Kuo gyvena Griškabūdžio bendruomenė?

Šakiai
Viena aktualiausių Griškabūdžio seniūnijoje problemų – nusikalstamumas, kurį išguiti surėmus pečius pasirengę bendruomenės pirmininkė Agnė Paškauskienė (kairėje), Šakių bendruomenės pareigūnė Aušra Mockevičiūtė ir seniūnas Saulius Naumavičius. Dariaus Pavalkio nuotr.
Gintarė Martinaitienė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Vykusiame Griškabūdžio bendruomenės centro visuotiniame ataskaitiniame susirinkime aptarti svarbūs klausimai, tarp kurių nusikalstamumo problemos, žlugęs darželio renovacijos projektas, būsimi nuotekų įrengimo darbai. Su susirinkusiais bendravo ir nemažas būrys svečių.

Tėvai neturi kur dėti vaikų
Susirinkime dalyvavęs rajono meras Edgaras Pilypaitis dar kartą sugrįžo prie nepavykusio įgyvendinti projekto rekonstruoti vaikų darželį „Pumpurėlis“.
„Galbūt per vasarą rasim lėšų, už kurias bus galima padaryti neatidėliotinus darbus. Manau, kad taip, kaip yra dabar darželyje, negali būti. Drįstu pasakyti, kad taip negalėjo būti ir prieš penkerius ar dešimt metų. Tokiom sąlygom vaikus ten ugdyti negalima! Apie kokią tada mes ateitį, pilietiškumą ir Europą galime vaikui kalbėti, jeigu jis ateina ir mato, kad dar viskas likę nuo krakosmečio laikų...“ – kalbėjo meras.
Šiuo metu apie 20 griškabūdiečių atžalų laukia eilėje, nes darželyje „Pumpurėlis“ nėra vietų. Mero nuomone, reikėtų pasvarstyti iš išnaudoti Paluobių mokyklą-daugiafunkcį centrą, kur dabar yra darželinukų grupė, ir griškabūdiečiai savo atžalas galėtų ten vežioti.
Meras patikslino ir dar dėl vieno svarbaus griškabūdiečiams klausimo – vėjo jėgainių. Vasario 12 d. sprendimu Regionų apygardos administracinio teismo Kauno rūmų teisėjų kolegija nusprendė UAB „Dalvija“ skundą atmesti kaip nepagrįstą, tačiau yra paliktas vieno mėnesio šio sprendimo apskundimo terminas.
„Šio teismo nutartis yra palanki jūsų bendruomenei“, – pridūrė meras.
Gyventojai teiravosi dėl galimybės renovuoti aštuonbučius namus. Meras patarė kreiptis į UAB „Šakių komunalinis ūkis“ specialistus, kurie suteiks visą reikalingą informaciją.

Didelis nusikalstamumas
Šakių bendruomenės pareigūnė Aušra Mockevičiūtė pateikė nedžiuginančią statistiką apie šiame krašte įvykdomas nusikalstamas veikas. Pasak pareigūnės, bene daugiausiai užfiksuojama alkoholio vartojimo viešose vietose Patašinės kaime – autobusų stotelėje, prie parduotuvės. Anot pareigūnės, vienas karščiausių taškų – Griškabūdžio kultūros centras, nes čia vyksta diskotekos, renkasi daug jaunimo.
„Iš miestelio gyventojų labai daug gaunu asmeninių pranešimų apie prie kultūros centro girtaujančius, triukšmaujančius asmenis. Manau, kad bendromis jėgomis turime spręsti šią problemą“, – svarstė pareigūnė ir pridūrė, kad šioje vietoje užregistruota ir nemažai kūno sužalojimų.
Policijos pareigūnų duomenimis, dėl smurto artimoje aplinkoje yra gauta 33 pranešimai, pradėti septyni ikiteisminiai tyrimai. Pareigūnė vardijo konkrečias vietas, į kurias pareigūnai nuolat kviečiami dėl smurto artimoje aplinkoje, muštynių bei alkoholio vartojimo: tai Tilto gatvė Bliuviškių kaime, Jablonskio gatvė Griškabūdyje bei Laukinės Kubiliškės kaimas.
Pasak A. Mockevičiūtės, nemažai pažeidimų socialinės rizikos šeimose, kai pareigūnai jas aplanko ir randa girtaujančius asmenis. Pasirodo, šiame krašte pagausėjo ir vagysčių – ypač automobilių, dviračių. Pareigūnė stebėjosi, kad gyventojai palieka ne tik nerakintus automobilius, bet ir gyvenamuosius namus.
„Daug kalbam gyventojams lankydamiesi bendruomenėse, kad garbaus amžiaus žmonės neįsileistų ne tik nepažįstamų, bet ir savo kaime prasta reputacija pasižyminčių žmonių, Paluobių kaime toks atvejis nutiko, kai garbaus amžiaus moteris buvo sumušta ir apiplėšta vietinio chuliganėlio“, – pasakojo pareigūnė ir pridūrė, kad pradėtos keturios baudžiamosios bylos dėl turto sugadinimo, ypač dažnai daužomi miestelyje langai.
A. Mockevičiūtė planuoja ateityje susitikti su aktyviais Griškabūdžio bendruomenės nariais, įstaigų vadovais ir tartis, kaip gerinti situaciją, kad gyventojai jaustųsi saugesni.
Griškabūdžio seniūnas Saulius Naumavičius mano, kad, įrengus miestelyje skaitmenines kameras, kurias galės policijos pareigūnai stebėti nuotoliniu būdu, pareigūnų darbas turėtų palengvėti ir nusikaltimų sumažėti.
Gyventojų diskusijos vis dar nesibaigia dėl Alyvų gatvės, čia padarytas vienpusis eismas, o iš kitos pusės uždėtas draudžiantis automobiliams įvažiuoti ženklas. Viena kalbėjusi gyventoja pasakojo, kad negali nei malkų, nei šieno parsivežti. Policijos pareigūnai paaiškino, kad šioje gatvėje gyvenantys gyventojai turi gauti specialius leidimus važiuoti. Kiti griškabūdiečiai siūlė, kad šioje gatvėje dėl moksleivių saugumo būtina įrengti pėsčiųjų taką.

Naujas projektas
UAB „Šakių vandenys“ direktorius Kęstutis Vilkauskas informavo, kad praeitų metų pabaigoje buvo pasirašyta rangos sutartis „Nuotekų surinkimo tinklų statyba Griškabūdyje“ su UAB „Statybos ritmas“ dėl 3,84 km naujų nuotekų tinklų Griškabūdyje įrengimo. Darbai numatomi pradėti šių metų pavasarį, o užbaigti 2019 m. gegužės mėnesį.
„Kai bus atliekami darbai, nebijokite prieiti prie darbų vadovo ir pasiderinkite, kur jums būtų patogiau, kad įrengtų išvadą“, – siūlė K. Vilkauskas bei supažindino gyventojus su nuo vasario 1 d. įsigaliojusiomis geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo paslaugų bei atsiskaitomųjų apskaitos prietaisų priežiūros ir vartotojų aptarnavimo paslaugos kainomis.
Viena Pievų gatvės gyventoja pasakojo, kad 2012 m. vykdomo projekto metu, vedant vandentiekio trasą, šulinys buvo iškastas ant įvažiavimo į kiemą, pasak moters, ji nelaukia pavasario, nes išvažiuoti iš namų per purvą yra neįmanoma. Moteris sako, kad nemato jokios logikos – pirma gatvę elektrifikavo, vėliau kasė vandentiekio trasą, o dabar dar kas nuotekų trasą. K. Vilkauskas pažadėjo, kad įgyvendinant naująjį projektą panašių klaidų nekartos.

Daugiau naujovių ir gerų darbų
Šakių priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos vyriausiasis specialistas Gintaras Ščajevas griškabūdiečiams priminė, kad nuo gegužės 1 d. visuose namuose turės būti įrengti dūmų detektoriai, pareigūnas supažindino susirinkusius, kaip juos reikia įsirengti, rekomendavo, kokius įsigyti. Pasak G. Ščajevo, šiais metais rajone kilo 22 gaisrai, iš jų net 10 dėl suodžių degimo dūmtraukiuose.
Griškabūdžio seniūnas Saulius Naumavičius seniūnijos žmones supažindino su numatomomis asfaltuoti gatvėmis, priminė, kad asfaltavimo darbai prasidės tik įvedus mietelyje kanalizacijos trasas. Seniūnas informavo, kad miesto centre jau pastatytos atminimo lentos 1918–1920 metų nepriklausomybės kovų savanoriams, kurias planuojama atidengti Liepos 6ąją, taip pat šiais metais planuojama pastatyti apšvietimą skverelyje prie seniūnijos, jau pabaigtas civilinėse kapinėse pėsčiųjų takas, o šiais metais pagrindiniame take numatoma įrengti apšvietimą bei atlikti dar daug įvairių darbų.
Griškabūdžio bendruomenės centro pirmininkė Agnė Paškauskienė taip pat pasidžiaugė praėjusiais metais vykdytais projektais, ypač jaunimą kvietė jungtis į bendruomenės gretas. Apgailestavo, kad vis dar neišsprendžiama miestelio vaiduokliais virtusių apleistų pastatų problema.

Šakių rajono laikraštis „Draugas“