REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2023 m. Rugpjūčio 16 d. 15:23

Šiauliai renginiais įprasmins laisvę

Šiauliai

R. Parafinavičiaus nuotr.

Irma JurgaitytėŠaltinis: Etaplius.LT


275573

2023 m. rugpjūčio 23, 26 ir 31 dienomis bus minimos Lietuvai reikšmingos istorinės datos. Visą savaitę mieste vyks Baltijos keliui ir Laisvės dienoms skirtos iniciatyvos, kurios šiauliečius kvies dalyvauti įvairiuose koncertuose, susitikimuose, Padėkos ir vilties žygyje, edukacijose, akcijose ar nemokamose parodose. Viliamasi, kad renginiai, skirti valstybinėms šventėms paminėti, primins ne tik tautiečių drąsą ar vienybę, bet kartu leis džiaugtis ir didžiuotis Lietuvos žmonių iškovotomis pergalėmis. Rengėja – Šiaulių miesto savivaldybė, organizatorius – Šiaulių kultūros centras. Renginiai nemokami.

1989 m. rugpjūčio 23 dieną beveik du milijonai lietuvių, latvių ir estų, vedami laisvės tikslo, susikibo nepertraukiama rankų grandine tam, kad pasauliui parodytų savo norą ir ryžtą būti nepriklausomais. Kita reikšminga data – 1990 m. į Gineso rekordų knygą patekusi parašų rinkimo akcija, į vieną vietą sujungusi penkiuose žemynuose gyvenančius daugiau nei penkis milijonus žmonių tam, kad jie pasirašytų už nepriklausomos Lietuvos valstybės atkūrimą. Svarbi data mums ir rugpjūčio 31-oji. Tą dieną galutinai išsilaisvinome iš Rusijos priespaudos, kai mūsų šalį paliko paskutiniai okupantų kareiviai ir jų technika.

„Prieš daugiau nei trisdešimt metų kartu su latviais ir estais ryžomės, rodos, sunkiai tuo metu įgyvendinamai iniciatyvai, tačiau bendras noras būti laisvais įrodė – neįveikiamų kliūčių nėra. Kviečiu rugpjūčio paskutinę savaitę įsitraukti į renginius ir taip prisiminti mus lydėjusius istorinius trikdžius, kuriuos įveikėme drąsių Lietuvos žmonių dėka“, – sako Šiaulių miesto savivaldybės administracijos Kultūros skyriaus vedėja Daina Kinčinaitienė.

Baltijos kelio diena šiemet Šiauliuose bus švenčiama Šv. apaštalų Petro ir Pauliaus katedroje. Čia 17 val. vyks šv. Mišios, iš karto po jų lauks šventinis renginys ir trijų Baltijos šalių – Lietuvos, Latvijos ir Estijos – jaunųjų atlikėjų koncertas. Akustinėje aplinkoje jaunosios kartos atlikėjai iš skirtingų kaimyninių šalių atliks patriotiškas, puoselėjančias meilę laisvei dainas. Minėjime koncertinę programą dovanos Talino muzikos ir baleto mokyklos (Estija), Rygos Emilio Darzinio ir Jelgavos vidurinių muzikos mokyklų (Latvija), Šiaulių Sauliaus Sondeckio menų gimnazijos, Šiaulių „Dagilėlio“ dainavimo mokyklos jaunieji atlikėjai, Latvijos universiteto pučiamųjų orkestro fleitistų kvartetas (Latvija), Regina Marozienė (kanklės). Šventinio koncerto dirigentas – Remigijus Adomaitis, meno vadovė – Nijolė Prascevičienė. Renginyje taip pat dalyvaus istorikas Antanas Jankūnas.

Paskutinį mėnesio šeštadienį, rugpjūčio 26 d., Sukilėlių kalnelyje nuo 15.30 val. šiauliečiai tradiciškai kviečiami į susitikimą su tarptautinės organizacijos „Tradicija, šeima, nuosavybė“ (TFP) nariais iš Lietuvos, Brazilijos, Olandijos, Vokietijos, politinių kalinių ir tremtinių organizacijomis ir sąjūdžio atstovais. Koncertinę programą, įprasminsiančią TFP organizacijos narių surengtą didžiausią parašų rinkimo akciją, dovanos Šiaulių kultūros centro choras „Tremtinys“ (meno vad. R. Pečeliūnas), Šiaulių pučiamųjų orkestras (meno vad. ir dirig. S. Vaičiulionis, dirig. G. Brūzga), solistės Elvina Milkintaitė ir Augustė Verygaitė (vad. I. Ručinskienė). Iš karto po renginio lauks Padėkos ir vilties žygis, kuris dalyvius palydės į šv. Mišias, vyksiančias Šv. apaštalų Petro ir Pauliaus katedroje.

Rugpjūčio 31-ąją minėti Laisvės dienos 30-mečio šiauliečiai bus kviečiami į Prisikėlimo aikštę. Čia po šv. Mišių, kurios nuo 17 val. vyks Šv. apaštalų Petro ir Pauliaus katedroje, susirinkusiųjų lauks koncertas. Šventinę muzikinę programą miestiečiams dovanos Šiaulių kultūros centro kamerinis choras „Bičiuliai“ (meno vad. R. Daukantaitė), mintimis apie lietuvių istorinę pergalę dalysis istorikas, profesorius Arūnas Gumuliauskas. Renginio organizatoriai viliasi, kad jubiliejinė šventė primins ne tik ryžtingą lietuvių nusiteikimą, siekiant vienintelės ir visų anuomet trokštamos laisvės, bet ir leis didžiuotis savo istorija.

Nuo pat rugpjūčio 22 dienos Šiauliuose vyks ir kitų iniciatyvų ar akcijų, kurios kvies nepamiršti Lietuvai reikšmingų datų. Visą renginių, skirtų Baltijos kelio ir Laisvės dienoms paminėti programą galima rasti Šiaulių miesto savivaldybės (www.siauliai.lt) ir Šiaulių kultūros centro (www.siauliukc.lt) interneto svetainėse.

Informaciją teikia Šiaulių kultūros centro Renginių organizavimo skyriaus vedėja Asta Vaitkienė, tel. +370 671 42 901, e. p. asta.vaitkiene@siauliukc.lt.


Foto galerija:

A. Staponkaus nuotr.
A. Staponkaus nuotr.
R. Parafinavičiaus nuotr.
R. Parafinavičiaus nuotr.
Vilmos Sungailės nuotr.
Žanetos Bytautienės nuotr.REDAKCIJA REKOMENDUOJA