REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2024 m. Kovo 14 d. 15:09

Rokiškio rinkiminės apylinkės nuosekliai pritaikomos žmonėms su negalia

Rokiškis

Rokiškio rajono savivaldybės nuotr.

Etaplius.ltŠaltinis: Rokiškio rajono savivaldybė


294878

Rokiškio savivaldybės administracijos direktorius Valerijus Rancevas tęsia keliones po rajono rinkimines apylinkes, vertindamas pastatų, kuriuose vyks balsavimas, pritaikymą žmonėms su negalia.

Geriausiai įvertino Kamajus

Šią savaitę V. Rancevas apsilankė Aleksandravėlėje, Jūžintuose, Laibgaliuose, Kavoliškyje, Kamajuose.

„Iš šį kartą aplankytų rinkiminių apylinkių, geriausiai neįgaliesiems pastatas pritaikytas Kamajuose. Yra įvažiavimas su tinkamu nuolydžiu, durys plačios, sanitariniai mazgai įrengti tinkamai. Visur kitur dar yra trūkumų, tačiau su seniūnais sutarta, kad daugelis bus pašalinti iki pirmųjų rinkimų šiais metais – iki gegužės 12 d. vyksiančių Lietuvos Respublikos Prezidento rinkimų“, – sako savivaldybės administracijos vadovas.

Problema – sovietinės statybos palikimas

Pasak V. Rancevo, problema ta, kad pastatai sovietinės statybos, kai apie jų pritaikymą neįgaliesiems niekas negalvojo.

„Visur durys per siauros, sanitariniai mazgai per maži ir nepritaikyti neįgaliesiems, yra įrengti ir slenksčiai, jau nekalbant apie įvažiavimus į pastatus. Duris turim platinti iki 85 cm, nuimti slenksčius, nes jų aukštis negali viršyti 2 cm, sanitariniuose mazguose neįgalieji turi lengvai tilpti ir judėti su vežimėliu, jiems turi būti įrengti specialūs turėklai prisilaikyti.

Vis tik didžiausios problemos kyla, jeigu reikia įrengti pandusą, kai pastato pamatai aukšti – tuomet reikia daug vietos tinkamam nuolydžiui, įvažiavimą tenka įrenginėti žemėjančiomis juostomis. Be to, nereikia pamiršti, kad ir privažiavimas iki panduso turi būti tinkamas – ne pieva, o kietas pagrindas – asfaltas, trinkelės ar šaligatvis“, – apie neįgaliesiems pritaikytos infrastruktūros reikalavimus pasakoja savivaldybės administracijos direktorius.

Daugiau kaip pusė – tinkamos

Rokiškio rajone yra 35 rinkiminės apylinkės, iki pirmųjų rinkimų šiais metais neįgaliesiems bus pritaikyta 21, dar dalis – iki spalio mėnesį vyksiančių rinkimų į Lietuvos Respublikos Seimą.

„Jūžintuose norime rinkiminę apylinkę iš seniūnijos perkelti į buvusią mokyklą, kurios pastatas visiškai pritaikytas neįgaliesiems, o ir gyventojams čia būtų balsuoti patogiau. Jeigu leis Vyriausioji rinkimų komisija, rinkiminės apylinkės adresą pakeistume jau iki prezidento rinkimų, jeigu ne, tuomet iki rudens leidimą gausime“, – sako V. Rancevas.

Iš šį kartą aplankytų rinkiminių apylinkių, kai kuriose infrastruktūros pritaikymo neįgaliesiems darbų liko nebedaug.

„Kavoliškyje įvažiavimas neįgaliesiems jau įrengtas, beliko pritaikyti duris, nes jos neatitinka nustatytų reikalavimų – durys per siauros. Teks kirsti sieną. Laibgaliuose neįgaliesiems įvažiavimas taip pat įrengtas. Bet kas iš to? Atsidarai lauko duris, laukia dar vienos siaurutės durelės, žmogus su neįgaliojo vežimėliu nepravažiuos.

Jūžintų seniūnas pažadėjo iki pavasarinių rinkimų tas siauras duris pašalinti, todėl šios dvi apylinkės neįgaliuosius jau galės aptarnauti ir per pavasarinius rinkimus. Daugiau problemų Aleksandravėlėje. Čia jau pradėtas įrenginėti įvažiavimas, bet nuolydis per didelis, todėl dar nebaigta. Seniūnę įpareigojome įvažiavimą būtinai užbaigti iki gegužės 1 d., bet reikės pritaikyti ir sanitarinius mazgus, kurie ankšti, su siauromis durimis. Šiuos darbus atliksime iki rudens rinkimų“, – komentuoja savivaldybės administracijos vadovas.

Iš savivaldybės biudžeto

Kaip sako V. Rancevas, rinkiminių apylinkių pritaikymas neįgaliesiems finansuojamas iš savivaldybės biudžeto lėšų, iš kapitalo investicijų ir sveikatingumo programų.

„Juk šie pastatai tarnauja ne vien rinkimams, todėl jų pritaikymas neįgaliesiems tarnaus ir kitiems tikslams. Turim nuosekliai siekti, kad mūsų infrastruktūra kuo labiau atitiktų neįgaliųjų poreikius, kad jie galėtų jaustis oriai ir patys savarankiškai judėtų, apsitarnautų“, – pastebi savivaldybės administracijos direktorius.REDAKCIJA REKOMENDUOJA