Angle down Atgal

Alytiškiams bus atverti šio krašto istoriją menantys autentiški rankraščiai ir senieji spaudiniai iš VU fondų

Birželio 10 d. Vilniaus universiteto biblioteka Alytaus Jurgio Kunčino viešojoje bibliotekoje (Seirijų g. 2) pristatys rankraščių ir senųjų spaudinių parodą. Renginio metu bus parodyti Lietuvos istorijai ir kultūrai reikšmingi dokumentai, tarp kurių ir šaltiniai, susiję su Alytaus miesto ir krašto praeitimi.

Paroda „Lietuva Vilniaus universiteto bibliotekoje: Alytus“ Alytaus Jurgio Kunčino viešojoje bibliotekoje veiks birželio 10 d. nuo 13 iki 18 val.

Parodos atidarymo renginio pradžia – 14 val.

Renginio programa:

Vilniaus universiteto bibliotekai 450: tradicijos, iššūkiai, galimybės

Nijolė Klingaitė-Dasevičienė, Vilniaus universiteto bibliotekos Mokslinių tyrimų ir paveldo rinkinių departamento direktorė

Parodos „Lietuva Vilniaus universiteto bibliotekoje: Alytus“ pristatymas

Paulius Bagočiūnas, Vilniaus universiteto bibliotekos Rankraščių skyriaus bibliotekininkas

Šis Alytui skirtas renginys – Vilniaus universiteto bibliotekos nuo 2015 metų tęsiamo projekto „Lietuva Vilniaus universiteto bibliotekoje“ dalis. Projekto tikslas – VU bibliotekoje saugomo regionų kultūros paveldo vertybių, turinčių išskirtinę svarbą Lietuvos ir jos kultūros istorijai, pristatymas.

Seniausias parodos eksponatas – XVII a. antrosios pusės trijų Alytaus miesto bažnyčių inventorius. Taip pat bus rodomi ir XVII–XIX a. rankraščiai, susiję su Daugų, Punios ir Pivašiūnų bažnyčiomis. 

Parodos lankytojų dėmesį ypatingai turėtų atkreipti XVIII a. Alytaus miesto magistrato dokumentas su pareigūnų parašais ir antspaudu, kurio centrinėje dalyje įkomponuotas miesto herbas – renesansinis skydas su penkialape rože. Parodos svečiai išvys ir Alytaus krašto bažnyčiose klebonavusių 1918 m. vasario 16 d. Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarų Vlado Mirono ir Alfonso Petrulio autografus bei kitus su Alytaus miestu susijusius dokumentus. 

Parodoje bus rodomi rankraščiai, įtraukti į UNESCO programos „Pasaulio atmintis“ Lietuvos nacionalinį registrą. Tai – XVIII a. pradžios Vilniaus jėzuitų kolegijos dienoraštis ir XIX a. pradžios Simono Daukanto verstų pasakėčių autografas. Programos „Pasaulio atmintis“ tikslas – paskleisti žinią apie ypatingas valstybiniuose ir privačiuose archyvuose, muziejuose ir bibliotekose saugomas unikalių dokumentų kolekcijas. 

Taip pat bus eksponuojami spaudiniai iš pirmųjų Vilniaus universiteto bibliotekos mecenatų (Jurgio Albinijaus, Žygimanto Augusto, Valerijono Protasevičiaus) kolekcijų. Knygos meno atžvilgiu itin įdomūs spaudiniai – vienintelė žinoma Vilniaus universiteto bibliotekoje saugoma ypatingai puošniu įrišimu išsiskirianti XVI–XVII a. Vilniuje dirbusio knygų leidėjo Jokūbo Morkūno knyga ir 2018 m. palangiškio dailininko, poeto Vytauto Kuso sukurta knyga, oficialiai pripažinta pačia mažiausia lietuviška knyga pasaulyje ir įrašyta į Lietuvos rekordų knygą.

Atvykusieji į parodą turės galimybę pamatyti Motiejaus Valančiaus, Maironio, Vinco Kudirkos, Žemaitės, Mikalojaus Konstantino Čiurlionio ir kitų žymių lietuvių kultūros, meno ir visuomenės veikėjų rankraščius.

Vilniaus universiteto biblioteka – seniausia Lietuvos valstybinės reikšmės akademinė biblioteka, kurioje saugoma daugiau nei penkių milijonų dokumentų kolekcija. Bibliotekos sukauptas turtingas kultūros paveldas yra neatsiejami nuo Lietuvos kultūros ir mokslo istorijos raidos.

Renginys nemokamas

Projektą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

comment Skaitytojų komentarai (0)

Rekomenduojamas video turinys


Taip pat skaitykite