PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2022 m. Rugsėjo 20 d. 09:43

Šiaulių istorijos muziejuje pristatoma tarptautinė paroda

Šiauliai

Fot. K. Steponavičiūtė

Šiaulių „Aušros“ muziejusŠaltinis: Etaplius.LT


246244

2022 m. rugsėjo 21 d., trečiadienį, 16 val. Šiaulių istorijos muziejuje (Aušros al. 47) vyks tarptautinės parodos „Kuršo ir Žiemgalos kunigaikštystė ir Lietuvos didžioji kunigaikštystė 1561–1795 m.“ pristatymas. Dalyvaus Latvijos Respublikos Saeimos narė Janīna Kursīte, Žiemgalos kunigaikštystės istorijos specialistė dr. Marytė Jakovleva iš Latvijos nacionalinio istorijos muziejaus, Latvijos Respublikos ambasados, Šiaulių miesto savivaldybės atstovai. Organizatorius – Šiaulių „Aušros“ muziejus. Parodos globėjas – Latvijos Respublikos ambasadorius Lietuvos Respublikoje Indulis Berzinis. Paroda veiks iki 2023 m. sausio 6 d.

Šiaulių „Aušros“ muziejaus kartu su 28 partneriais iš Lietuvos, Latvijos, Švedijos, Vokietijos, Prancūzijos ir Ukrainos parengtoje parodoje šiauliečiai ir miesto svečiai išvys ir galės suprasti, kokį pėdsaką viena kitos istorijoje ir kultūroje paliko kaimyninės valstybės Lietuva ir Latvija.

Parodoje eksponuojami XVI–XVIII a. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės ir Kuršo ir Žiemgalos kunigaikštystės kunigaikščių, dvarininkų portretai, spaudai, medaliai, monetos, žemėlapiai, knygos, baldai, piešinių, herbų ir dokumentų kopijos. Taip pat lankytojai gali susipažinti su Kuršo baltvokiečių kilmės dvarininkų Keizerlingų Malgūžės dvare buvusiu fajanso rinkiniu ir XVI–XVIII a. bibliotekos dalimi (patekusia iš Kuršo kanclerio Dytricho Keizerlingo (1713–1793), Žeimelio liuteronų kunigų Gothardo Stenderio ir Konrado Šulco XVIII a. parengtomis knygomis.

Pirmą kartą Lietuvoje parodos lankytojams bus pristatytas ir originalus 1569 m. rugpjūčio 3 d. Liubline surašytas dokumentas – Kuršo ir Žiemgalos kunigaikštystės inkorporacijos į Abiejų Tautų Respublikos uniją aktas, pasirašytas karalius Žygimanto Augusto, kiti unikalūs eksponatai.

Paroda „Kuršo ir Žiemgalos kunigaikštystė ir Lietuvos didžioji kunigaikštystė 1561–1795 m.“ – Klaipėdos universiteto vyresniojo mokslo darbuotojo dr. Ernesto Vasiliausko ilgamečių tyrimų (nuo 2016 m.) ir Šiaulių „Aušros“ muziejaus 2021–2023 m. vykdomo to paties pavadinimo projekto rezultatas. Paroda dvikalbė, parengta lietuvių ir latvių kalbomis, 2023 m. ji bus eksponuojama ir kitose Lietuvos bei Latvijos atminties institucijose.

Kilnojamos parodos tikslas – supažindinti Lietuvos muziejų lankytojus su kaimynės Latvijos dar menkai žinomu XVI–XVIII a. istorijos laikotarpiu ir atvirkščiai – Latvijos muziejų lankytojus – su Lietuvos istorija. Pagrindinė idėja – pasitelkus eksponatus, archyvinę medžiagą, parodyti, kas sieja Lietuvą ir Latviją. Parodoje tai atskleidžiama per įvairias temas: politika ir kunigaikščiai, ekonomika, prekyba, sienos, vandens ir sausumos keliai, Kuršo dvarininkų šeimos (baronai Grothusai, Landsbergiai, Tyzenhauzai, Pliateriai ir kt.), kurios XVII–XVIII a. įsitvirtino Lietuvoje, ir jų valdytuose dvaruose (Daunoravoje, Vismantuose, Žeimelyje) įsikūrusi latvių diaspora, dvarininkų globotos ir Kuršo evangelikų liuteronų konsistorijai pavaldžios bažnyčios Lietuvoje, taip pat ir Žemaičių vyskupijos vyskupui pavaldžios katalikų bažnyčios Kurše.

Parodą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Šiaulių miesto savivaldybė.

Informaciją teikia Šiaulių „Aušros“ muziejaus Kultūros projektų vadybininkas dr. Ernestas Vasiliauskas, tel. 8 682 10141.


Foto galerija:

Fot. K. Steponavičiūtė
Fot. K. Steponavičiūtė
Fot. K. Steponavičiūtė
Fot. K. Steponavičiūtė
Fot. K. Steponavičiūtė
Fot. K. Steponavičiūtė