REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sportas2019 m. Sausio 24 d. 20:47

Geras treneris turėtų koncentruotis ne į tikslą, o į žmogų

Vilnius

Autorių nuotr.

Reporteris LinaŠaltinis: Etaplius.lt


68701

Fitneso pasaulyje vis dar gausu stereotipų – kaip reikia treniruoti ir treniruotis, koks turi būti treneris, kaip turi atrodyti kūnas. Dažnai susikoncentruojama į raumenų auginimą ar svorio metimą, o ne į įvairiapusį fizinių gebėjimų lavinimą, sveikatinimą. Fitneso ir unikalių treniruočių metodų ekspertė Elena Volkova pabrėžia kiekvieno kliento individualumą ir primena, kad kas puikiai suveikė vienam, gali visai netikti kitam. Dėl šių priežasčių specialistė treneriams pataria dėmesį sutelkti ne į konkretų tikslą, bet į kiekvieno žmogaus savijautą, poreikius ir galimybes.


Foto galerija:

elena-volkova-03.jpg
elena-volkova-01.jpg

Dažnai į sporto klubą ar pas asmeninį trenerį klientai ateina turėdami konkretų tikslą –sulieknėti, sutvirtėti, turėti daugiau energijos, geriau jaustis ar norėdami neatsilikti nuo mados ar pažįstamų. Trenerių darbas yra padėti pasiekti šių tikslų ar gerų rezultatų konkrečioje sporto šakoje, tačiau kai kurie jų užsibūna komforto zonoje ir metų metais naudoja tuos pačius metodus ar sistemas minėtiems tikslams pasiekti.

Pasak daugiau nei 20 metų patirties fitneso srityje turinčios trenerės, mokymų ekspertės, „Аеromix“ fitneso mokymų centro lektorės E.Volkovos, labai svarbu stengtis išlikti atviro proto būsenoje, neatsitverti išankstiniais nusistatymais. Ji pabrėžia, kad būtent galvoje susikurtos, per ilgą laiką užtvirtintos schemos, kaip siekti tikslų ir nuomonė, kad tai svarbiausias dalykas, gali pakišti koją. Atkaklūs bandymai siekti tų užsibrėžtų tikslų, rezultatų kartais trukdo pamatyti patį žmogų, suprasti, kas jo viduje, kas dabar su juo vyksta. Profesionali trenerė įsitikinusi, kad susitelkimas tik į tikslus gali sukelti įtampą tarp trenerio ir pas jį treniruotis atėjusio žmogaus.

Individualius sprendimus pasiūlyti padeda jautri kiekvieno kliento situacijos analizė

Norėdama išvengti įtampos ir užtikrinti sklandžią treniruotės eigą, malonų bendravimą ir tvirtą ryšį su klientu, E.Volkova stengiasi užprogramuoti save ne tikslams, o skirti visą dėmesį jautriai pas ją sportuoti pasirinkusio žmogaus analizei.

„Žmonės atsiskleidžia proceso eigoje. Man labai svarbu išlaikyti ryšį bei nuodugniai stebėti žmogaus tikslus, norus, savijautą čia ir dabar. Net jei gerai pažįstu klientą ir jį treniruoju jau kurį laiką, kiekvienas susitikimas, kiekviena treniruotė prasideda lyg nuo savotiško jo šiandieninės būsenos, emocinės būklės, šios dienos pageidavimų skenavimo“, - patirtimi dalijasi kelis dešimtmečius trenere dirbanti moteris. Fitneso profesionalė įsitikinusi, kad tik nuolat nuodugniai analizuojant ir jaučiant žmogų, su kuriuo dirbama, galima parinkti maksimaliai būtent jam tinkančius pratimus, judesius ir krūvį. Tik taip galima pasiekti „vau“ efektą, kurio galbūt nesitikėjo nei klientas, nei treneris.

Tam, kad treneris būtų pajėgus kompetentingai įvertinti kliento būklę, jo poreikius, galimybes ir pasiūlyti optimaliausius sprendimus kiekvienoje individualioje situacijoje, jis turėtų būti susipažinęs su daugybe įvairių sistemų, metodikų, nuolat sekti naujoves, gebėti jas taikyti praktikoje, tarpusavyje jungti įvairias treniruočių rūšis. Tik didelis patirties bagažas padeda priartėti prie žmogaus problemos ir parinkti tinkamiausius įrankius jai išspręsti. E. Volkova pastebi, kad nors yra puikių specialistų, praktikuojančių vieną, gana siaurą sprendimo būdą, vis tik, turint omeny, kokie esame skirtingi, skirtingų metodų išmanymas ir taikymas yra vienas didžiausių sėkmingo trenerio pranašumų.

Gyvenant informacijos amžiuje būtina mokytis visą gyvenimą

Patyrusi, į įvairius tarptautinius renginius dalintis savo žiniomis dažnai kviečiama lektorė akcentuoja mokymosi visą gyvenimą svarbą treneriams, norintiems efektyviai spręsti šiuolaikinio žmogaus problemas. „Gyvename unikaliu laiku – technologijų ir informacijos amžiuje. Jeigu žmogus neišmoko nieko naujo, savo srityje netobulėjo per pastaruosius 3-4 mėn. ar pusmetį – jis jau atsilieka. Dabartinis gyvenimo tempas reikalauja pastovaus tobulėjimo, todėl šiuo metu niekam neverta atsipalaiduoti,“ - įspėja E.Volkova.

Tai, kas buvo „ant bangos“ prieš penkis metus, jau praeitas amžius. Atsiranda labai daug skirtingų metodų, kurie siūlo skirtingus darbo su kūnu būdus, dauguma jų iš tiesų veiksmingi ir progresyvūs. Specialistė pastebi, kad per paskutinius 2-3 metus fitneso mokymų lygis tarptautiniu mastu labai pakilo, tad treneriai turi visas galimybes ir privalo būti susipažinę su naujausiomis technikomis, metodikomis.

Trenerių kompetenciją įvertina išprusę ir vis reiklesni klientai

Mokymų neverta išsižadėti jokiame amžiuje. Būtent nuolatinis mokymasis leidžia treneriams sėkmingai tęsti savo veiklą, būti konkurencingais ir pasiūlyti efektyvius, naujausiais tyrimais paremtus treniruočių būdus, inovatyvias priemones, palaikyti savo paslaugų kokybę aukščiausiame lygyje. Be to, didėja ir klientų reiklumas – išsilavinę, apsiskaitę sporto klubų lankytojai nesunkiai atskiria, kuris treneris vis dar remiasi pasenusiomis žiniomis, o kuris – naujausiais tyrimais ir mokymais, kuris įklimpęs komforto zonoje, o kuris nuolat skiria laiko savo kvalifikacijos kėlimui.

Norint atitikti klientų poreikius ir nuolat turėti protingų, ištikimų lankytojų, kurie pasitiki treneriu ir rekomenduoja jį kitiems, nuolatinis tobulėjimas – būtina sąlyga. Tinkamai parinkta fizinio aktyvumo kryptis ir intensyvumas padės sportuoti atėjusiam žmogui ne tik sudeginti kalorijas, į kurias dėmesys buvo nukreiptas ilgą laiką, o pasikrauti energetiškai, pagerinti savijautą. Po geros treniruotės, pasak E.Volkovos, žmogus turi išeiti kūrybiškai pasikrovęs, kupinas fizinių ir dvasinių jėgų bei galintis mėgautis gyvenimo pilnatve.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA