REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2022 m. Gegužės 25 d. 09:53

V. Blinkevičiūtė rinką prižiūrinčias tarnybas ragina imtis darbo: kainos kosmose, o jūs – patogiai miegate

Lietuva

BNS/Fotobankas nuotr.

Reporteris DovilėŠaltinis: Etaplius.lt


217843

Opozicinės Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) pirmininkė Vilija Blinkevičiūtė sako, kad gyventojų interesus rekordiškai augant kainoms turinčios ginti valstybės institucijos tinkamai neatlieka savo darbo.

„Trys kritiškai svarbios įstaigos, valstybės vardu galinčios ir turinčios ginti vartotojų interesus, ir toliau miega. Kalbu apie Konkurencijos ir Vartotojų teisių apsaugos tarnybas bei Energetikos reguliavimo tarybą. Daug kam kyla pagrįstų įtarimų, kad kai kuriuose sektoriuose kainos didėja nepagrįstai. Kad galbūt yra nesąžiningi susitarimai.

Tačiau minėtos tarnybos elgiasi tarsi būtų bedantės. Kainos kosmose, o jos patogiai ilsisi. Gal Vyriausybė nurodymo nedavė veikti? Jei šių įstaigų neliktų, matyt, žmonės ir nepastebėtų. Raginu aktyviai kuo greičiau imtis darbo“, – teigia V. Blinkevičiūtė.

Kaip praneša LSDP Komunikacijos skyrius, socialdemokratų lyderės vertinimu, tarnybos turėtų aktyviai reaguoti ir imtis veiksmų stebėdamos tendencijas rinkose, „o ne laukti, kol imtis darbo joms politiniu nurodymu galbūt duos valdantieji“.

„Valstybė rinką prižiūrinčias institucijas įsteigė ne tam, kad jos tiesiog egzistuotų. Ar formaliai apsvarstytų vieną kitą individualų žmogaus skundą. Juk matome, kad tiek kalbant apie didžiuosius prekybos tinklus, tiek apie nepriklausomus elektros tiekėjus ir jų siūlomas kainas, visuomenei kyla pagrįstų klausimų.

Ar kainos sąžiningos? Galbūt, kaip jau yra buvę, vis dėlto egzistuoja nedidelės grupelės įmonių susitarimai? Galbūt naudojamasi situacija? Visi pamename, kai bankai, lyg susitarę, ūmai pakėlė paslaugų įkainius. Arba kada degalinių ar mažmeninės prekybos tinklai, lyg sutartinai, staiga užkėlė tam tikrų produktų kainas“, – primena V. Blinkevičiūtė.

Politikė laikosi nuomonės, kad Konkurencijos taryba lig šiol „veikia tingiai“.

„Nepamenu atvejo, kad šios įstaigos vadovai inicijuotų teisės aktų pakeitimus, jei jau galių tarybai per mažai. Nepamenu ir kažkokių visuomenei pristatytų apčiuopiamų rezultatų. Kita vertus, jei įstaiga egzistuoja ir mes, mokesčių mokėtojai, ją išlaikome, ji privalo veikti. O dėl sąžiningo rinkos veikimo yra daugybė neatsakytų klausimų“, – priduria ji.

Ragina imtis nepriklausomų elektros tiekėjų

Tuo metu, pasak socialdemokratų lyderės, Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba, dažnai reaguoja vien į atskirtų vartotojų skundus, nors galėtų veikti kur kas plačiau.

„Jei įtaria, kad gali būti kainos nesąžiningos, kad kainodara nesąžininga, jie gali reaguoti, vertindami tendencijas. Imtis plataus ir išsamaus tyrimo. Išanalizuoti, kas dedasi, pavyzdžiui, su nepriklausomais elektros tiekėjais ir jų kainodara. Žiniasklaida yra aprašiusi dešimtis istorijų, kaip yra apgaudinėjami žmonės: pasiūloma viena elektros kaina, o sutartyje – jau kita ir panašiai“, – vardija V. Blinkevičiūtė.

LSDP lyderė įsitikinusi, kad Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos veikla artimiausiu metu yra „kritiškai svarbi“.

„Kad ir ką skelbtų valdantieji, žmonės lig šiol nežino, kaip pasirinkti elektros energijos tiekėją. Daug sutrikusių, daug suirzusių žmonių. Šios įstaigos pasiūlyta kainų palyginimo lentelė nė kiek nepadeda gyventojams – jie mato iki šimto pasiūlymų pagal visokius planus.

O juk būt galima padaryti taip, kad įvedi savo duomenis ir parodoma, koks tau pasirinkimas labiausiai tinkamas, o koks – mažiausiai. Tarnybos  galėtų koordinuoti savo veiksmus, bendradarbiauti. Bet, pasirodo, geriau sėdėti ir nieko nedaryti“, – mano V. Blinkevičiūtė.

Anot jos, Statistikos departamento duomenimis, šį balandį, lyginant su pernykščiu, infliacija siekė 16,8 proc. Metinei infliacijai didžiausią įtaką turėjo degalų ir tepalų, šilumos, kuro, pieno ir grūdų produktų, daržovių, mėsos, maitinimo paslaugų ir kt. kainos.

Vidutinė metinė infliacija balandį siekė 9,2 proc., o mėnesio – 1,9 proc.

 

ELTAREDAKCIJA REKOMENDUOJA