PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Rinkimai 20232023 m. Vasario 13 d. 10:38

Roma Janušonienė: ateities Šiaulių vizija – požeminės automobilių aikštelės ir saulės elektrinės ant kiekvieno stogo

Šiauliai

Etaplius.LTŠaltinis: Etaplius


259029

Artėjant savivaldos rinkimams, portalas Etaplius.lt pristato tiesiogines transliacijas socialiniame tinkle „Facebook“ su kandidatais į Šiaulių miesto merus. Apie savo viziją, opiausias miesto problemas ir jų sprendimo būdus pasakojo studijoje apsilankiusi Lietuvos socialdemokratų partijos kandidatė į Šiaulių mero postą Roma Janušonienė bei kandidatas į miesto Tarybą Laimuntas Kleinauskas.

Ambicinga vizija: ant kiekvieno daugiabučio stogo – po saulės elektrinę

„Šiauliai visada vadinami Saulės miestu, bet daugelis pamiršta, kaip tą saulę pagauti. Taigi, mūsų ir asmeniškai mano vizija – kad ant kiekvieno daugiabučio namo, gyvenamojo namo, net ir visuomeninių pastatų būtų įrengtos saulės elektrinės ir taip švytėtume. O tai mes galime padaryti, skatindami daugiabučių renovaciją. Manau, kad daugiabučių namų renovacija yra vienas labai svarbių dalykų, kuris galėtų padėti sutaupyti šilumą, sumažintų gyventojams sąskaitas už šildymą, užtikrintų švarią ir gražią aplinką. Savo programoje esame numatę, kad daugiabučiai, kurių gyventojai pritartų renovacijai, turėtų didesnę naudą. Savivalda maksimaliai prisidėtų, gerinant visą aplinką, tai yra: įvažiavimus, automobilių stovėjimo aikšteles, sodinant želdinius. Viskas tam, kad būtų kuo patogiau ir gražiau gyventi“, – sakė kandidatė.

Šiauliams būtinas miesto architektas

Paklausta, ką mano apie tai, kad Šiauliai jau ilgą laiką neturi miesto architekto, R. Janušonienė teigė, kad tai – didelė problema, kurią reikia kuo greičiau spręsti.

„Mieste reikia architekto, kuris galėtų parodyti naują vaizdą. Dauguma miestų kažkuo išsiskiria. Vilnius yra sostinė, Klaipėda turi uostą, Kaunas yra laikinoji sostinė, kiti miestai turi kažką savito. Šiauliai tapo paprastu, eiliniu miestu. Mes neturime vizijos, išskirtinių architektūrinių elementų, kuo pritraukti turizmą, verslą. Todėl manau, kad mums reikia architekto. Suraskime, pasamdykime ir galbūt jis mums padėtų išspręsti tas senas problemas, pavyzdžiui, Talkšos ežero pakrantę pabaigti sutvarkyti, Prisikėlimo aikštę sutvarkytume iki pabaigos. Arba parkai, kuriuos mes dabar sukuriame tvarkingai, bet norėtųsi, kad jie būtų iki galo išpildyti“, – įsitikinusi R. Janušonienė.

Dėmesys bendruomenėms, pasigenda seniūnijų įsitraukimo

Dar viena aktuali problema, apie kurią kalbėjo kandidatė, – bendruomenių namų, kuriuose galėtų rinktis įvairios organizacijos, trūkumas Šiauliuose.

„Visada programoje, kurioje buvo dabartiniai socialdemokratai, buvo noras, kad nevyriausybinės organizacijos turėtų savo bendruomenės namus. Šiandien jos tiesiog glaudžiasi įvairiose vietelėse, kur kažkas leidžia. Pavyzdžiui, mūsų socialdemokratų būstinėje nemažai bendruomenių, asociacijų tiesiog ateina koncertuoti, daro susirinkimus, mes jiems suteikiame erdvę, kad galėtų susiburti. Norėčiau atkreipti dėmesį, kad kiti miestai turi labai gerą patirtį ir santykį su seniūnijomis. Mes seniūnijas turime turbūt tik Medelyno, Rėkyvos, kurios matome, kaip dirba. Norėtųsi, kad seniūnaičių būtų daugiau ir jie galėtų atnešti paprastas idėjas iš daugiabučių, iš gatvių ir jas galėtume čia ir dabar išspręsti. Juk ta kieme esanti duobė, kuri labai erzina, galėtų būti iš karto sutvarkyta už kelis šimtus eurų, nelaukiant, kol reikės tvarkyti visą kiemą už tūkstančius“, – mano socialdemokratė.

Palaiko inžinerinės mokyklos idėją

„Mūsų komandoje yra nemažai švietimo bendruomenės narių, turinčių didelę patirtį. Akcentuočiau, kad mes labai palaikome inžinerinės mokyklos idėją, tačiau turime platesnį matymą: kad ta inžinerinė mokykla, šiuo atveju kalbama apie Simono Daukanto mokyklą, taptų regioninio lygio. Tuomet išsiplečia visos perspektyvos, didesni finansavimai ir ugdymo įstaiga gali tapti lydere Šiaulių regione“, – sakė kandidatė.

Pabalių turgus: privatizuoti, bet protingai

O L. Kleinauskas aptarė daug skaudulių miestiečiams keliantį Pabalių turgaus klausimą:

„Iš teorinės pusės, privatizavimas be jokių išlygų, tačiau, kaip sakoma, velnias slepiasi detalėse. Pagal turimą informaciją, Pabalių turgus įdarbina nemažą dalį šiauliečių, kol kas neša pelną, Savivaldybei nėra papildoma našta. Sakyčiau, kad reikėtų rasti aukso viduriuką ir, aišku, jį privatizuoti, tačiau ankstesni konkursai nieko gero nedavė, tas klausimas pakibęs.“

Karinis miestelis: būtina visokeriopa miesto pagalba

L. Kleinauskas apžvelgė ir sparčiai mieste augančio karinio miestelio aktualijas:

„Sakoma, kad antrą kartą į tą pačią upę nebrendama, bet aš, nepaisant to, būsiu ar nebūsiu išrinktas į Tarybą, į tą upę brisiu, nes esu Šiaulių skyriaus narys. Teko prisidėti prie NATO bazės, buvau pagrindinis bendraujantis asmuo iš Šiaulių miesto savivaldybės. Ir dabar svarbu, kad atvykstantys kariškiai pajustų, kad miestas rūpinasi, kad jie atvyksta į šeimą. Reikalingas ne valdiškas rūpestis, o būtent šeimyniškas, todėl visokeriopa miesto pagalba turi būti šiuo klausimu.“

Savivaldos įstatymo pakeitimai pareikalaus maksimalaus susitelkimo

Užsiminta ir apie savivaldos įstatymo pokyčius.

„Nenorėčiau kažko kritikuoti, bet tas įstatymas, kaip kažkada sakė akademikas Vilkas, – plika uodega šokam į dilgėles, tai dabar dar kartą šokame į tas dilgėles. Rinkimuose, aišku, jei bus proga, nori nenori tą likusį mėnesį vieni kitus kritikuosime ir save pristatinėsime, tačiau po rinkimų reikės būtinai suremti pečius ir sustyguoti Savivaldybės darbą, nes einame į miesto merus, į miesto Tarybą, vadinasi, tas darbas turės būti produktyvus. Nenorime, kad visokios tarpusavio rietenos iškiltų aukščiau, prioritetu taptų savęs garbinimas, kažkieno klaidų iškėlimas būtų aukščiau sutelkto darbo“, – sakė L. Kleinauskas.

Renovacija nevyksta, nes Savivaldybė nesikalba su gyventojais

Šiauliečiai domėjosi, kodėl Šiaulių mieste taip vangiai vyksta daugiabučių renovacija. Pasak R. Janušonienės, tai lemia dabartinės Savivaldybės administracijos tyla ir nekomunikavimas su gyventojais:

„Renovacija yra mano „arkliukas“. Jeigu kažkas dar prisimena, tai Šiaulių miesto savivaldybė buvo pirmieji lyderiai, kurie skatino daugiabučių namų renovaciją. Šiuo metu mes visiškai to neskatiname. Nuo 2019-ųjų metų, kai tik prasidėjo pandemija, iki šios dienos Šiaulių miesto savivaldybės administracija nė karto nepasikvietė nei manęs, nei Bendrijų asociacijos atstovų prie bendro stalo ir aptarti, kaip paskatinti daugiabučių gyventojus renovuotis. Visi mato gražų Draugystės prospektą, aš juo labai didžiuojuosi.

Tačiau Draugystės prospekto sėkmė buvo tai, kad tuo metu Savivaldybės atstovai, ir aš tuomet dalyvavau, subūrė tų namų gyventojus, darėme susirinkimus, ėjome, kalbėjome, skatinome žmones ir rezultatą jūs matote. Aš tikrai didžiuojuosi, kadangi visi šitie namai yra mano daugiabučius administruojančios įmonės. Aš labai dėkinga jų gyventojams, kurie pasiryžo ir šiandien turi vienas mažiausių šildymo sąskaitų, geriausius butus, kurių dauguma ieško ir nori pirkti tuose namuose. Be to, vienas šio kvartalo daugiabučių pripažintas pačiu mieliausiu daugiabučiu namu Lietuvos mastu.“

Ilgametė darbo patirtis leido pažinti žmones ir jų problemas

„Komunalinio ūkio srityje aš dirbu ilgus metus. O meras irgi juk yra tam tikra prasme ūkvedys. Aš žinau gyventojų poreikius ir įsiklausau. Esu ta vadovė, kurią gyventojai gali pasikviesti, ir aš dalyvauju susirinkimuose, tiesiogiai matau problemas ir stengiuosi padėti jas spręsti. Šioje srityje dirbu daugiau kaip 23 metus, todėl patirties turiu be galo daug. Tenka nuolat dirbti sus Savivaldybės administracija, todėl žinau visas smulkmenas, ko reikia“, – įsitikinusi kandidatė į merus.

Požeminės automobilių aikštelės daugiabučių kiemuose: misija įmanoma

„Kalbant apie parkavimo problemą, pirmiausia yra trumpalaikiai sprendiniai: pradėkime tvarkingai statyti automobilius, susibraižykime linijas. Bet aš ne be reikalo iškėliau miesto architekto idėją. Pavyzdžiui, pietiniame mikrorajone galima paplanuoti, galbūt žaliųjų vejų sąskaita padidinti tą plotą. Bet aš labai nenorėčiau tų žaliuojančių plotų naikinti.

O kodėl mes negalime pagalvoti apie požeminių aikštelių prie daugiabučių įrengimą? Taip, tai būtų didžiulės investicijos, bet manau, kad su Europos Sąjungos investicijų projektais tikrai galima tai padaryti. Investuokime, padarykime aikšteles, žmonėms padarykime tvarkingus priėjimus, kad jie galėtų patogiai patekti prie tų aikštelių. Reikia tik idėjų. Todėl manau, kad būtent architektas ir galėtų padėti tokius klausimus spręsti“, – tikino R. Janušonienė.

Politinė reklama bus apmokėta iš LSDP Šiaulių miesto sk. rinkiminės sąskaitos. Užsakymo nr. 100679