REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2024 m. Kovo 28 d. 14:01

Šalies vadovas apie VSD pranešėjo tyrimo išvadas: arba faktai ant stalo, arba reikia atsiimti tuos teiginius

Lietuva

Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.

Augustė LyberytėŠaltinis: ELTA


296414

Prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad pranešėjo Tomo Gailiaus istoriją nagrinėjusi Seimo komisija turi pateikti aiškius faktus dėl tyrimo išvadų apie dalies institucijų vadovų sąsajas su baltarusiškų trąšų verslu. Šalies vadovo teigimu, dabar dalis tezių atrodo „laužtos iš piršto“. Visgi, jeigu išvadose pateikta informacija nepasitvirtins, parlamentinio tyrimo komisijos nariai, G. Nausėdos nuomone, turėtų prisiimti atsakomybę.

„Negalima kalbėti anonimiškai, negalima sakyti, kad mes turime kažkokių duomenų, kad kažkokių institucijų vadovai galbūt yra susiję su šiuo verslu. Arba faktai ant stalo, arba reikia atsiimti tuos teiginius, kuriuos žmonės teigia“, – ketvirtadienį Šiauliuose žurnalistams sakė G. Nausėda.

„Tai yra žiauriai neatsakinga. Tai yra labai neatsakinga ypač šiuo metu – suverti ant siūlo eilę institucijų, nors visi puikiai žinome, kad čia kalba eina tik apie prezidento rinkimus. Kuo dabar dėtos tos institucijos, kurios turi labai rimtas atsakomybes Lietuvoje – Valstybės saugumo departamentas, Generalinė prokuratūra, Specialiųjų tyrimų tarnyba? Tai yra nepaprastai svarbios mūsų saugumo institucijos ir mes negalime elgtis taip neatsakingai, kaip dabar elgiamasi“, – apgailestavo jis.

Kaip skelbta anksčiau, Seimo laikinoji tyrimo komisija konstatavo, jog „kai kurie su baltarusiškų trąšų verslu susiję asmenys bandė tapti ir tapo nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių valstybės įstaigų vadovais bei išrinktojo prezidento patarėjais“. Visgi, kas yra šie asmenys ir į kokias pareigas šiuo metu užima, komisijos pirmininkas Vytautas Bakas neatskleidžia, argumentuodamas, jog tai – įslaptinta informacija.

Prezidento G. Nausėdos nuomone, jeigu komisija nepateiks detalių apie šiuos teiginius arba jie nepasitvirtins, tyrimą atlikę parlamentarai turėtų prisiimti už tai atsakomybę.

„Deja, kol kas atrodo, kad daugelis faktų, kurie pateikti toje išvadoje, yra laužti iš piršto. Jeigu tie argumentai ir faktai nebus pagrįsti, be abejo, komisija ir jos nariai turi prisiimti atsakomybę“, – pridūrė šalies vadovas.

Kelis mėnesius vykusio tyrimo išvados meta šešėlį ant G. Nausėdos, VSD ir STT vadovų

Pirmadienį VSD pranešėjo Tomo Gailiaus istoriją nagrinėjusi Seimo komisija patvirtino parlamentinio tyrimo išvadą. Po kelis mėnesius trukusių analizių ir keliolikos pareigūnų liudijimų konstatuota, jog VSD vadovas Darius Jauniškis talkino tuometiniam kandidatui Gitanui Nausėdai, rinkdamas žvalgybinę informaciją apie jo aplinką. Seimo tyrėjai daro išvadą, kad VSD direktorių medžiaga apie kandidato aplinką pasiekė per patį G. Nausėdą arba jo pavedimu veikusį asmenį. Taip pat nurodoma, kad departamente surinkta informacija galėjo būti atskleista ir pačiam G. Nausėdai.

Tuo metu atsakinėti į komisijos pateiktus klausimus atsisakęs prezidentas, parlamentarų nuomone, kliudė Seimui vykdyti savo pareigas ir pažeidė Konstituciją bei priesaikos nuostatas gerbti ir vykdyti įstatymus.

Parlamentinis tyrimas meta šešėlį ir ant STT vadovo Lino Pernavo, kuris, kaip teigiama išvadose, piktnaudžiavo savo pareigomis, atsisakydamas pateikti komisijai kriminalinės žvalgybos tyrimo metu surinktą informaciją bei klaidindamas komisijos narius.

Tyrimo išvadose taip pat skelbiama, jog parlamentinio tyrimo metu paaiškėjo, kad VSD tyrė galimus pažeidimus, finansuojant tuomečio kandidato G. Nausėdos rinkiminę kampaniją.

Taip pat išsiaiškinta, jog G. Nausėda bei jo rinkiminio štabo nariai 2018–2019 m. palaikė ryšius su baltarusiškų trąšų verslo atstovais, su jais susitikinėdavo, o tapęs šalies vadovu šiuos asmenis kviesdavo į Prezidentūroje vykusius renginius. Pažymima, jog komisijai liudiję aukštas pareigas Prezidentūros kanceliarijoje einantys G. Nausėdos komandos nariai šią informaciją nuslėpė. Dėl to parlamentinė komisija ketina kreiptis į prokuratūrą.

Tyrimo komisija įvertino ir pažeidimus dėl pranešėjo T. Gailiaus atskleistos tapatybės – konstatuojama, jog už tai yra tiesiogiai atsakingas VSD direktorius D. Jauniškis.REDAKCIJA REKOMENDUOJA