PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Virtuvė2024 m. Vasario 19 d. 13:13

Skirtingos arbatos rūšys ir jų ypatumai

Lietuva

Etaplius.ltŠaltinis: Etaplius.LT


292409

Pasak legendos, žmonės arbata pradėjo mėgautis prieš maždaug 5000 metų, kai į kinų valdovo Šenongo puodą vėjo gūsis įpūtė keletą arbatos lapelių. Nuo tada dar keletą tūkstantmečių kinų kultūroje arbatos gėrimas prilygo ištaigingai ceremonijai, vėliau šio gėrimo paslaptis gavo japonai, kur arbata iki šiol yra laikoma nacionaliniu gėrimu, dar vėliau arbatą iškeldino ir anglai. Šiandien kiekvienas galime pasimėgauti šiuo mažu, bet itin maloniu ritualu – arbatos puodeliu – tačiau retai pasidomime, kokiais gi ypatumais pasižymi skirtingos šio gėrimo rūšys.

Žalioji arbata – tonizacijai ir ramybei

Į Šenungo puodą atklydo būtent žaliosios arbatos lapeliai – už šio nuostabaus gėrimo skonį galime dėkoti atsitiktinumui. Žalioji arbata yra itin vertinama dėl savo tonizuojančio poveikio – kofeino joje daugiau nei kavoje, tačiau jis veikia švelniau, todėl tai gali tapti puikiu jūsų ryto gėrimu, jei planuojate riboti šio stimulianto vartojimą. Šios arbatos taip pat pravartu išgerti, jei vidury dienos ima miegas, tačiau žinote, kad išgėrus kavos galbūt neužmigsite naktį – žalioji arbata taip stipriai nesuveiks, tačiau padės prasibudinti ir pamalonins gaiviu skoniu. Negana to, šis gėrimas ilgainiui padeda kovoti su stresu ir nerimu, šiandieną kone populiariausiomis vidinės sumaišties priežastimis – tiek žaliosios arbatos naudingos medžiagos, tiek pats jos gėrimo procesas padeda atsipalaiduoti ir nusiraminti. Žinoma, kad poveikis būtų pastebimas, derėtų rinktis aukštos kokybės arbatą – šitaip užtikrinsite, kad jūsų gėrimas neturės jokių cheminių ar net sveikatai kenksmingų priemaišų, kurių gali pasitaikyti pigesniuose variantuose.

Juodoji arbata – detoksikacijai ir dėmesiui

Juodoji arbata – populiariausia arbatos rūšis pasaulyje. Vieniems patinka greitai užsiplikyti puodelį su maišeliu, kitiems – pasimėgauti beriamu variantu. Bet kokiu atveju, juodoji arbata pasižymi detoksikacinėmis savybėmis – šiame gėrime esantys polifenoliai ilgainiui gali padėti pašalinti iš organizmo laisvuosius radikalus ir sumažinti ląstelių pažeidžiamumą. Negana to, vos pora gurkšnių juodosios arbatos popiet gali padėti išvengti taip dažnai užklumpančio snaudulio – kofeino ir amino rūgšties L-teanino kombinacija suteikia nestiprų tonizuojantį poveikį, tačiau pakankamą, kad nepasiduotumėte miego gniaužtams. Atminkite, kad net ir tokiu iš pažiūros švelniu gėrimu piktnaudžiauti nevalia – maždaug 4-5 puodeliai per dieną ir jų suteikiamas kiekis kofeino gali ženkliai paveikti miego kokybę ir net sukelti nerimą.

Baltoji arbata – svorio reguliavimui ir dantims

Baltoji arbata savo pavadinimą įgavo todėl, kad ji skinama prieš pat pražystant, kai lapeliai ir žiedai dar pasidengę baltais pūkeliais. Nors žalioji ir juodoji arbatos taip pat gaminamos iš Camellia sinensis krūmo, skirtingi apdrojimo būdai suteikia unikalių skonių ir aromatų – baltoji arbata yra apdorojama mažiausiai, todėl išlaiko didelį kiekį antioksidantų. Negana to, joje gausu tokių katechinų, kaip epigalokatechino galato (EGCG), galinčio stimuliuoti riebalų ląstelių skaidymą ir užkirsti kelią naujų formavimuisi, tad ši arbata pravers norintiems reguliuoti svorį. Dar vienas įdomus faktas, kad baltoji arbata gali padėti apsaugoti dantis nuo bakterijų, mat joje gausu fluorido, minėtųjų katechinų ir taninų.

Taigi, pasirinkę bet kurią iš šių arbatų galėsite pasimėgauti raminančiu arbatos gėrimo ritualu ir pasisemti įvairialypės naudos. Laikas gerti arbatą!

Reklama