REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sekundė pliusams2023 m. Rugpjūčio 17 d. 15:49

Sekundė pliusams: išlaikymo priteisimas gyvenant santuokoje

Lietuva

Etaplius.ltŠaltinis: Etaplius.LT


275684

Tinklalaidėje „Sekundė pliusams“ advokatė Daiva Rusakienė atsako į Etaplius.lt portalo skaitytojo užduotą klausimą: „Gyvenu santuokoje, vaikų tėvas materialiai nepadeda išlaikyti nepilnamečių vaikų. Ar yra galimybė priteisti alimentus, nenutraukus santuokos?“

Lietuvos Respublikos Civilinio kodekso (toliau – CK) 3.192 straipsnio 1 dalyje nustatyta tėvų pareiga materialiai išlaikyti savo nepilnamečius vaikus.

Ji egzistuoja iki tol, kol vaikas sulaukia pilnametystės, o tam tikrais atvejais ir jos sulaukus. Remiantis CK 3.156 straipsnio 2 dalimi, tėvai turi lygias pareigas savo vaikams, nesvarbu, ar santuoka buvo nutraukta. Tai reiškia, kad tėvai privalo vykdyti įstatyme nustatytą pareigą materialiai išlaikyti savo nepilnamečius vaikus bendrai ir vienodai, nepaisant to, ar santuoka buvo nutraukta.

Lietuvos Aukščiausiojo teismo praktikoje yra išaiškinta, kad aplinkybė, jog asmenys gyvena santuokoje ir augina nepilnamečius vaikus, savaime nereiškia, jog sutuoktiniai abu vykdo išlaikymo prievolę ir ją vykdo tinkamai. Jeigu vienas sutuoktinis išlaikymo prievolės nevykdo arba jos vykdymas neužtikrina vaikų poreikių, atsižvelgiant į sutuoktiniams tenkančias išlaikymo dalis, tai išlaikymą teikiantis sutuoktinis, nepriklausomai nuo to, ar jis ketina nutraukti santuoką, ar ne, turi teisę bendra tvarka kreiptis į teismą dėl išlaikymo iš šio neteikiančio sutuoktinio priteisimo.

Pagal CK 3.194 straipsnio 1 dalį, jeigu nepilnamečio vaiko tėvas nevykdo pareigos materialiai išlaikyti savo nepilnamečius vaikus, teismas išlaikymą priteisia pagal kito tėvo ieškinį. Pažymėtina, kad prieš kreipiantis į teismą su ieškiniu, būtina pasinaudoti privaloma ikiteismine mediacija.

Be to, jei tarp šalių nėra ginčo, vaiko tėvai turi teisę susitarti dėl vaiko išlaikymo ir teismo tvirtinama taikos sutartimi. Lietuvos Aukščiausiasis Teismas yra pasisakęs, kad teismas gali taikos sutartį patvirtinti tiek byloje, kurioje sprendžiamas šalių ginčas, tiek ir tada, kai procesas teisme nepradėtas. Pastaruoju atveju dėl taikos sutarties patvirtinimo šalys su prašymu gali kreiptis į teismą supaprastinto proceso tvarka.

Pažymėtina, kad ir tokiu atveju šalių susitarimas dėl vaikų išlaikymo turi nepažeisti imperatyviųjų teisės normų reikalavimų, neprieštarauti viešajam interesui (CPK 42 straipsnio 2 dalis, 443 straipsnio 1 dalis).



REDAKCIJA REKOMENDUOJA