Angle down Atgal

2021 metų rudens orų prognozė Europai

Šią vasarą Europoje vyravo itin kontrastingi orai, kurie atnešė skirtingus ir vietomis net pražūtingus padarinius.

Kai kuriose šiaurinėse ir centrinėse Europos vietovėse buvo susidurta su mirtį nešusiais istoriniais potvyniais, o bendruomenių čia vis dar laukia ilgai truksiantys atsikūrimo darbai. Čekijos miestelį nusiaubė vienas stipresnių tornadų Europoje.

Toliau į pietus, pietrytinėje Europoje, savo siaubingus pėdsakus paliko pavojingas karštis ir visa naikinantys miškų gaisrai.

Šią savaitę „AccuWeather“ prognozių rengėjai paskelbė savo 2021 metų rudens orų prognozę ir, meteorologų teigimu, šis artėjantis sezonas gali tapti vilties žiburiu nukentėjusiems žemyno regionams.
„AccuWeather“ tarptautinės ilgojo laikotarpio prognozių rengimo komandos nariai, Tyler Roys ir Alan Reppert, teigia, kad Ramiajame vandenyne besivystančios La Niña reiškinio sąlygos, kurios darys įtaką orams visame pasaulyje, taps varomąja rudens orų jėga.

Sezonas oficialiai prasideda su rudens lygiadieniu, rugsėjo 22 d. 2020-2021 metų žiema taip pat susidūrė su La Niña reiškiniu, taigi šių metų sezonų tranzicija gali turėti tam tikrų panašumų su praėjusiais metais.

Šioks toks atokvėpis nuo audringų orų centrinėje Europoje
Rugsėjo, spalio ir lapkričio mėnesiais visoje Europoje įsitvirtinant La Niña tendencijoms, šiaurinėje žemyno dalyje dominavęs audrų kelias palaipsniui pasislinks į žemyno pietus.
Tai taps atokvėpiu Vokietijos, Belgijos, Nyderlandų, Liuksemburgo ir šiaurės rytų Prancūzijos regionams, kur liepos mėnesį smarkios liūtys sukėlė istorinius potvynius. Rudens mėnesiais prognozuojamos sausesnės orų sąlygos pasitarnaus po potvynių bandančioms atsistatyti bendruomenėms.
Artimiausiais mėnesiais, ypač antroje rudens pusėje, mažesnis audrų skaičius virš šiaurės-centrinės Europos sudarys palankias derliaus nuėmimo sąlygas nuo pietinės Anglijos iki Lenkijos, nes leis šiam regionui išdžiūti.
Temperatūra regione šį rudenį taip pat bus artima įprastai ir tai bus viena iš dviejų žemyno dalių, kur rudens mėnesiais nenumatomos karščio bangos, sakė Roys.
Vakarinė Europa susiduria su nerimu dėl audrų
Rudenį, prieš audrų keliui pilnai pasislenkant į pietus, sezono pradžioje dalis audrų užsilaikys virš Airijos ir Jungtinės Karalystės, o dalis jų gali netgi smogti tropine jėga.
Nepaisant rekordinio 2020 metų uraganų sezono, nei viena iš tropinių audrų neišgyveno kelionės per šiaurinį Atlanto vandenyną ir visos šios sistemos išsikvėpė dar prieš pasiekdamos Europą.

„AccuWeather“ prognozių rengėjai perspėja, kad šiais metais galime sulaukti visai kitokios istorijos.
Jūros paviršiaus temperatūroms šiais metais būnant 1-3°C virš vidutinių, yra daug energijos, kad būtų išlaikytos visos atogrąžų savybės, sakė Reppert.
Pirmos sezono pusės metu tropinė atogrąžų sistema greičiausiai smogs Airijos, Šiaurės Airijos, Škotijos, Velso ir Šiaurės Anglijos regionams. Tačiau vėlyvą spalį ir lapkritį audrų keliui pasislinkus į pietus šis pavojus taip pat persikels į pietus, į pietvakarinę Ispaniją ir Portugaliją.
Rudenį tropikai nebus vienintelis audringų orų šaltinis vakarinėje Europoje. Rudenį įsibėgėsiančios La Niña sąlygos žiemą įsitvirtins ir atneš vėtrų sezoną, panašų į 2020-2021 metų sezoną vakarų Europoje.
Visi šie audringi orai regione padės kontroliuoti temperatūras. Bendrai temperatūros rudenį, prognozuojama, laikysis apie įprastines ir nenumatomos jokios karščio bangos, sakė Roys. Jo teigimu, tam tikromis dienomis termometrų stulpeliai netgi sunkiai pasieks įprastinius tų dienų lygius.

Potvynių grėsmė centrinėje Europos dalyje
Kol į pietus persikeliantis audrų kelias suteiks atokvėpį tam tikroms Europos dalims, kiti regionai tuo metu sezonų pasikeitimu pasimėgauti negalės.
Anot Roys, orų tendencijos su vakarinėje Europoje įsivyravusiomis audromis bei blokuojančiomis tendencijomis virš Skandinavijos ir Rusijos, gali sudaryti sąlygas šį rudenį pietų Europoje kilti smarkioms audroms.
Šių audrų epizodai gali atnešti lietų, kuris gali lemti didesnį nei įprasta sezono kritulių kiekį. Su kiekviena atkeliaujančia audra Alpėse ir šiaurinėje Italijoje augs potvynių kilimo grėsmė, nes nelygus reljefas gali padėti didinti kritulių kiekį.
Smarkių liūčių periodai taip pat gali išplisti į pietinę Italiją ir į Balkanus, ypač vėlyvą spalio ir lapkričio mėnesį.
Visgi, visai kitokia situacija gali klostytis kitoje Viduržemio jūros pusėje.
Artimos įprastinėms temperatūroms, kurios vasaros mėnesiais laikėsi Ispanijoje, prognozuojama, laikysis ir rudenį. Anot Roys, spalio mėnesio pabaigoje ir lapkritį Ispanija įprastai susiduria su audringais orais ir šie metai nebus išskirtiniai. Per šalį dažnai keliaujant audroms gali išaugti staigių potvynių pavojus, ypač jei tas vietoves pakartotinai merkia smarkūs lietūs.
Rytuose užsilaikys vasariška šiluma
Bendra šio rudens tema didesnėje Europos dalyje bus tokia, kad temperatūros bus arti arba šiek tiek aukštesnės už įprastines, o tuo tarpu kai kur rytinėse Žemyno dalyse karštis laikysis ir vasarai pasibaigus. Šiltesnės sąlygos nuo Švedijos iki šiaurinės Ukrainos ir vakarinės Rusijos išsilaikys visą rugsėjį, spalį ir lapkritį.
Visgi, anot Roys, audroms įsiveržus į rytinę Europą jos vis dar gali atsinešti šaltuką, kurio pakaktų ankstyvam sniegui, ypač rudens pabaigoje.
Toliau į pietus, prognozuojama, kad intensyvesnis vasaros karštis laikysis pietinėje Italijoje ir Balkanuose, ypač sezono pradžioje, sakė Reppert.
Karščio šerdis išsilaikys Balkanuose ir Graikijoje, kur galimos karščio bangos, daugiausia pirmoje rudens pusėje.
Pasaulinė meteorologijos organizacija (WMO) karščio banga vadina penkių ar daugiau dienų laikotarpį, kuomet vidutinės temperatūros yra mažiausiai 5 laipsniais Celsijaus aukštesnės už įprastines tam laikui.
Karštis ir sausos sąlygos ankstyvojoje sezono dalyje leis miškų gaisrams, šiuo metu liepsnojantiems Balkanų pusiasalyje, tęstis ir rudenį.
Nors karščio tema laikysis iki pat sezono pabaigos, audros iš Viduržemio jūros ir palei pietinį audrų kelią, kartais gali atnešti šiokį tokį atokvėpį nuo kaitros.
Spalio pabaigoje ir lapkričio mėnesį, atkeliavus didesniam kritulių kiekiui, gali ne tik užsibaigti gaisrų grėsmė, bet ir tuo pat metu atsirasti papildomų pavojų.
„Staigių potvynių pavojus išplis nuo Italijos iki Balkanų, ypač lapkritį,“ – sakė Roys, kartu teigdamas, kad smarkios liūtys gali kelti purvo nuošliaužų grėsmę gaisrų išdegintose vietovėse.

Gismeteo.lt

comment Skaitytojų komentarai (0)

Rekomenduojamas video turinys


Taip pat skaitykite