REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2020 m. Balandžio 7 d. 12:46

V. Bakas: mano versija, kad VSD rinkta informacija buvo aprūpinamas G. Nausėda

Vilnius

NSGK narys Vytautas Bakas. Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


124785

Valstybės saugumo departamentas (VSD) duomenis apie patikrintus dešimtis privačių asmenų galėjo pateikti tuomet į prezidentus kandidatavusiam Gitanui Nausėdai, antradienį per Seimo posėdį pareiškė buvęs Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Vytautas Bakas.

„Mano versija ir pranešėjo versija – kad šita informacija buvo išskirtinai aprūpinamas ponas kandidatas Gitanas Nausėda“, – sakė jis.

„Iš dalies, tam, kad surinktų informaciją apie savo galimus verslo rėmėjus, dalis žmonių, žinomų verslininkų buvo tikrinami žodiniais pavedimais“, – tvirtino V. Bakas.

Antradienį Seimas svarsto prezidento G. Nausėdos teikimą pritarti Dariaus Jauniškio kandidatūrai vadovauti VSD antrą kadenciją.

V. Bakas teigė esąs įsitikinęs, kad žvalgybos institucija, patikrindama per šimtą asmenų, kišosi į privatų žmonių gyvenimą.

„Faktas, kad buvo kišimasis ir buvo pažeistas privatus gyvenimas. Ir daugybės su Rusija grėsmėmis nesusijusių žmonių, virš šimto žmonių buvo patikrinta: verslininkų, politologų, žurnalistų, meno, kultūros veikėjų. Jie nėra susiję su Rusija“, – kalbėjo V. Bakas.

„Jie nėra planktonas, VSD direktoriau. Nesvarbu, kad jie yra šalia prezidento arba politiko, jų reikia atsiklausti, ar jūs galite juos patikrinti. Jie, ne prezidentas, yra tikrinami“, – tvirtino Seimo narys.

V. Bakas sakė, kad Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas, aiškindamasis situaciją, netyrė, kaip surinkta informacija buvo panaudota.

„Komitetas net nesiaiškino, kaip informacija buvo panaudota. Dešimtys lapų, dešimtys dosjė... Kaip jie buvo panaudoti, kam perduoti? Komitetas nedrįso to daryti“, – teigė politikas.

Prezidentas G. Nausėda anksčiau yra paneigęs, kad prašė VSD patikrinti būsimus jo komandos narius ir rėmėjus.

„Aš nesu jokių prašymų teikęs, pagaliau, kaip aš galėčiau“, – kovo pradžioje Seime žurnalistams sakė jis.

„Ar jūs žinote, kas aš (tuo metu – BNS) buvau? 2018 metų vasarą aš buvau kuklus vyriausiasis ekonomistas SEB banke, rugsėjo mėnesį aš apskritai darbo neturėjau, buvau kandidatas į prezidentus“, – pridūrė šalies vadovas.

VSD vadovas D. Jauniškis savo ruožtu yra teigęs, kad kandidatų į prezidentus aplinka tirta, aiškinantis, ar per juos negali būti daroma įtaka iš išorinės.

Aukštas žvalgybos pareigūnas pernai balandį informavo tuometinį NSGK pirmininką V Baką apie galimą neteisėtą informacijos rinkimą VSD. Pareigūno duomenimis, VSD vadovybės nurodymu 2018–2019 metais žvalgyba rinko informaciją apie tuometinio kandidato į prezidentus G. Nausėdos aplinkos žmones ir diplomatą Vygaudą Ušacką.

Žvalgybininko pateiktame asmenų, apie kuriuos VSD rinko informaciją, sąraše nurodyta daugiau kaip 60 pavardžių, tarp jų daug žinomų žmonių iš verslo, kultūros, pramogų sferų.

Atlikęs tyrimą dėl šio pranešimo, Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas konstatavo, kad VSD veikė teisėtai tikrindamas kandidatų į prezidentus aplinką, tačiau pasiūlė keisti darbo tvarką ir atsisakyti žodinių pavedimų tikrinti asmenis.

BNSREDAKCIJA REKOMENDUOJA