PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2023 m. Liepos 28 d. 13:26

Socialdemokratai apie „Lifosą“: Vyriausybė pernelyg atsainiai žiūri į situaciją

Kėdainiai

Jadvyga BieliavskaŠaltinis: BNS


274099

Įmonės „Lifosa“ darbuotojams protestuojant dėl įmonės likimo, socialdemokratai sako, kad Vyriausybė, jų nuomone, pernelyg atsainiai žiūri į situaciją ir neieško sprendimų.

„Per pastaruosius metus atsiskleidė neįtikėtinas Vyriausybės dviveidiškumas, kai sprendimai dėl sankcijų taikymo apimties bei formos taikomi ne pagal Europos geriausią praktiką ir teisę, bet pagal vienos valdančiosios partijos politines nuotaikas“, – pranešime žiniasklaidai pažymi Lietuvos socialdemokratų partijos pirmininkė Vilija Blinkevičiūtė.

Seimo Ekonomikos komiteto vicepirmininkas Gintautas Paluckas atkreipia dėmesį, kad „Lifosa“ nėra vienintelė tokią veiklą vykdantį ir po sankcijų vėzdu pakliuvusi įmonė Europoje.

„Tačiau skirtingai nei, pavyzdžiui, panašios įmonės Belgijoje, „Lifosa“ supančiota aibės neefektyvių, elementarią ūkinę veiklą varžančių, logikos stokojančių reikalavimų.

Įmonė tapo melžiama karve visokiems Finansų ministerijos parinktiems administratoriams, kurie ne tik terorizuoja įmonės vadovybę kiekviename žingsnyje, pavyzdžiui, tikrindami ir reikalaudami paaiškinimų, kur ir kodėl išleidžiamas atostogų paprastas įmonės šaltkalvis, bet ir už šias „administravimo paslaugas“ melžia iš įmonės pinigus“, – sako G. Paluckas.

Kėdainiuose išrinkto Seimo nario socialdemokrato Tomo Bičiūno vertinimu, „Lifosa“ yra ir šalies, ir regioniniu mastu svarbi įmonė, kurioje dirba tūkstančiai žmonių, „todėl Vyriausybės abejingumas „Lifosos“ likimui šokiruoja“.

„Vyriausybė mato, bet netaiso padarytų klaidų taikant įmonei sankcijas. Toks abejingumas nesuvokiamas ir apgailėtinas. Siekiant išsaugoti šią Lietuvos įmonę ir užtikrinti bent minimalias ir gyvybiškai svarbias veiklos apimtis, būtina nedelsiant keisti sankcijų taikymo ir administravimo modelį.

Turi būti atsisakyta galimai korupcinės persekiojimo, terorizavimo bei kaltinimo avansu praktikos. Taikant sankcijų reikalavimus, įmonė turėtų pati atsiskaityti atsakingoms šalies institucijoms už savo veiksmus ir sprendimus. Blogai, kai įmonė ištisas savaites ar mėnesius gaišta laiką mėgindama įtikinti „administratorių“, kad ji nėra kupranugaris ir neužsiima nusikalstama veikla.

Būtina diegti pasiteisinusią bendrą Europos praktiką, kuri leistų išsaugoti darbo vietas, užtikrinti sankcijų taikymą ir jų tikslus bei neleistų piktnaudžiauti linkusiems „administratoriams“ dirbtinai stekenti įmonės“, – pranešime žiniasklaidai sako T. Bičiūnas.

Po trečiadienį surengto profsąjungų mitingo, kurio metu Vyriausybės buvo reikalaujama apsaugoti sankcijų paveiktą „Lifosą“ nuo konservavimo ir užtikrinti jos tolimesnę veiklą, ministrę pirmininkę pavaduojanti finansų ministrė Gintarė Skaistė teigė, kad taikomos sankcijos netrukdo bendrovei veikti, primena ELTA. Anot jos, įmonės vadovybė turėtų siekti konstruktyvesnės veiklos, o ne reikalauti sankcijų švelninimo.

Anot ministrės, Vyriausybei rūpi tolimesnis „Lifosos“ veikimas, tad ji užtikrino efektyvesnę veiklą, paskirdama laikinąjį administratorių, kuris nuo gegužės patvirtino 400 sandorių.

„Naujasis administratorius dirba du mėnesius ir per juos patvirtinti 400 sandorių, tad įmonė veiklą vykdyti gali. Tačiau, jeigu nori vykdyti veiklą, kuri prieštarauja sankcijoms – tokia veikla negalima“, – pabrėžė ji.

Trečiadienį, reaguojant į planuojamą laikiną fosforo trąšų gamyklos „Lifosą“ uždarymą, prie Vyriausybės įvyko profesinės sąjungos „Solidarumas“ ir AB „Lifosa“ nepriklausomos profesinės sąjungos surengtas mitingas, kuriame reikalauta apsaugoti bendrovę nuo uždarymo.

Liepos 3-iąją „Lifosą“ valdanti Rusijos kapitalo grupė „EuroChem“ pranešė, kad bendrovė gali būti laikinai konservuojama, o su šalies valdžia nepavykus sutarti dėl jos veiklos normalizavimo bus konsultuojamasi dėl gamyklos likimo apskritai. Konservavimo metu dalį darbuotojų žadama išsaugoti.

Pirmadienį su „Lifosos“ profesinių sąjungų vadovais susitikusi premjerė Ingrida Šimonytė teigė, kad Vyriausybė yra suinteresuota, kad bendrovė būtų išsaugota ir tęstų veiklą.

Kaip skelbė ELTA, atsižvelgiant į įmonėje „Lifosa“ susiklosčiusią situaciją, Seimo Darbo partijos frakcijos narys Vytautas Gapšys siūlo keisti Tarptautinių sankcijų įstatymą. Parlamentaras siūlo numatyti, kad laikinojo administratoriaus kandidatūrą galėtų pasiūlyti įmonės valdymo organai, taip pat būtų siūlomas ir laikinojo administravimo sutarties projektas. Priėmus pasiūlytą įstatymo pataisą, finansų ministrui išliktų teisė pasirinkti įmonės siūlytą kandidatą ar organizuoti atrankos procesą.

Tarptautinės sankcijos AB „Lifosa“ kontroliuojantiems asmenims, per tarpines įmones valdantiems šią bendrovę Lietuvoje, pritaikytos dėl jų ryšio Rusijos režimu, vykdančiu karą prieš Ukrainą.

#