REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2019 m. Gruodžio 6 d. 09:00

Algimanto Bučio knygos „Lietuvių karaliai ir Lietuvos karalystė de facto ir de jure Viduramžių Europoje“ pristatymas

Šiauliai

anonymous anonymousŠaltinis: Etaplius.lt


109532

Gruodžio 3 d. Šiaulių miesto savivaldybės viešosios bibliotekos Bibliografijos-informacijos skyriuje (Aido g. 27) įvyko literatūros kritiko, humanitarinių mokslų daktaro Algimanto Bučio knygos „Lietuvių karaliai ir Lietuvos karalystė de facto ir de jure Viduramžių Europoje“ pristatymas. Dalyvavo knygos autorius dr. Algimantas Bučys, aktorius Gediminas Storpirštis bei prof. habil. dr. Leonidas Sakalauskas.


Foto galerija:

5de9fc2974c0d.jpg
5de9fc29dcdb5.jpg
5de9fc29e6bff.jpg
5de9fc2a66b73.jpg

Solidus, beveik 600 puslapių apimties veikalas „Lietuvių karaliai ir Lietuvos karalystė de facto ir de jure Viduramžių Europoje“ dedikuotas Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui pagerbti. Kritiškai vertindamas istoriografiją, autorius pasitelkė ir kruopščiai išanalizavo gausius istorinius šaltinius senosiomis Vakarų Europos kalbomis bei viduramžiais populiaria tarptautine lotynų kalba, kadangi jie, kaip teigiama knygos Pratarmėje, aiškiai liudija baltų bei lietuvių karalių titulus, atskleidžia lietuvių karalių ir Lietuvos karalystės įstatyminius pamatus nuo seniausių laikų iki XV šimtmečio pradžios. Atliktas tyrimas griauna visais laikais, kol Lietuvos valstybė daugiau ar mažiau pagal įvairias sutartis priklausė nuo svetimų valstybių, oficialiai platinamą mitą, jog per visą šalies istoriją yra buvęs tik vienintelis Lietuvos karalius Mindaugas ir vos dešimtmetį (1253–1263) egzistavusi Lietuvos karalystė. Knygoje pateikta istorinių šaltinių analizė atskleidžia neįtikėtiną situaciją, kad Lietuvos valstybės ir jos valdovų titulai dažniausiai prieštarauja Lietuvos istoriografijoje nuo seno vartojamų titulų tradicijai, pasiskolintai iš vėlesniųjų slaviškų tekstų, kurių vertimuose Lietuvos valdovai vadinami kunigaikščiais ir didžiaisiais kunigaikščiais. Autorius tikisi, jog knyga paskatins skaitytoją iš naujo permąstyti Lietuvos istoriją ir pagalvoti, ar, neatsižvelgdami į šias aplinkybes, nemenkiname savo praeities. Pasak A. Bučio, reikėtų atkurti istorinį Lietuvių karalių ir Lietuvos karalystės statusą, atsisakant slaviškų terminų.

Renginio pradžioje įžanginį žodį tarė susitikimo iniciatorius prof. habil. dr. L. Sakalauskas, kuris pasidžiaugė, kad toks svarus mokslinis veikalas pristatomas Šiauliuose. Po to žodį perėmė aktorius G. Storpirštis, kuris vedė susitikimą, skaitė tekstų ištraukas iš knygos ir, grodamas gitara, atliko dainas pagal J. Biliūno, A. Grybausko ir D. Saukaitytės eiles. Vėliau apie knygos sukūrimo aplinkybes, problematiką ir aktualumą kalbėjo autorius A. Bučys, savo įžvalgomis sudominęs renginio dalyvius, kurie pateikė daug klausimų.

Renginio rėmėjas – Šiaulių universiteto Regionų plėtros institutas.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA