REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2023 m. Balandžio 2 d. 17:09

Seimo nariai atmintinų dieną sąrašą nori pildyti Emancipacijos ir Bitininkų dienomis

Lietuva

BNS/Fotobankas nuotr.

Etaplius.ltŠaltinis: BNS


263333

Seimo nariai parengė naujų iniciatyvų dėl atmintinų dienų.

Šį sąrašą norima papildyti Nacionaline emancipacijos ir Bitininkų dienomis.

Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen siūlo vasario 17-ąją paskelti Nacionaline emancipacijos diena.

Jos teigimu, taip būtų paminėtas Lietuvos moterų indėlis į nepriklausomybės atkūrimą ir nepriklausomos valstybės kūrimą, priminta tęstinė emancipacinių idėjų svarba bei skatinama lygiavertiškumo principais grįsta Lietuvos visuomenės vizija ir praktika.

Vasario 17-oji šiai progai pasirinkta, nes 1918 metų vasario 17 dieną įvyko pirmoji protesto akcija nepriklausomybę paskelbusioje Lietuvoje.

Šiuo protestu reikalauta pripažinti moterų indėlį, atkuriant Lietuvos valstybę, ir kooptuoti moteris į Lietuvos Tarybą, kur atstovauta tik viena lytis – vyrai. Nors tada Tarybos sudėties pakeisti nepavyko, 1918 metų lapkritį Laikinojoje Konstitucijoje moterims įtvirtinta rinkimų teisė.

Socialdemokratas Gintautas Paluckas savo ruožtu siūlo pirmąjį rugpjūčio šeštadienį paskelbti Bitininkų diena.

Anot jo, taip būtų visuomenei primenama apie bitininkų, kaip specifinės, senas tradicijas turinčios žemės ūkio šakos ir socialinio reiškinio, peržengiančio vien ūkinį aspektą, bendruomenę.

„Bičių auginimas nėra vien ūkio šaka, bet ir praktinis pavyzdys, kaip žmonės kuria solidarumo ir tarpusavio pasitikėjimo ryšius“, – teigė Seimo narys.

G. Palucko teigimu, projektą inicijavo Lietuvos bitininkų sąjunga, vienijanti 44 bitininkų draugijas, veikiančias šalyje teritoriniu principu. Jos turi 3115 narių-bitininkų.

Anot projekto aiškinamojo rašto, Lietuvoje iš viso yra 12 tūkst. bitininkų.

Įstatymu šiuo metu įtvirtintos 77 atmintinos dienos.REDAKCIJA REKOMENDUOJA