REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2024 m. Kovo 30 d. 09:15

Valstybinį lietuvių kalbos egzaminą išlaikiusiems užsieniečiams siūloma taikyti GPM lengvatą

Lietuva

BNS Fotobanko nuotr.

Jadvyga BieliavskaŠaltinis: ELTA


296618

Siekiant skatinti Lietuvoje gyvenančių užsieniečių integraciją, siūloma nuo 15 proc. iki 10 proc. sumažinti gyventojų pajamų mokesčio (GPM) tarifą užsieniečiams, išlaikiusiems valstybinį lietuvių kalbos egzaminą. Ši mokestinė lengvata būtų taikoma pirmus metus nuo egzamino išlaikymo dienos.

Tai numatančias GPM įstatymo pataisas įregistravęs Seimo narys liberalas Andrius Bagdonas sako, kad tokiu būdu siekiama paskatinti užsieniečius, gyvenančius Lietuvoje, mokytis ir išmokti lietuvių kalbą.

„Šiuo metu Lietuvoje gyvenantys užsieniečiai, taip pat ir karo pabėgėliai iš Ukrainos, dirba prekybos centruose, teikia pavežėjų ir kitas paslaugas, bet problema yra tame, kad jie nemoka lietuvių kalbos. Siūlome problemą spręsti ne draudimais ir ribojimais, o paskatinimais. Tai motyvuotų užsieniečius išmokti lietuvių kalbą, o gyventojai gautų kokybiškas paslaugas“, – Eltai sakė A. Bagdonas.

Kadangi į Lietuvą atvykę užsieniečiai gauna skirtingas pajamas, pasak parlamentaro, siūloma visoms jų pajamų rūšims numatyti 5 procentiniais punktais mažesnį GPM tarifą. Įstatymo pataisomis numatytos lengvatos būtų taikomos tik pirmus metus nuo valstybinės kalbos egzamino išlaikymo dienos, pateikus tai patvirtinančius dokumentus.

Jeigu Seimas pritartų, metinėms pajamoms, kurios neviršija 60 vidutinių šalies darbo užmokesčių (VDU), būtų taikomas ne 20 proc., o 15 proc. GPM tarifas.

Jei pajamos viršija 60 VDU, jos būtų apmokestinamos taikant 27 proc. GPM tarifą. Šiuo metu tokioms pajamoms taikomas 32 proc. tarifas.

Kartu su A. Bagdonu GPM įstatymo pataisas teikia Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijai atstovaujantys parlamentarai Eugenijus Gentvilas, Arminas Lydeka, Simonas Gentvilas, Viktoras Pranckietis ir kiti. Siūloma, kad naujos nuostatos įsigaliotų 2025 m. sausio 1 d.

Kaip ELTA jau skelbė, Vyriausybė metams pratęsė terminą, per kurį įsidarbinti norintys Ukrainos pabėgėliai turėtų išmokti valstybinę lietuvių kalbą.

Ministrų kabineto sprendimu, užsieniečiams, kuriems suteikta laikinoji apsauga, dar nebus taikomas kriterijus dėl valstybinės kalbos mokėjimo.

Laikinoji apsauga pratęsta vieneriems metams – iki 2025 m. kovo 4 d.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA