PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2024 m. Kovo 18 d. 16:06

Simne – renginiai Lietuvos žydų gelbėtojams atminti

Alytus

Etaplius.LTŠaltinis: Alytaus rajono savivaldybė


295257

Simne kadaise gyveno per 200 žydų šeimų. Per Holokaustą jų išgyveno vos keturi. Būtent čia nuvilnijo Lietuvos žydų gelbėtojams atminti skirtų renginių ciklas. Vos prieš dvejus metus kovo 15-oji į Lietuvos valstybės atmintinų dienų kalendorių buvo įrašyta kaip Lietuvos žydų gelbėtojų diena.

Per septynis šimtus žlugusių gyvenimų miestelyje per vieną naktį, iš kurių maždaug pusę sudarė vaikai. Ir tai tėra tik vieno nedidelio miestelio duomenys.

Lietuvos nepriklausomybės laikotarpiu 1663 Lietuvos piliečiai, gelbėję žydus nacių okupuotoje Lietuvoje, jau yra apdovanoti Žūvančiųjų gelbėjimo kryžiumi. 49 iš jų – Alytaus rajono gyventojai. Dalis iš jų, 925 asmenys yra pripažinti Pasaulio tautų teisuoliais. Iš jų 17 – Alytaus rajono gyventojai.

Pirmasis Lietuvos žydų gelbėtojams atminti skirtas renginys vyko Simno gimnazijoje, kur vyko atvira pilietiškumo pamoka. Jos metu buvo rodomas režisieriaus Dominyko Kubiliaus dokumentinis filmas apie Abelio istoriją Simne. Tai tik viena istorija iš dokumentinių filmų ciklo „Pasaulio teisuoliai“.

Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) doc. Romualdas Juknelevičius, kuris dar yra ir Pasaulio tautų teisuoliais pripažintų dviejų šeimų palikuonis, pasidalino savo įžvalgomis bei senelių prisiminimais apie išgelbėtus žydus.

Į pilietiškumo pamoką atvyko ir Marytė Kemežienė. Jos močiutė taip pat buvo pripažinta Pasaulio tautų teisuole. Jai buvo įteiktas Pasaulio tautų teisuolio medalis, kurį Marytė atsivežė ir papasakojo, kaip ji šiandienos kontekste vertina močiutės poelgį gelbėjant nekaltą gyvybę.

Po filmo ir pasakojimų kartu su šauliais bei gimnazistais buvo skaitomos Simno krašto žydų gelbėtojų pavardės.

Vėliau ARSKC Simno skyriaus konferencijų salėje buvo atidaryta paroda „Gelbėtojai ir išgelbėtieji: Alytaus rajono teisuoliai“. Ji suorganizuota naudojantis Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejaus surinkta medžiaga. Parodą bendruomenei pristatė bibliotekos direktorius Aivaras Vyšniauskas.

Krokialaukio Tomo Noraus-Naruševičiaus gimnazistai pristatė meninę kompoziciją „Širdies kalba“.