PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Mokslas2017 m. Gegužės 2 d. 17:22

V. Adamkus: „Džiaugiuosi, kad biblioteka tapo traukos centru Kaune“

Kaunas

Rimvydas ŠimaitisŠaltinis: Etaplius.lt


1358

Prezidento Valdo Adamkaus biblioteka-muziejus, įsikūręs tarpukario Lietuvos užsienio reikalų ministerijos pastate Kaune (S. Daukanto g. 25), balandžio 29 dieną minėjo vienerių metų sukaktį. Pats prezidentas teigia esąs maloniai nustebintas, kad biblioteka vos per metus tapo tikru traukos centru moksleiviams, kauniečiams ir miesto svečiams.

„Džiaugiuosi, kad taip greitai mano svajonė virto tikrove – biblioteka yra ne uždara erdvė, o vieta, kurioje vyksta aktualiausi šalies ir miesto įvykiai, atviros diskusijos apie tai, kas svarbiausia mūsų visuomenei, valstybei. Tvirtai tikiu, kad, artėjant valstybės šimtmečiui, bibliotekos renginiai padės įprasminti asmenybės, žodžio, minties laisvę ir demokratinius mūsų valstybės pamatus, kuriuos atstatėme Vasario 16-ąją“, – sakė Prezidentas, Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Tarybos pirmininkas ir garbės daktaras Valdas Adamkus.

Per vienerius metus bibliotekoje-muziejuje buvo suorganizuota apie penkiasdešimt įvairių viešų renginių – diskusijų, knygų pristatymų, konferencijų, taip pat seminarų, kuriuose rinkosi įvairių sričių profesionalai. Dauguma renginių buvo skirti žmogaus teisėms, Centrinės ir Rytų Europos regionų politikai, kultūrai ir istorijai, Lietuvos ir Kauno istorijai, lietuvių išeivijos kultūrai, politikai ir istorijai, architektūrai.

„Bibliotekoje jau apsilankė ir ekspoziciją apžiūrėjo keli tūkstančiai lankytojų: tai ir gimnazistai, ir pradinių klasių moksleiviai, studentai, įvairių sričių profesionalų ekskursijos, draugijų ir profesinių asociacijų nariai, senjorai. Norėčiau padėkoti visiems įstaigos rėmėjams, partneriams, visiems, kurie prisideda prie jos gyvavimo ir veiklos“, – bibliotekos sėkme džiaugėsi jos direktorius Arūnas Antanaitis.

Lietuvoje tokia biblioteka-muziejus įkurta pirmą kartą, pratęsiant JAV tradiciją steigti kadenciją baigusių valstybės vadovų bibliotekas. Tai antroji tokia įstaiga Europoje – Prahoje veikia Prezidento Vaclavo Havelo biblioteka.

V. Adamkaus biblioteka yra ne tik Prezidento pasiekimus įamžinanti vieta, bet ir inovatyvus kultūros ir mokslo židinys, suteikiantis galimybę gilinti žinias, susijusias su Lietuvos ir lietuvių išeivijos istorija. Dėl šios priežasties bibliotekos veikla glaudžiai susieta su Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Lietuvių išeivijos institutu.

Per vienerius metus bibliotekoje taip pat buvo nuolat atnaujinama ir papildoma ekspozicija, kurioje galima susipažinti su Prezidento V. Adamkaus praėjusių kadencijų nuotraukomis, archyvinių dokumentų ir apdovanojimų kolekcijomis, prezidento bei VDU fonduose sukauptais lietuvių išeivijos dailės kūriniais, knygomis.

Viešosios įstaigos steigėjai – Prezidentas Valdas Adamkus, Vytauto Didžiojo universitetas, Kauno miesto savivaldybė. Idėją įgyvendinti padėjo Kazickų šeimos fondas, LR Vyriausybė, Užsienio reikalų ministerija ir privatūs rėmėjai.