REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sekundė pliusams2023 m. Birželio 29 d. 13:28

Sekundė pliusams: delspinigiai kaip prievolės užtikrinimo forma

Lietuva

Etaplius.ltŠaltinis: Etaplius.LT


271582

Tinklalaidėje „Sekundė pliusams“ advokatė Daiva Rusakienė atsako į Etaplius.lt portalo skaitytojo užduotą klausimą: „Ketinu paskolinti pinigų sumą, kaip užtikrinti, kad paskola skolininko bus grąžinta laiku?“

Viena iš dažniausiai taikomų prievolių užtikrinimo priemonių yra delspinigiai. Susitarimas dėl delspinigių ir jų dydžio turi būti rašytinis, išskyrus atvejus, kai delspinigiai nustatomi teisės akte.

Pažymėtina, kad delspinigiai skaičiuojami iki bylos iškėlimo teisme.

Delspinigių numatymas sutartyje skirtas tam, kad kreditoriui nereikėtų įrodinėti savo patirtų nuostolių dydžio.

Praktikoje dažnai sutinkamas delspinigių dydis yra 0,02 procentų už kiekvieną uždelstą prievolės įvykdymo dieną, tačiau laikytina, kad vieno konkretaus delspinigių dydžio nėra, todėl šalys sutartyje gali susitarti ir dėl kitokio delspinigių dydžio.

Teismų praktikoje pripažįstama, jog koks netesybų dydis yra tinkamas, turi būti nustatoma kiekvienu konkrečiu atveju, atsižvelgiant į tuo atveju reikšmingas aplinkybes ir taikant teisingumo, sąžiningumo, protingumo principus.

Prie aplinkybių ir kriterijų, į kuriuos atsižvelgiama mažinant netesybas, priskirtina: šalių sutartinių santykių pobūdis ir sutarties tikslai, tikrieji sutarties šalių ketinimai, sutarties sąlygų tarpusavio ryšys, šalių statusas (ar šalys yra vartotojai, ar šalys yra viešieji juridiniai asmenys, vykdantys visuomenines funkcijas), skolininko elgesys, kreditoriaus patirtų nuostolių dydis, sutarties šalių interesų pusiausvyra.

Ieškinio senaties terminas delspinigių reikalavimui yra 6 mėnesiai. Atitinkamai skolininkui reikalaujant taikyti šį ieškinio senaties terminą, teismas nepriteistų delspinigių daugiau nei už paskutinius 6 mėnesius iki kreipimosi į teismą dienos.REDAKCIJA REKOMENDUOJA