PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Jaunimas2020 m. Kovo 2 d. 14:11

Žurnalistikos mokė žinomi laidų vedėjai

Šiauliai

anonymous anonymousŠaltinis: Etaplius.lt


119910

Šiaulių Juliaus Janonio gimnazijos mokinė, žurnalistų klubo „Tebūnie šviesa“ redaktorė Vaida Račkauskaitė pateko tarp 20 Lietuvos moksleivių, atrinktų dalyvauti „Laisvės TV“ organizuojamuose mokymuose – Jaunųjų žurnalistų akademijoje. Mokymuose moksleiviai turi galimybę ne tik klausytis žymių Lietuvos žurnalistų paskaitų, bet ir praktiškai pasimatuoti žurnalisto profesiją. Mokymai Jaunųjų žurnalistų akademijoje, Vilniuje, tęsis vasario – balandžio mėnesiais.


Foto galerija:

5e5ced75552a5.jpg
5e5ced79c9ee4.jpg

Ką reiškia dirbti žurnalistu?

Pirmą paskaitą mums vedė žurnalistas, laidų vedėjas, „Laisvės TV“ įkūrėjas Andrius Tapinas. Paskaita buvo skirta susipažinti su žurnalistikos pagrindais. Tai įvadas į tai, kas mokymų dalyvių, būsimųjų žurnalistų, laukia vėliau. Pasak A. Tapino, žurnalistas – universali asmenybė. „Juk negali kalbinti politologo apie Lietuvos ir Lenkijos santykius ir nežinoti, kas yra Lenkijos prezidentas. Žurnalistas turi gebėti ir rašyti, ir kalbėti, ir filmuoti, ir montuoti, ir šokti, ir dainuoti,“- juoko forma, bet rimtai kalbėjo Andrius Tapinas. Laidų vedėjas negailėjo patarimų, atskleidė tamsiąsias žurnalistinio darbo puses. Mokymų dalyviams tai buvo postūmis pamąstyti ir įsitikinti, ar tikrai nori savo ateitį sieti su šia profesija.

Pagrindinis žurnalisto įrankis

Du šeštadieniai žurnalistų akademijoje praėjo su kita Lietuvos žurnaliste, laidų vedėja Rita Miliūte. Ji kalbėjo apie pasiruošimo laidoms svarbą. Žurnalistė teigė, kad prieš kiekvieną pokalbį reikia padaryti namų darbus: išsigryninti, ką nori sužinoti, kokia tema bus diskutuojama, kas bus pašnekovas, suplanuoti interviu laiką, vietą bei trukmę. „Informacija yra žurnalisto ginklas. Surinktos medžiagos bei įrodymų pagalba iš pašnekovo galima ištraukti tai, ką būtina žinoti klausytojų auditorijai“, - teigė Rita Miliūtė. Ji mus supažindino ir su žurnalisto etika, kurios kiekvienas, norintis dirbti šį darbą, privalo laikytis.

Nuo vertingos teorijos iki linksmos praktikos

Naujienų agentūros AP korespondentas Lietuvoje, „Laisvės TV“ laidų vedėjas, buvęs portalų 15min.lt ir lrytas.lt vyriausias redaktorius Liudas Dapkus kalbėjo apie faktus, tiesą ir melą informacijos šaltiniuose, aiškino, kaip atskirti manipuliacijas, klastotes nuo tikrų žinių ir tinkamai informuoti savo auditoriją. Sužinojome, jog yra įrankių – programų, kuriuos naudoja žurnalistai, kad patikrintų faktus ir pateiktų tikslią bei neiškreiptą informaciją visuomenei. O Liudo Dapkaus kolega, ilgametis Reuters TV žurnalistas, Vilniaus Universiteto Komunikacijos fakulteto dėstytojas Eugenijus Kryžanovskis ne tik pasakojo apie interviu techniką, bet ir įtraukė mus į savo paskaitą pravesdamas keletą žaidimų, užduodamas įvairių klausimų, pavyzdžiui, ką mes darytumėme, jeigu reiktų paimti interviu iš žmogaus, kuris nerodo iniciatyvos kalbėti, vengia žurnalistų. Tai leido praktiškai įsigilinti į temą, pasijausti žurnalisto kailyje.

Nors įvyko tik keli užsiėmimai, po kiekvieno išėjome praturtėję žiniomis, klausimais, apmąstymais bei įspūdžiais. O vėliau laukia dar įdomesnė – praktinė – dalis: reportažų kūrimas.