REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Rinkimai 20232023 m. Sausio 17 d. 07:10

VRK spręs dėl kandidatų, neatitinkančių rinkimų kodekso reikalavimų: pašalinimas iš savivaldos rinkimų gresia ir P. Gražuliui

Lietuva

BNS/Fotobankas nuotr.

Augustė LyberytėŠaltinis: ELTA


256650

Maždaug pusei tūkstančio kandidatų savivaldos rinkimai gali pasibaigti nė neprasidėję – antradienį Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) svarstys, ar reikėtų registruoti kandidatus, neatitinkančius rinkimų kodekso reikalavimų. Kaip Eltai teigė VRK pirmininkė Jolanta Petkevičienė, dalis politikų, norinčių dalyvauti savivaldybių merų ir tarybų rinkimuose, nepateikė privačių interesų, turto, pajamų deklaracijų, dalis nepateikė savo nuotraukų bei biografijų. Tokiems asmenims gresia šalinimas iš rinkiminės kovos.

VRK pirmininkė Eltai patvirtino, kad komisija priims sprendimą ir dėl Tautos ir teisingumo sąjungos pirmininko Petro Gražulio. Pasak J. Petkevičienės, į Vilniaus miesto merus pretenduojantis politikas yra nepateikęs VRK savo biografijos ir nėra sumokėjęs rinkimų užstato.

„Jis nėra užpildęs biografijos ir nėra sumokėjęs dvigubo rinkimų užstato. Nebent pateiks atitinkamus dokumentus, kad rinkimų užstatas buvo sumokėtas. Bet kol kas tokios informacijos neturime“, – Eltai sakė VRK vadovė.

„Bet kol kas, aišku, sprendimų priimtų nėra. Rytoj, po posėdžio bus matyti, kokie rezultatai“, – akcentavo ji.

Klausiama, koks likimas dėl galimų pažeidimų gali laukti P. Gražulio – ar politikas praras teisę dalyvauti sostinės mero rinkimuose – J. Petkevičienė pastebėjo, jog parlamentaro situacija yra komplikuota. Anot jos, VRK pripažinus pažeidimus dėl nepateiktos biografijos, P. Gražulis nebegalėtų siekti mero posto. Tuo metu dėl nesumokėto užstato, politikas negalėtų pretenduoti ir į savivaldybės tarybą.

VRK tikrinant politinių organizacijų pareiškinius dokumentus savivaldos rinkimams, kai kuriems kandidatams dėl neapdairumo bei nepateiktų politikų biografijų gali grėsti šalinimas iš rinkimų. Dėl šios priežasties kai kuriose savivaldybėse kandidatų sąrašai gali ne tik sutrumpėti, bet ir visiškai išnykti. Eltos žiniomis, tokia grėsmė gali iškilti ne tik mažosioms politinėms jėgoms, bet ir parlamentinėms partijoms.

VRK jau nusprendė išbraukti P. Gražulio vadovaujamos Tautos ir teisingumo sąjungos kandidatų sąrašus iš rinkimų Tauragės, Akmenės ir Jonavos rajonuose. Pastarosiose dvejose savivaldybėse partija neturėjo reikiamo kandidatų skaičiaus, o Tauragėje P. Gražulio lyderiaujama politinė jėga VRK pateikė pareiškinius dokumentus pasibaigus terminui.

Daliai šios politinės jėgos kandidatų gresia šalinimas iš savivaldos rinkimų ir dėl klaidingai užpildytų dokumentų – dešimtys partijos politikų vietoje savo nuotraukų VRK pateikė ramunių, kaktusų, vyno taurių, gamtos peizažų nuotraukas. Pats P. Gražulis tokių pažeidimų nesureikšmino ir pavadino menkniekiu.

VRK politinių organizacijų pareiškinius dokumentus turi patikrinti iki vasario 2 d.

Savivaldybių tarybų ir merų rinkimai vyks šių metų kovo 5 d.REDAKCIJA REKOMENDUOJA