REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kvadratas2023 m. Rugpjūčio 27 d. 17:20

Judesio plastika metale

Šiauliai

Audronio Rutkausko nuotr.

Asta ŠiukšterienėŠaltinis: Etaplius.LT


276267

61 metų menininkas iš Ukrainos, skulptorius Valerijus Pyrohovas – vienas iš autorių per „Šiaulių naktis“ vykstančių socialinių meno dirbtuvių „Kilowac 6“. Visą gyvenimą pašventęs skulptūrai menininkas įvaldė tokią techniką, kad net grubiausios materijos skulptūros alsuoja dinamika.

Skulptūra – svajonė nuo vaikystės

Šiauliuose šią savaitę viešintis skulptorius iš Ukrainos V. Pyrohovas Zubovų rūmuose pristato keliaujančią savo darbų ekspoziciją, kurią į Lietuvą atgabeno lietuviai savanoriai parodai Vilniuje, o po projekto Šiauliuose ji keliaus į Helsinkį (Suomija).

Ekspozicijoje – kelios dešimtys skulptūrų iš metalo, bronzos, medžio. Skulptorius sako, kad ne jis renkasi medžiagą, su kuria dirbti, o pati materija pasiprašo, priklausomai nuo idėjos.

„Kai gimsta kokia nors kompozicija, ji tarsi pati reikalauja tam tikros medžiagos: bronzos, medžio, akmens. Paskutiniu metu daug dirbu su metalu, bet neapsiriboju, net ir odą naudoju. Ta kompozicijos ir idėjos visuma padiktuoja pasirinkimą. Todėl mano darbai įvairūs. Norisi viską aprėpti“, – skulptorius per dešimtmečius išbandė įvairią techniką.

Nepaisant to, kad skulptūroms naudojama gana grubi ir tvirta materija – daugiausia metalas, figūros jokiu būdu neatrodo griozdiškos. Netgi priešingai: jos plastiškos, grakščios, nors objektai ir statiški, bet juose taip užfiksuota judesio dinamika, kad, rodos, tuoj kuri nors pasisuks, pakils į orą ar nušuoliuos. Visi kūriniai užburia apgalvotomis detalėmis, išbaigta idėja. Galbūt todėl, kad menininkas skulptūrai skyrė visą savo gyvenimą, jo personažai irgi lyg gyvi pakeleiviai, pažįstami.

„Nuo vaikystės norėjau būti skulptoriumi. Ir mano svajonė išsipildė. Aš visą gyvenimą užsiimu tik skulptūra, manęs nedomina kitos dailės kryptys“, – apie kryptingą pasirinkimą nuo pat jaunystės sako ukrainietis.

Karas meno neužgoš

Ekspozicijoje pristatomi įvairiu laikotarpiu dar iki Ukrainos karo su Rusija kurti kūriniai. Skulptorius neslepia, kad šie įvykiai labai pakeitė gyvenimą, bet nepalaužė meno žmonių.

„Menininko prigimtis subtili. Jis gyvena savame pasaulyje, kuria sau užsidaręs. Bet, kai karas viską nukirto, mes visi pradėjome galvoti kitaip. Ne tai, kad apie karo baisumus, nors mes, aišku, sekame įvykius ir išgyvename. Bet darbai šviesūs, optimistiški, nešantys teigiamą emociją. Ne tik mano, bet ir kitų menininkų, su kuriais man teko bendrauti“, – su viltimi kalba menininkas.

Nuo jaunystės Charkive gyvenęs V. Pyrohovas prieš trejus metus persikėlė į Kyjivą, kur iki karo turėjo savo dirbtuves. Jis nenustojo kurti, net ir karui prasidėjus. „Kai prasidėjo karas, aš gyvenau šalia Kyjivo ir kasdien vis tiek eidavau į dirbtuves ir kūriau. Žinoma, kai išjungė elektrą, teko stabdyti darbus. Bet, persikraustęs į Lvivą, pabaigiau žirgo skulptūrą, kurią pavadinau „Vasaris“, – pasakoja jis.

„Kilowac“ kuria šviesą

Pasak V. Pyrohovo, kai norisi kuo plačiau save išreikšti, jis naudoja ne tik įvairias medžiagas, bet ir šviesą, spalvas ir kitas priemones. Todėl kvietimas dalyvauti šviesos objektus kuriančių menininkų projekte kartu su kitais autoriais labai nudžiugino.

„Mane pakvietė ir aš mielai sutikau. Skulptūros idėja jau anksčiau buvo sugalvota, nes jau prieš metus žinojau, kad dalyvausiu šiame šviečiančiame projekte“, – džiaugiasi kūrėjas.

„Kilowac“ – socialinis-kūrybinis projektas, suburiantis menininkus. Jau šeštus metus įvairių sričių dailininkai „Šiaulių naktims“ kuria šviečiančius objektus, kurie vėliau dovanojami socialinėms įstaigoms. Antrus metus kūrybinėse dirbtuvėse kartu su Lietuvos kūrėjais dalyvauja ir ukrainiečiai.

Šiemet projekte dalyvauja 7 menininkai: keturi lietuviai, trys ukrainiečiai. V. Pyrohovas – vienas iš jų. Savo dovanojamą romantišką skulptūrą-šviestuvą jis norėtų matyti vyresnių žmonių aplinkoje.

„Vakaras, apniukęs ir lietingas oras, pora, susiglaudusi nuo lietaus, po skėčiu, intymi akimirka. Tai gal labiau tiktų vyresniems žmonėms, norisi, kad ji sukeltų teigiamų prisiminimų, emocijų“, – nostalgiškai svarsto skulptorius.

Menininkai dovanoja šviečiančius kūrinius

Penktadienio vakarą „Kilowac“ projekto dalyviai jau pabaigtus savo darbus eksponuos šviečiančioje „Šiaulių naktų“ parodoje Zubovų rūmuose. O išsyk po „Šiaulių naktų“ šviečiančios menininkų dovanos iškeliaus jų įsigeidusioms socialinėms įstaigoms.

Organizatoriai ragina ateiti į šviečiančią „Kilowac 6“ parodą ir išsirinkti autorinį darbą, kuris galėtų džiuginti jų įstaigos gyventojus, lankytojus, svečius ir darbuotojus.

„Jei trūksta meno jūsų erdvėse, kreipkitės į mus. Mes su dideliu džiaugsmu padovanosime jums šveičiantį meno kūrinį“, – socialines įstaigas kviečia Evelina Liaugaidaitė, „Kilowac“ projekto kuratorė.

Organizatoriai neturi griežtų atrankos kriterijų, kam dovanoti šviečiančius kūrinius. Svarbu, kad ten gyventų ar lankytųsi kuo daugiau žmonių, kuriuos tie meno dirbiniai džiugintų, Tai gali būti senelių namai, globos įstaigos, neįgaliųjų, socialiai remtinų asmenų užimtumo įstaigos, vaikų ar jaunimo dienos centrai.


Foto galerija:

Audronio Rutkausko nuotr.
Audronio Rutkausko nuotr.
RTK03175
Audronio Rutkausko nuotr.
Audronio Rutkausko nuotr.
Audronio Rutkausko nuotr.
Audronio Rutkausko nuotr.
Audronio Rutkausko nuotr.
Audronio Rutkausko nuotr.
Audronio Rutkausko nuotr.
Audronio Rutkausko nuotr.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA