PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Laisvalaikis2023 m. Kovo 27 d. 15:43

Šv. Velykų belaukiant – ypatingų margučių paroda

Šiauliai

A. Rutkausko nuotr.

Enrika ValančiūtėŠaltinis: Etaplius.LT


262807

Šiaulių vyskupijos Pastoracinio centro knygyne-svetainėje „Prie Katedros“, galima sakyti, prasidėjo oficialus Velykų laukimas. Ypatingo grožio rankų darbo margučiai papuošė knygyno erdvę. Parodos autorė ir Šiaulių vyskupas kviečia šiauliečius užsukti ir įkvėpti artėjančių švenčių nuotaikos, o gal ir pasisemti idėjų kiaušiniams marginti.

400 išskirtinių margučių

Į Šiaulius joniškietė Violeta Tuomienė atvežė net 400 savo rankų darbo margučių, pagamintų per penkerius metus. Kiekvieną jų norisi apžiūrėti, mat kiekvienas yra skirtingo rašto, kiekvienas unikalus. Pati Violeta juokiasi – pasiėmęs kiaušinį, nežinai, ką darysi: „Pradedi, o tada jau mintį vystai toliau. Mano akimis, vienas gražesnis, kitas prastesnis.“

Valstybės tarnyboje dirbanti moteris kukliai sako, kad šis rankų darbas – tik jos hobis, skirtas atsipalaiduoti po darbo valandų. „Lapkričio pabaigoje ar gruodį pradedu ruoštis Velykoms“, – atskleidžia V. Tuomienė.

Šia kiaušinių marginimo technika – graviravimu, frezavimu – ji susidomėjo būdama užsienyje. „Aš pirmą kartą šita technika padarytus kiaušinius pamačiau Prahoje per Didįjį penktadienį. Mes su kolege buvome ekskursijoje, aikštėje vyko mugė ir aš pamačiau tokius kiaušinius. Labai man patiko. Kokius trejus metus audžiau mintį, kaip reikia juos padaryti“, – prisimena parodos autorė.

Teko gerokai pavargti, kol moteris atrado įrankį, su kuriuo galima taip graviruoti kiaušinių lukštus. Tai, kaip sako, paprasčiausia freza, naudojama manikiūrui atlikti, tik pasitelkiami įvairūs antgaliai. Galiausiai kiaušinis nudažomas medvilnei skirtais dažais, o tada jau imamasi gražinimo.

Tiesa, procesas reikalauja ne tik kantrybės ir kruopštumo, bet ir tam tikros erdvės. Į orą pakylantys dulkių kamuoliai namų nepuošia, todėl savo dirbtuvėmis moteris pavertė katilinę. Įprastai vieno kiaušinio marginimas užtrunka dvi su trupučiu valandos, bet, priklausomai nuo jo dydžio – tai vištos, anties, žąsies ar stručio kiaušinis, gali prireikti ir gerokai daugiau laiko. „Žąsies kiaušiniui reikia 4,5 valandos, o prie stručio kiaušinio dirbu visą savaitę“, – sako joniškietė.

Pasak Violetos, neišvengiama ir nuostolių – būna, kad lukštas lūžta proceso pradžioje, būna ir skaudesnių momentų – jau dedant paskutinius štrichus… Bet su tuo jau susitaikė, juk tai kūrybos proceso dalis.

Natūralu, kad prieššventinis laikotarpis Violetai būna labai įtemptas – norisi sukurti kažką gražaus Velykų stalui papuošti, o ir kaip dovanas artimiesiems, draugams įteikti. Tiesa, tradiciniais margučiais Violeta nesirūpina – tai, pasak jos, artimųjų darbas. „Šiaip kiaušinių marginimas atėjo iš mamos. Ji labai gražiai vaškuodavo kiaušinius, kaime mūsų margučiai būdavo patys gražiausi“, – kūrybos gyslele, paveldėta iš mamos, džiaugiasi V. Tuomienė.

Vyskupas: „Tai Dievo dovana“

Nuostabos ir džiugesio dėl šios šventinės parodos neslepia Šiaulių vyskupas Eugenijus Bartulis. „Tas grožis aplankė mus visiškai netikėtai. Aš net nežinojau, kad atvažiuoja tokia graži paroda. Manau, ši paroda galėtų būti įžanga į mūsų artėjančias Velykų iškilmes. Esu nustebintas ir sužavėtas tokia žmogaus kantrybe, sugebėjimais. Pirmą kartą matau tokius kūrinius. Lukštas juk labai labai trapus, tai padaryti tiek kiaurymių, tiek išgražinti yra kažkas neįtikėtino. Kiek reikia įdėti meilės, laiko, kantrybės. Tai mums tiesiog Dievo dovana“, – paroda džiaugiasi Jo Ekscelencija.

Kurį laiką Violetos kūriniai bus eksponuojami Pastoraciniame centre, o vėliau moteris tikisi įgyvendinti viziją savo sodyboje įrengti muziejų.


Foto galerija: