REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2017 m. Gegužės 28 d. 08:25

Ap­sau­gi­nes prie­mo­nes nuo sau­lės pa­si­ga­min­ti ga­li­te ir pa­tys

Šiauliai

Gabrielė PastaukaitėŠaltinis: Etaplius.lt


4495

Smė­lė­ta­me pa­plū­di­my­je, dau­gia­bu­čio bal­ko­ne ar be­ra­vint pa­ma­žu dygs­tan­tį dar­žą – sau­lės jū­sų oda grei­čiau­siai jau spė­jo pa­ra­gau­ti. To­dėl pa­ts lai­kas pa­gal­vo­ti apie ap­sau­gi­nes prie­mo­nes nuo karš­tų jos spin­du­lių. Kaip jas iš­si­rink­ti ir ar ga­li­ma pa­si­ga­min­ti pa­tiems?

Pa­da­ri­niai – ne šian­dien ir ne ry­toj
Sau­lė žmo­gui yra tiek pat pa­vo­jin­ga, kiek ir bū­ti­na. Sau­lės spin­du­liai tei­gia­mai vei­kia mū­sų me­džia­gų apy­kai­tą, ska­ti­na vi­ta­mi­nų C ir D ga­my­bą – mes jau­čia­mės ener­gin­ges­ni, žva­les­ni ir esa­me ge­res­nės nuo­tai­kos. Ta­čiau vi­sa tai – su są­ly­ga, jog sau­le mė­gau­si­mės pro­tin­gai ir at­sa­kin­gai.
Apie UV spin­du­lių nei­gia­mą po­vei­kį pa­sta­rai­siais me­tais kal­ba­ma iš­ties ne­ma­žai, žmo­nių są­mo­nin­gu­mas au­ga, ta­čiau ydin­gi de­gi­ni­mo­si įpro­čiai vi­suo­me­nė­je vis dar eg­zis­tuo­ja. Be­ne ydin­giau­sias – ne­nau­do­ti ap­sau­gi­nių prie­mo­nių nuo UV spin­du­lių. Ypač jų ven­gia tos ir tie, ku­rių oda nė­ra ap­ga­muo­ta, leng­vai ir ru­dai įde­ga. Ta­čiau de­rė­tų ži­no­ti, kad nei­gia­mi UV spin­du­lių pa­da­ri­niai odai ga­li pa­si­reikš­ti ne iš kar­to. Tai ga­li įvyk­ti ir po de­šim­ties ar pen­kio­li­kos me­tų.
SPF ir ma­te­ma­ti­ka
Nuo sau­lės sau­go­ti tu­ri­me ne tik odą, to­dėl rei­kė­tų neuž­mirš­ti pa­si­rū­pin­ti plau­kų ir lū­pų ap­sau­gi­nė­mis prie­mo­nė­mis.
Ži­no­ma, kad vi­sos jos pa­žy­mė­tos SPF in­di­ka­to­riu­mi, ku­ris yra svar­biau­sias ro­dik­lis ren­kan­tis šias prie­mo­nes. Ką jis reiš­kia? Iš es­mės SPF in­di­ka­to­rius, pa­dau­gin­tas iš 10, nu­ro­do sau­gaus bu­vi­mo sau­lė­je lai­ką, pa­vyz­džiui, jei­gu nau­do­ja­te ap­sau­gi­nį kre­mą, ku­rio SPF 25, va­di­na­si, sau­lė­je bū­si­te sau­gūs be­veik 4 va­lan­das. Jei­gu SPF 50 – dvi­gu­bai il­giau. Ko­dėl rei­kia pa­dau­gin­ti iš 10? Nes per maž­daug to­kį lai­ką pa­raus­ta ga­na bal­ta lie­tu­viš­ka oda.
Be­je, net ir ap­si­gink­la­vus prie­mo­nė­mis nuo UV spin­du­lių, sau­lės de­rė­tų veng­ti nuo 11 iki 14 val. Tuo­met ji ypač „pik­ta“.
Pa­vo­jin­gi „ing­re­dien­tai“
Su­dė­tis – tai dar vie­nas svar­bus ro­dik­lis, į ku­rį rei­kė­tų at­kreip­ti dė­me­sį ren­kan­tis prie­mo­nes nuo sau­lės. Jei­gu pirk­da­mi mais­to pro­duk­tus sten­gia­mės veng­ti tų, ku­rių su­dė­ty­je yra E621 ar ki­tų kon­ser­van­tų, per­kant ap­sau­gi­nes prie­mo­nes, taip pat de­rė­tų veng­ti kai ku­rių me­džia­gų. Svei­kos gy­ven­se­nos spe­cia­lis­tai pa­ta­ria ig­no­ruo­ti tas prie­mo­nes, ku­rių su­dė­ty­je yra „oxy­ben­zo­ne“, „oc­ti­no­xa­te“, „re­ti­nyl pal­mi­na­te“, „ho­mo­sa­la­te“, „oc­toc­ry­le­ne“, „pa­ra­ben pre­ser­va­ti­ves“.
Tie­sa, pa­stu­di­ja­vę ap­sau­gi­nių prie­mo­nių nuo sau­lės eti­ke­tes, pa­ste­bė­si­te, kad šių ing­re­dien­tų iš­veng­ti nė­ra pa­pras­ta. To­kiu at­ve­ju rei­kė­tų už­suk­ti į eko­lo­giš­kų pre­kių par­duo­tu­vę ir rink­tis prie­mo­nes su na­tū­ra­liais ap­sau­gi­niais filt­rais ar­ba jas pa­si­ga­min­ti pa­tiems.
Koks ko­ko­sų alie­jaus SPF?
Na­tū­ra­liam ir na­muo­se pa­ga­min­tam ap­sau­gi­niam kre­mui nuo sau­lės rei­kės šių pro­duk­tų: 15 gra­mų bi­čių vaš­ko (ge­riau­sia, kos­me­ti­nio, smul­kin­to ma­žais ga­ba­lė­liais), 50 gra­mų tauk­me­džio svies­to ir tiek pat gra­mų ko­ko­sų alie­jaus bei dvie­jų šaukš­te­lių cin­ko ok­si­do mil­te­lių.
Pir­muo­sius tris pro­duk­tus su­mai­šy­ki­te stik­li­nia­me du­be­ny­je, tuo­met įdė­ki­te į puo­dą ir kai­tin­ki­te, kol bi­čių vaš­kas iš­tirps ir su­si­mai­šys su tauk­me­džio svies­tu ir ko­ko­sų alie­ju­mi.
Kai tai įvyks, stik­li­nį in­dą šiek tiek at­vė­sin­ki­te ir įmai­šy­ki­te į mi­ši­nį cin­ko ok­si­do mil­te­lių. Vis­ką iš­pla­ki­te plak­tu­vu. Gau­tą bal­tą ma­sę su­pil­ki­te į tam­sią stik­li­nę tal­pą, o ki­tą die­ną, kai ma­sė su­kie­tės, ją ga­li­te nau­do­ti.
Jei­gu to­kiam pro­ce­sui ne­tu­ri­te lai­ko, tu­rė­ki­te ome­ny­je, kad pa­vie­niai pro­duk­tai taip pat at­sto­ja ap­sau­gi­nes prie­mo­nes nuo sau­lės. Net ir tas pa­ts ko­ko­sų alie­jus, ku­rio SPF in­di­ka­to­rius yra maž­daug 4–6.
Ap­sau­gai taip pat tin­ka šios prie­mo­nės: mig­do­lų alie­jus (SPF 5), tauk­me­džio svies­tas (SPF 4–6), rau­do­nų­jų braš­kių sėk­lų alie­jus (SPF 25–50), mor­kų alie­jus (SPF 35–40).

Tai įdomu:
Balta odos spalva šimtmečiais buvo laikoma neginčijamu grožio etalonu, taip pat simbolizavusiu valdžią, turtus ir aukštesnę padėtį visuomenėje. Trokšdami baltesnės odos, žmonės nė nenumanydami nuodijo save nuolatinėmis švino dozėmis, mat šio sveikatai kenksmingo ir pavojingo elemento pagrindu buvo kuriamos įvairios balinamosios kosmetikos priemonės: pudros, kremai, veido bei kūno pastos. Ilgalaikis švinu „praturtintų“ priemonių naudojimas dažniausiai baigdavosi rimtomis akių, dantų ir, žinoma, odos problemomis, o kartais net ir mirtimi.
Įdegį XX a. išpopuliarino prancūzė Koko Šanel, kuri, ilsėdamasi kruize po Viduržemio jūrą, įdegė. Nors įdegusi oda madinga iki šiol, visuomet reikėtų atsižvelgti į savo įgimtus bruožus ir juos ryškinti pamažu, nenuklystant daugeliu tonu nuo sau būdingo natūralumo.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA