūs pats priekabiaujate.

4. Jei nepilnametis teplioja sienas, policijos kviesti negalima. Atidžiai stebėkite, kad jis neišsiteptų. Galima padrąsinti, tik labai subtiliai.

5. Jeigu nepilnametis pareikalavo pinigų, jokiu būdu nesiginčykite. Atiduokite visus, kiek turite. Būtinai atiduokite ir mobilųjį telefoną. Turėtumėte atiduoti ir buto raktus, pasakęs tikslų adresą.

6. Jokiu būdu nedarykite jam pastabų, nes gali pripurkšti ašarinių dujų į akis. Ir džiaukitės, kad dar nepadūrė ar nenušovė.

8. Jeigu jau kilo konfliktas su nepilnamečiu, neikite iš namų, meskite darbą, pakeiskite gyvenamąją vietą, draugus. Jokiu būdu nesikreipkite į policiją. Šie dėdės ir tetos yra labai užsiėmę ir, supykę dėl trukdymo, gali apkaltinti tiktai jus.

Kentėkite, žmonės! Ateis diena ir jie taps PILNAMEČIAI...

Šlovė drakonui. Būkime visi laisvi.

Drausmintojas apkaltintas bandymu išprievartauti

Nemalonus, žeminantis ir skausmingas įvykis Mariui nutiko kovo pabaigoje. Dainų gatvėje esančio vieno daugiabučio gyventojai girdėjo, kaip paaugliai daužė ir spardė rūsyje esančių sandėliukų duris, bet niekas į tai nereagavo.

Žmona Mariui buvo patarusi su įžūlia trijule neprasidėti, nes blogai baigsis. Vyras nepaklausė – išėjo į laiptinę ir užriko ant „bandziūgų“.

„Tada man tiesiai į akis vienas jų ašarinių dujų papurškė. Jie daro ką nori, nieko nebijo“, – pasakoja vyras.

Dėl nudegintų akių buvo iškviesta greitoji medicinos pagalba ir policijos pareigūnai. Marius kelias dienas į akis lašinosi vaistus, bet jam ne dėl pažeistų akių liūdniausia. Jo teigimu, visi aplinkiniai namai žino, kad paaugliai pašto dėžutes padeginėja, plėšia sandėliukus, išpaišo sienas, bet policija neva nieko jiems negali padaryti.

„Ir dabar vos ne kaltas likau. Paauglys policininkams pasakė, kad aš jį užpuoliau, nes gal išprievartauti norėjau. Tai man vos antrankių neuždėjo“, – baisisi šiaulietis.

Marius sako, kad paaugliai siautėja gal jau penkerius metus, bet įstatymai tokie, kad nedorėliai gali daryti ką nori. Jie turi tėvus, bet, atrodo, problemų ir jų namuose netrūksta: šeimos paženklintos skaudžiomis tėvų netektimis, nepriežiūra dėl emigracijos, nepritekliaus, girtavimo...

Žinutė gyventojams – visada kreiptis į policiją

Ričardas Šiumberevičius, Šiaulių apskrities VPK Šiaulių miesto ir rajono PK viršininkas, garantuoja – paauglių gaujų, kurie burtųsi specialiai daryti nusikaltimus ir kuriuos galima tikrai pavadinti gaujomis, mieste ir rajone nėra.

Žinoma, buvo problemų su globos namuose augančiais vaikais. Visais laikais ten yra padidintos rizikos vieta, visi tą žino.

„Metų pradžioje pietiniame rajone buvo problema – moterys buvo apiplėšinėjamos. Išsiaiškinome, kad tai daro globos namų ugdytiniai. Jie buvo sulaikyti, pradėti ikiteisminiai tyrimai, rasti pavogti daiktai. Pasikalbėjome su įstaigos vadovu, išsirinkome probleminius vaikus ir jie 2–3 kartus per mėnesį atvyksta į komisariatą, bendrauja su socialine darbuotoja, bendruomenės pareigūnais“, – sako viršininkas.

Nepilnamečių reikalų inspektorių šalyje nebėra, gyventojai sako nebeturintys, su kuo bendrauti dėl vaikų daromų nusikaltimų, tačiau R. Šiumberevičius sako, kad policijoje yra bendruomenės pareigūnų, kurie ir sprendžia šias problemas, vykdo prevencines veiklas. Mieste ir rajone yra šeši bendruomenės pareigūnai, kurie rengia paskaitas, susitikimus, vyksta į mokyklas.

Šiuo metu po Šiaulių miestą važinėja tris kartus daugiau policijos ekipažų nei anksčiau. Jei 5–6 ekipažai išriedėdavo, jau buvo gerai, bet dabar po miestą važinėja nuo 10 iki 15 ekipažų per parą.

„Jei žmonės yra sąmoningi (o tokie privalėtų būti), jie, pamatę, darant nusikaltimą, pažeidimą, visada turi skambinti telefonu 112. Reaguojame išsyk – kelios minutės ir ekipažas atvyksta“, – sako jis.

Pasak R. Šiumberevičiaus, teigti, kad policija nepilnamečiams nieko negali padaryti, negalima. Net nukentėjusio Mariaus atveju yra pradėtas ikiteisminis tyrimas.

„Kaltu jaunuolis prisipažino, ikiteisminis tyrimas toliau tęsiamas ne dėl viešosios tvarkos pažeidimo, bet dėl nežymaus sveikatos sutrikdymo“, – sako viršininkas.

Paauglys nėra teistas, bet reikalų su policija turėjęs: kelios nusikalstamos veikos jo atžvilgiu buvo nutrauktos, trūkstant įrodymų.

„Jei žmonės sako, kad paaugliai Dainų gatvėje dažnai nusikalsta, kad yra nesaugu, tai kodėl mes apie tai iki šiol nežinojome? Noriu aiškią žinutę perduoti gyventojams – reikia būti pilietiškiems ir visada pranešti policijai“, – sako pareigūnas.

siumberevicius.jpg

Ričardas Šiumberevičius, Šiaulių apskrities VPK Šiaulių miesto ir rajono PK viršininkas: „Žmonių prašome būti pilietiškiems ir netylėti. Negalima tyla „auginti“ paauglių, kurie vėliau darys rimtesnius nusikaltimus. Skambinkite telefono numeriu 112, o policija, galiu garantuoti kaip vadovas, reaguoja akimirksniu, nes daug ekipažų važinėja po miestą.“

Dėl nepriežiūros baudžiami tėvai

Baudžiamoji atsakomybė už kai kuriuos rimtesnius nusikaltimus (plėšimas, atvira vagystė, įsibrovimas į patalpas) paaugliui taikoma ir nuo 14 metų, nors Baudžiamajame kodekse dažniausiai už įvairias veikas atsakomybė gresia 16-mečiui.

Jei nusikalsta vaikas iki 14 metų, baudžiami jo tėvai, globos įstaigos, visada imasi veiklos vaikų teisių gynėjai. Be to, apie pažeidimus informuojamas ir miesto ar rajono savivaldybės administracijos direktorius.

R. Šiumberevičiaus teigimu, pareigūnai žino visas paauglių susibūrimo vietas. Vienareikšmiškai šios vietos yra didieji prekybos centrai. Negalima teigti, kad vaikai buriasi planuoti nusikalstamų veikų, bet pareigūnai šioms susibūrimo vietoms skiria daugiau dėmesio.

Vertinant statistiką, vaikų daromų nusikaltimų mieste ir rajone nėra daug. Tyrėjos per metus iš viso pabaigia apie 1 300 ikiteisminių tyrimų ir perduoda teismams, o tarp jų bylų dėl nusikaltusių nepilnamečių yra apie 50.

Pernai vaikų, kurie dar neturi 14 metų, tėvai bausti ne taip ir retai. Surašyti 107 administracinės teisės pažeidimų protokolai dėl tėvų valdžios nepanaudojimo ar panaudojimo priešingai vaiko interesams.

„Kai negali nubausti vaiko dėl amžiaus, baudžiami tėvai“, – sako viršininkas, pridurdamas, kad šiemet jau bausti 28 vaikų tėvai.

O nepilnamečiai nusikalsta įvairiai: ikiteisminiai tyrimai pradėti dėl vagysčių, plėšimo, disponavimo narkotinėmis medžiagomis, viešosios tvarkos pažeidimų, nežymaus sveikatos sutrikdymo ir kt.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA