REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sekundė pliusams2023 m. Rugsėjo 8 d. 09:44

Sekundė pliusams: dėl uzufrukto panaikinimo, kai jis buvo nustatytas dovanojimo sutartimi

Lietuva

Etaplius.ltŠaltinis: Etaplius.LT


277486

Tinklalaidėje „Sekundė pliusams“ advokatė Daiva Rusakienė atsako į Etaplius.lt portalo skaitytojo užduotą klausimą: „Senelis notarine dovanojimo sutartimi man padovanojo namą. Kartu šia sutartimi buvo nustatytas ir uzufruktas, t.y. kad senelis dovanotame name gyvens iki savo mirties. Tačiau jau kurį laiką senelis gyvena globos namuose, turi specialių poreikių, namas jam nereikalingas. Norėčiau namą parduoti, tačiau niekas nesutinka jo pirkti, kol yra įregistruotas servitutas. Ar yra galimybės jį panaikinti?“

Kaip žinia, uzufruktas yra suprantamas kaip asmens gyvenimo trukmei ar apibrėžtam terminui, kuris negali būti ilgesnis už asmens gyvenimo trukmę, nustatyta teisė naudoti svetimą daiktą ir gauti iš jo vaisius, produkciją ir pajamas (Lietuvos Respublikos civilinio kodekso, toliau tekste ir CK 4.141 straipsnio 1 dalis). Uzufruktas gali būti nustatomas įstatymais, teismų sprendimais, kai tai numato įstatymai, bei sandoriais (CK 4.147 straipsnio 1 dalis), kurį gali sudaryti tik šalys bendru sutarimu ir savo valia (CK 4.147 straipsnio 4 dalis). Sandorį dėl uzufrukto nustatymo gali sudaryti tik uzufrukto objekto savininkas (CK 4.148 straipsnis).

LR CK 4.150 str. 1 d. numato, kad uzufruktas baigiasi: 1) jo atsisakius; 2) mirus uzufruktoriui, likvidavus uzufruktorių juridinį asmenį ar praėjus trisdešimčiai metų nuo uzufrukto nustatymo juridiniam asmeniui; 3) pasibaigus terminui ar įvykus naikinančiojoje sąlygoje numatytam juridiniam faktui; 4) uzufruktoriui tapus uzufrukto objekto savininku; 5) žuvus uzufrukto objektui; 6) pablogėjus uzufrukto objekto būklei; 7) suėjus senaties terminui; 8) panaikinus uzufruktą teismo sprendimu.

Svarbu tai, kad uzufrukto nustatymas nėra savitikslis, jo egzistavimas turi tenkinti uzufruktoriaus poreikį gauti ekonominę naudą iš daikto, šiuo atveju užtikrinti jam būstą. Tačiau iš pateikto klausimo akivaizdu, kad senelis yra apgyvendintas globos namuose, kadangi būtina užtikrinti jo specialiuosius poreikius. Esant šioms aplinkybėms, senelis kaip anūkui priklausančio turto uzufruktorius, iš šių daikto negauna jokios ekonominės naudos, jo poreikiai užtikrinami jai gyvenant specializuotoje įstaigoje.

Pastebėtina ir tai, kad teismai uzufruktoriaus gyvenimą globos namuose pripažįsta svarbia priežastimi uzufrukto panaikinimui (pvz. Alytaus apylinkės teismo 2022 m. kovo 3 d. sprendimas civilinėje byloje Nr. e2-69-743/2022, Anykščių rajono apylinkės teismo 2013 m. sausio 7 d. sprendimas civilinėje byloje Nr. 2-10-786/2013 ir kt.)

Todėl esant tokioms aplinkybėms, pats paprasčiausias būdas uzufrukto panaikinimui yra sudaryti notarinį sandorį dėl jo atsisakymo. Vis tik jei dėl vienų ar kitų priežasčių notarinio sandorio sudaryti nepavyksta, galima kreiptis į teismą su ieškiniu dėl uzufrukto panaikinimo.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA