REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2018 m. Spalio 12 d. 10:10

A. Kurienė: didesnis pavojus vaikams - ne tėvų skyrybos, bet jų tarpusavio karas

Vilnius

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


56142

Tėvų skyrybos kiekvienam vaikui yra netektis. Vaikas praranda ne tik šeimą, bet dažnai ir kitus artimuosius, namus, savo klasės ar kiemo draugus.

Pasak Paramos vaikams centro direktorės, psichologės psichoterapeutės Aušros Kurienės, net kūdikiai, nors nesupranta, kad tėvai skiriasi, jaučia, kaip jie pasikeitė ir kad vieno iš tėvų neliko.

Kiekviename amžiaus tarpsnyje vaikai skirtingai reaguoja ir išgyvena tėvų skyrybas, tačiau visus labai stipriai paveikia griūvantis jų įprastas gyvenimas.

Ikimokyklinio amžiaus vaikai, saugodamiesi skausmo, dažniausiai tarsi išsikrausto į fantazijų pasaulį, kuriame tuo metu jaučiasi saugūs.

„Labai dažnai darželinukai „sumažėja“ - keturmetis gali staiga vėl nebemokėti pasiprašyti į tualetą ar naudotis šaukštu. Septynmetis nori miegoti su mama, būti maitinamas ir nešiojamas kaip kūdikis, gali šlapintis į kelnes ar lovą. Vaikai tarsi nori grįžti į tą laiką, kai šeimoje viskas buvo gerai“, - sakė A. Kurienė paskaitoje „Kaip padėti vaikams išgyventi tėvų skyrybas?“, vykusioje Nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje.

Pradinukai jaučia begalinį ilgesį vienam iš tėvų, kurio nėra šalia, ir atvirai tą rodo.

Gali stipriai smukti akademinių pasiekimų rezultatai arba, atvirkščiai, vaikas pasineria į mokslus ir įvairius būrelius. Šiuo amžiaus tarpsniu gali varginti galvos, pilvo skausmai, pykinimas, odos ligos.

„Kūnas tokiu būdu reaguoja į netekties skausmą. Be to, vaikas nesąmoningai tikisi, kad jo liga sutaikys tėvus, ypač jeigu mato juos kartu šalia savo lovelės ar ligoninėje“, - pastebėjo psichologė.

Paauglystėje reakcija į tėvų skyrybas gali pasireikšti stipriu pykčiu, agresyviu ar net nusikalstamu elgesiu. Taip pat subliūkšta romantinės meilės įsivaizdavimai, nusiviliama moters ir vyro santykiais, kuriuos šiuo metu labai svarbu megzti.

„Didesnį pavojų, kad emociniai sunkumai gilės ir vaikas patirs psichologinę krizę, kelia ne pačios skyrybos, bet tėvų reakcijos bei jų tarpusavio karas. Vaikams labiausiai reikia aiškumo, stabilumo, žinojimo, kad gali mylėti ir mamą, ir tėtį. Tačiau būdami sudirgę, paskendę savo skausme ir pyktyje buvusiam sutuoktiniui, tėvai negali padėti vaikui“, - projekto „Kompleksinių paslaugų šeimai teikimas Vilniaus mieste” paskaitoje pabrėžė A. Kurienė.

Anot psichologės, išgyvenant šeimos netektį, vaikui sunkiausia girdėti replikas, kad jis „visai kaip tėvas ar motina“, „tik tavo zyzimo man dabar ir betrūko“, įvairius kaltinimus mamai ar tėčiui, taip pat būti atsakingu už tėvų emocinius sunkumus.

Norint padėti vaikui, labai svarbu kartoti tiek, kiek reikės: „Nors aš ir pykstu ant tavo mamos/tėčio, bet tikrai noriu, kad leistumėt kartu laiką“, „Ir tau nelengva, ir man, bet tai praeis, kartu išgyvensim“, „Suprantu, kad tau liūdna“.

A. Kurienė pabrėžė, kad nereikėtų kurti iliuzijų, kad galbūt kada nors tėvai susitaikys, jeigu jie tvirtai apsisprendę.

„Geriausiai gydo skaudus, bet tiesus pasakymas, kad tėvai nebegyvens kartu, net jeigu tu sergi ar blogai mokaisi. Labai svarbu aiškūs susitarimai ir stabilumus dėl matymosi su tėvais. Vaikui lengviau, kai susitinkama, nors ir retai, bet konkrečiai sutartu laiku, o ne tada, „kai turėsiu laiko“. Reikia vaikui iš anksto pasakyti ir apie gyvenamosios vietos ar mokyklos keitimą“, - patarė Paramos vaikams centro direktorė.

Buvusiems sutuoktiniams bendradarbiauti ir greičiau susitarti gali padėti mediacija ir galvojimas apie tai, kas geriau vaikui, kaip jam bus lengviau išgyventi skyrybas, o ne ko noriu aš.

Nusiraminti, geriau suprasti vaiko elgesį, rasti sprendimą konkrečioje situacijoje padeda Paramos vaikams centro psichologai „Tėvų linijoje“ darbo dienomis 17-21 val. Nemokamas telefono numeris 8 800 900 12. Daugiau informacijos - www.tevulinija.lt

ELTA primena, kad Paramos vaikams centras - nevyriausybinė organizacija, nuo 1995 metų teikianti profesionalią, efektyvią, visavertę pagalbą vaikams ir šeimoms. Vykdomos programos: „Big Brothers Big Sisters”, „Antras žingsnis”, „Vaikystė be smurto”, „Pozityvi tėvystė”.

ELTA



REDAKCIJA REKOMENDUOJA