REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Veidai2024 m. Kovo 22 d. 11:16

Tailando patirtys: kitoks požiūris į kovas ir į gyvenimo kasdienybę

Mažeikiai

Pasak Modesto Juodpusio (dešinėje), kelionės metu jis skyrė laiko ir treniruotėms bei bokso kovoms. Tailandiečiai yra žemesnio ūgio ir lengvesni, tad dažniausiai mažeikiškio kovos partneriai būdavo iš kitų šalių. Nuotr. iš asm. archyvo

Vidas StankusŠaltinis: „Santarvė“ inf.


295771

Beveik tris mėnesius egzotiškame Tailande su šeima praleido mažeikiškis Modestas Juodpusis.

Jis „Santarvei“ pasakojo: po treniruočių tailandientiško bokso (Muay Thay) kovotojais garsėjančioje šalyje jis atrado ramybę.

Ne vieną pergalę kikbokso ringe iškovojęs mažeikiškis šią ramybę apibūdino taip: mažiau sureikšmina kovas ir ramiau reaguoja į viską.

Pirmiausia nustebino klimatas

Po praėjusių metų lapkritį Portugalijoje, pasaulio suaugusiųjų kikbokso čempionate, iškovotos penktos vietos mažeikiškis sakė, kad su žmona Rūta ir dvejų metų sūnumi Herkumi išvažiuoja į tolimą šalį – patyrinėti gamtos, paragauti kuo daugiau egzotiškų patiekalų, susipažinti su vietine kultūra ir, žinoma, pasisemti kovų meno patirties.

Išvykusi gruodžio viduryje mažeikiškių šeima Tailando iš karto nepasiekė – ji dvi savaites praleido Jungtinių Arabų Emyratų mieste Dubajuje. Modestas ir Rūta pabijojo ilgo skrydžio, todėl nutarė: skris septynias valandas iki Dubajaus, ten paatostogaus, o jau po to – šešias valandas trunkantis skrydis iki Tailando.

„Pirmasis įspūdis atvykus į Tailandą, Krabi miestą, – drėgnas ir karštas oras be jokio gaivinančio vėjo gūsio... Iš karto pagalvojau: treniruotis tikrai bus labai smagu. Vėliau pajutome, ką reiškia, kai per pusdienį pajauti visus keturis metų laikus. Skirtumas tik tas, kad čia liūtis yra šilta, o po jos – šutra. Bet paskui pripratome prie klimato ir viskas buvo gerai“, – pasakojo sportininkas.

Pustrečio mėnesio mažeikiškių šeima gyveno keturiose skirtingose šios šalies vietovėse: Krabi mieste, Koh Phangan ir Koh Samui salose bei sostinėje Bankoke.

Teko prisitaikyti

Tailandas yra itin gausiai turistų lankoma šalis, todėl viena iš pirmųjų taisyklių, kurią įsisąmonino mažeikiškiai, – daug kur viskas parduodama „turistinėmis“ kainomis. Jei eisi į pirmą pasitaikiusią kavinę ar pirksi pagrindinėje turgavietėje, labai apsigausi. Ir pirkti, ir valgyti reikia ten, kur tai daro vietiniai, – bus ir pigu, ir skanu.

„Apie maistą buvau girdėjęs labai daug gerų atsiliepimų ir patarimų, kad reikia prašyti ne aštraus, nes vietinių skoniui neaštrus maistas mums, europiečiams, vis tiek bus per aštrus. Deja, teko ir tualete praleisti ilgiau laiko dėl neįprasto maisto, bet, laikui bėgant, prie aštraus maisto pripratome ir atrodė, kad kitaip valgyti būtų tiesiog neskanu. Tailandiečių virtuvėje tikrai skanūs valgiai, bet naudojama nemažai cukraus ir skonio stipriklių. Maisto kainos prasideda nuo 50 Tailando batų (1,29 euro), už tiek galima nusipirkti pasirinktos mėsos gabaliukų, ryžių ir kiaušinį. Trijų asmenų šeimai pavalgyti pietus, kuriuos sudarė pagrindinis patiekalas, sriuba ir šalta kava ar kitas gėrimas, užteko apie 10 eurų“, – pasakojo M. Juodpusis.

Mažeikiškiai visur, kur apsistodavo, nuomodavosi motorolerį. Daug kur automobilis buvo ir nepatogus, ir nereikalingas, nes, pavyzdžiui, saloje siauri keliukai, o Bankoke pasirinkęs automobilį mažiausiai pusę dienos praleistum kamščiuose.

Modestą nustebino didelė eismo netvarka: niekas nesilaiko taisyklių, atrodo, jog pėsčiųjų perėja skirta tik įspėti, kad žmonės gali eiti per gatvę, bet niekas jų nepraleidžia, raudonam šviesoforo signalui eismo dalyviai neteikia didelės reikšmės: jeigu niekam netrukdai, tiesiog kerti sankryžą...

Labiau orientuojasi į ištvermę

Bokso salių Tailande labai daug, kovos ten vyksta nuolat – net savaitės pradžioje. Savaitgaliais jų dar daugiau, kadangi vietos žmonėms tai yra pagrindinis pragyvenimo šaltinis. Į tokias kovas jie eina kaip į darbą.

Mažeikiškis juokavo: didelė tikimybė, kad tailandietis taksi vairuotojas turi daugiau profesionalių kovų patirties nei eilinis mūsų šalies kikboksininkas.

Juodpusių poros kelionės tikslas buvo turistinis, tačiau sportininkas treniruočių neapleido ir stengėsi treniruotis bent kas antrą dieną, o kai kada – ir kiekvieną. Anot Modesto, vietinėse salėse treniruočių struktūra panaši: 20–30 minučių vyksta apšilimas su šokdyne, pertraukų metu daromi fiziniai pratimai, po to – kova su šešėliu (įsivaizduojamu varžovu) ir tempimo pratimai.

„Pirmoje treniruočių dalyje dirbama smūgiuojant į boksmaišius, antroje – sparingai (dvikovos), o kai kuriose salėse po treniruotės dar būdavo sprinto bėgimai. Tailandietiška treniruočių metodika skiriasi nuo europietiškos tuo, kad viskas labiau orientuojama į ištvermę, ugdomas kario charakteris. Todėl stebėti tailandiečių kovas yra labai įdomu – jie kaip tikri kariai nesitraukia iš kovos iki tol, kol būna nokautuojami arba kova nutraukiama dėl didelės prakirstos žaizdos“, – pasakojo mažeikiškis.

Jis pažymėjo: vietiniai žmonės – smulkaus sudėjimo, neaukšti, todėl rasti jo dydžio kovotojų buvo sunku, todėl M. Juodpusio dvikovos paprastai vyko su kikboksininkais iš Lenkijos, Vokietijos, Azerbaidžano ir Rusijos. Vienos dvikovos metu po smūgio mažeikiškiui buvo plyšęs ausies būgnelis, todėl treniruotes kuriam laikui teko atidėti.

Keis treniruočių metodus

Kalbėdamas apie treniruočių Tailande naudą, Modestas tvirtino: jos suteikė vidinės ramybės ir pakeitė požiūrį į daugelį dalykų. Mažeikiškis suvokė, kad neverta skubėti, be reikalo švaistyti energijos treniruočių ar dvikovų metu, nedera pasiduoti emocijoms, praleidus vieną ar kitą smūgį.

„Vietiniai per mėnesį susitinka dviejose ar trijose kovose, o Lietuvoje profesionalai išeina į ringą vos du ar tris kartus per metus. Man patiko tai, kad jie neteikia reikšmės kovai ir jos rezultatui, į viską reaguoja labai ramiai su šypsena veide. Tailandiečiai eina į kovą kaip į šventę arba labai mėgstamą darbą“, – „Santarvei“ pasakojo M. Juodpusis.

Mažeikiškis ketina pakeisti treniruočių metodiką – dabar jis įdės daugiau darbo, planuoja daugiau sparingų (dvikovų) ir kelionių į vietinius ar kitus Europos klubus. M. Juodpusis pirmą pusmetį nėra numatęs rungtyniauti turnyruose, jis planuoja užsidaryti sporto salėje ir iš esmės pakeisti pasirengimo metodus, tačiau žada, kad vėliau jį pamatysime tiek Lietuvos, tiek užsienio ringuose.

Kita šios pauzės priežastis – tai, kad iš šio sporto sunku išgyventi, todėl tenka dirbti, kad gautum nuolatinių pajamų.

Praėję metai sportiniu atžvilgiu mažeikiškiui buvo sėkmingi – be penktos vietos pasaulio čempionate, Budapešte vykusiose pasaulio kikbokso taurės varžybose M. Juodpusis iškovojo antrą vietą, o Rygoje vykusiame mėgėjų K-1 kikbokso Europos čempionate pelnė nugalėtojo titulą.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA