REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2020 m. Rugsėjo 7 d. 11:14

Algirdo ir Birutės Musneckių fotografijų parodos „Šiauliai keičiasi“ pristatymas

Šiauliai

Tomas PauliuščenkaŠaltinis: Etaplius.lt


144808

Visą rugsėjo mėnesį Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos III a. galerijoje eksponuojama Algirdo ir Birutės Musneckių fotografijų paroda „Šiauliai keičiasi“.

Parodos pristatymas vyks rugsėjo 11 d. 17 val. 

musneckiu-paroda-savb.jpg

Šiauliai – ypatingas miestas. Per du pasaulinius karus nušluotas nuo žemės paviršiaus pakilo iš pelenų ir griuvėsių. Dabartinei jaunajai kartai sunku įsivaizduoti, kad prieš 75-erius metus baugiai juodavo griuvėsiai mieste, styrojo apdegę medžių kamienai, akis graužė svilėsių dūmai.

Vyresnės kartos žmonės, pokario metais gyvenę kukliai, taupiai, neatlyginamai prisidėję prie Šiaulių išvalymo nuo griuvėsių, sodino medžius gatvėse, parkuose, už ežero, todėl jautriai reaguoja į staiga keičiamą jiems įprastą aplinką (griaunami namai, pjaunami medžiai).

1974–1986 metai vadinami Šiaulių renesansu. Buvęs uždaras darbininkų miestas vis gražėjo, garsėjo savo meniniais sprendimais. Kūrybingų ir gabių žmonių-kūrėjų idėjos Šiauliuose virsdavo „kūnu“. Taip Vilniaus gatvė nuo Žemaitės gatvės iki Draugystės prospekto Viliaus Kazanavičiaus ir architektės Virginijos Taujanskienės, dizainerio Viliaus Purono (Vilniaus gatvės atkarpos tarp Žemaitės ir Tilžės gatvių sutvarkymas), architektų Rimanto Kačinsko (1953–2008), Valentino MazuronioVirgilijaus Kačinsko (Vilniaus gatvės atkarpos tarp Tilžės g. ir Draugystės pr. sutvarkymas) dėka virto jaukiu pėsčiųjų taku, vadinamu Šiaulių bulvaru.

Dar po 30 metų (2005–2010 m.) bulvaras trimis etapais nuo Vilniaus iki Žemaitės gatvių atjaunėjo, išgražėjo originaliais sprendimais, fontanais, skulptūromis. Vilniaus gatvės-pėsčiųjų bulvaro Šiauliuose rekonstrukcijos autoriai architektai: Rimantas Stuopelis (projekto vadovas), Rūta Stuopelienė (architektūrinės dalies vadovė), Giedrė Stuopelytė-Mendoza Herrera (architektė).

2016–2019 m. Šiauliai tapo statybų aikštele. Europos Sąjungai finansuojant, mieste vyko daug lėšų ir darbo reikalaujantys projektai – remontai, restauravimai, rekonstrukcijos, renovacijos.

2018 m. pavasarį prasidėjus Šiaulių legendos dailininko Gerardo Bagdonavičiaus apleisto namo remontui, abu su vyru Algirdu Musneckiu kas kelias dienas eidavome pažiūrėti namo išorėje vykstančių pokyčių, nors užrašas ant tvoros skelbė – „Pašaliniams įeiti draudžiama“. Pasivaikščiojimas su fotoaparatu po miestą kartu ar atskirai tapo mūsų šeimos ritualu, smalsaujant ir fiksuojant pokyčius miesto centro ir jo prieigų erdvėse.

Dar parūpo peržiūrėti Algirdo Musneckio fotografijų archyvą, kauptą nuo 1967 m., ir jame paieškoti miesto senųjų vaizdų. Per penkerius metus susikaupė gausybė kadrų. Nuotraukų gausa iš dalies koregavo sumanymą – visa medžiaga suskirstyta į 3 dalis. Nuspręsta fotoalbumo „Šiauliai keičiasi. 2015–2019“ pirmąją dalį skirti projektų „Saulės laikrodžio“ aikštės kapitalinis remontas“ (2018) ir „Prisikėlimo aikštės, jos jungčių ir prieigų rekonstrukcija“ (2018–2019); darbai Dvaro gatvėje (2015), nuotekų ir vandentiekio tinklų renovacija (2018–2019), šilumos tiekimo tinklų mieste keitimas, vaizdai iš Draugystės prospekte vykdomų darbų ir 2019-ųjų rudenį prasidėjusių projektų, skirtų pėsčiųjų bulvaro ir Šv. apaštalų Petro ir Pauliaus katedros ir jos prieigų pertvarkai. Fotoalbumas dedikuotas architektams ir visiems geros valios žmonėms, prisidėjusiems ir prisidedantiems prie Šiaulių atnaujinimo.

Mūsų šeimos tradicija – sudarytus leidinius publikuoti 1 egz. tiražu. Minimas fotoalbumas, apimantis per 500 „statybinių“ nuotraukų, dienos šviesą išvydo prieš šv. Kalėdas mažų tiražų spaustuvėje „Bruknė“ ir buvo padovanotas architektui Vyteniui Rudokui.

2020-ieji išskirtiniai – pasaulį užgriuvo pandemija. Atsirado galimybė užbaigti prisižadėtus darbus. Nė nepajutome, kaip vasara praėjo, jau rugsėjis – Šiauliai švęs 784 gimtadienį.

Reikia skubėti… Laikas negailestingas…

Miestui švenčiant gimtadienį, turėtų pasirodyti dovana – „Šiauliai keičiasi“ (II dalis). Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešojoje bibliotekoje eksponuota mūsų fotografijų paroda tuo pačiu pavadinimu siūlo žmonėms tarsi iš apžvalgos bokšto apžiūrėti tuos didžius pokyčius miesto centre ir jo prieigose bei prisiminti, galbūt, jau spėtus pamiršti vaizdus.

Algirdas ir Birutė Musneckiai

Renginio metu privaloma dėvėti nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones ir laikytis 1 metro saugaus atstumo (išskyrus sutuoktinius, artimuosius giminaičius, įtėvius, įvaikius, globėjus ir rūpintojus).
Kaukių leidžiama nedėvėti neįgalumą turintiems asmenims, kurie dėl savo sveikatos būklės nosį ir burną dengiančių apsaugos priemonių dėvėti negali ar jų dėvėjimas gali pakenkti asmens sveikatos būklei.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA