REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2019 m. Vasario 14 d. 21:40

80-ojo gimtadienio tikisi sulaukti kas ketvirtas lietuvis

Vilnius

Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt


71900

Mažiausiai 16 metų – tiek išėjus į pensiją nugyventi tikisi kas ketvirtas (25 proc.) Lietuvos gyventojas. Tai reiškia, kad jeigu visi šalies gyventojai, nepriklausomai nuo lyties, į pensiją išeitų 65 metų amžiaus, ketvirtadalis jų sulauktų 80-ojo gimtadienio. Tokias tikėtinos gyvenimo trukmės išėjus į pensiją perspektyvas atskleidžia gyvybės draudimo ir pensijų bendrovės „Aviva Lietuva“ užsakymu atlikta šalies gyventojų apklausa.

Kiek mažesnė gyventojų dalis – 22 proc. – išėję į pensiją tikisi nugyvensią 11–15 metų. Tik 1 iš 25 mano pensijoje pragyvensiąs ne daugiau kaip 5 metus. Tuo metu kas trečias (32 proc.) neįsivaizduoja, kiek metų gyvens pensijoje.

Statistika atskleidžia, kad išėję į pensiją Lietuvoje žmonės gyvena ilgiau, nei tikisi jie patys. Eurostato duomenimis, prognozuojama, kad šiemet į pensiją išėjusieji vidutiniškai gyvens dar 18 metų, o dabartiniai trisdešimtmečiai pensijoje praleis 22 metus.

„Medicinos mokslo pasiekimai, gerėjanti gyvenimo kokybė kardinaliai keičia mūsų gyvenimo trukmės suvokimą – per pastarąjį šimtmetį vidutinė tikėtina gyvenimo trukmė išaugo dvigubai. Tai nuteikia tikrai optimistiškai, tačiau kelia rimtų socialinių ir ekonominių iššūkių, ir vienas jų – pakankamas pajamų lygis sulaukus pensijos“, – sako „Aviva Lietuva“ generalinė direktorė Asta Grabinskė.

Apklausos rezultatai atskleidžia, kad lūkesčius dėl gyvenimo trukmės labiausiai lemia amžius, išsilavinimas ir pajamos – jaunesnio amžiaus, aukštesnio išsilavinimo ir didesnes pajamas gaunantys gyventojai tikisi gyventi ilgiau. Pastebima ir tai, kad vyrai, o ne moterys tikisi gyventi ilgiau sulaukę pensijos, nors, Higienos instituto duomenimis, 2017 m. vidutinės tikėtinos gyvenimo trukmės skirtumas yra beveik 10 metų moterų naudai.

Pageidaujama pensija – ne mažiau kaip 500 eurų

Ne mažiau kaip 500 eurų siekiančią pensiją kaip tinkamą įvardijo beveik 3 iš 10 apklaustųjų. Tokia pat dalis (30 proc.) mano, kad senatvėje savęs nevaržytų gaudami mažiausiai 700 eurų siekiančią pensiją. Tuo metu kas ketvirtas (26 proc.) viliasi gyventi iš ne mažesnės kaip 1000 eurų pensijos. Tačiau vidutinė senatvės pensija šiuo metu siekia tik kiek daugiau nei 319 eurų.

„Ilgesniam ir sotesniam gyvenimui pensijoje reikės daugiau pajamų. Naivu tikėtis, kad senatvėje oriai gyvensime tik iš socialinio draudimo gaunamų pajamų – minimali pageidaujama pensija yra daugiau nei trečdaliu didesnė už dabartinę vidutinę senatvės pensiją . Vis dėlto, galimybių papildomai prisidėti prie savo pensijos yra pakankamai – vis daugiau žmonių tai supranta ir rūpinasi savo finansine ateitimi“, – teigia A. Grabinskė.

Vyrų, didmiesčių gyventojų ir jauniausių (iki 25 metų amžiaus) apklaustųjų poreikiai senatvėje dažniau gerokai didesni ir neretai viršija 1500 eurų ribą. Kukliausių pensijų dažniau tikisi vyriausio amžiaus (56 metų ir vyresni), žemesnio išsilavinimo, mažesnes pajamas gaunantys kaimiškų vietovių gyventojai.

Apklausa vyko 2018 m. lapkritį, joje dalyvavo 1013 Lietuvos gyventojų.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA