REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kriminalai2023 m. Lapkričio 15 d. 14:55

Riaušių prie Seimo byla: policijos pareigūnas dėl jo atvaizdo naudojimo be leidimo nori prisiteisti 3 tūkst. eurų

Vilnius

ELTA / Andrius Ufartas nuotr.

Gytis PankūnasŠaltinis: ELTA


283557

Vilniaus miesto apylinkės teismas trečiadienį tęsė 2021 m. riaušių prie Seimo bylos nagrinėjimą. „Dialogo grupėje“ policijoje dirbęs Vaidas Maziliauskas teisme pasakojo, kad po riaušių jo atvaizdu pradėta dalintis socialiniuose tinkluose, buvo nurodoma, kad neva jis yra provokatorius. Dėl šių veiksmų pareigūnas nori prisiteisti 3 tūkst. eurų neturtinės žalos.

Trečiadienį teisme Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnas, „Dialogo grupės“ atstovas V. Maziliauskas pasakojo, kad 2021 m. rugpjūčio 10 d. dar dieną su kolegomis buvo pakviestas prie Seimo rūmų, jis teigė padėjęs pareigūnams palaikyti viešąją tvarką. Pareigūnas sakė vilkėjęs civilio rūbus, dėvėjo raištį su užrašu „Dialogo grupė“. V. Maziliauskas tvirtino, kad bendraudamas su žmonėmis, siekdamas juos nuraminti, ne kartą rodė savo policijos pareigūno pažymėjimą.

Pareigūnas prisiminė, kad pasibaigus mitingui, žmonės liko prie Seimo būriuotis.

„Buvo susibūrimai, žmonės ėjo aplink Seimą, buvo šūksniai „neišleisti žmonių iš Seimo“, – sakė V. Maziliauskas.

„Kai prasidėjo neramumai, mums buvo pasakyta atsitraukti. Mes atsitraukėme. Buvo daug smalsuolių, kurie norėjo ateiti pažiūrėti, tai raginome juos prie Seimo, už „STOP“ juostos, neiti, nes ten nesaugu“, – pasakojo liudytojas.

V. Maziliauskas tvirtino matęs, kaip vienas asmuo metė į Seimo narį vėliavą su kotu. Vėliau, anot liudytojo, šis asmuo buvo sulaikytas.

„Mačiau, kai metė vėliavą į Seimo narį. (...) Ten buvo Seimo narys. Jis norėjo įlipti į automobilį, bet jam buvo sutrukdyta, su žaliais marškinėliais vyrukas metė vėliavą kaip ietį. Mačiau, kaip uniformuoti policijos pareigūnai sulaikė tą asmenį“, – dėstė vyras.

Prašo priteisti 3 tūkst. eurų dėl atvaizdo naudojimo be leidimo

Policijos pareigūnui V. Maziliauskui byloje suteiktas nukentėjusiojo statusas. Jis tvirtino nukentėjęs dėl jo atvaizdo be leidimo naudojimo, dėl galimo šmeižto. Liudytojas pažymėjo pastebėjęs, jog žmonės mitingo prie Seimo metu jį dažnai filmavo, fotografavo.

„Nukentėjau dėl mano nuotraukos viešinimo su įvairiais įrašais, prierašais, raginimais per socialinius tinklus, šmeižiant, kad aš mėčiau akmenis, kad provokavau konfliktus. Buvo labai plačiai tai viešinama, šmeižiama“, – dėstė V. Maziliauskas.

Pasak liudytojo, po jo nuotraukų publikavimo socialiniuose tinkluose, kituose kanaluose jis sulaukė daug klausimų iš savo nepilnamečių vaikų, iš giminių, pažįstamų.

„Buvo sukurtas naratyvas, kad esu provokatorius, riaušininkas. Įvairiuose kanaluose prašyta suteikti informaciją apie mano gyvenamąją vietą“, – aiškino V. Maziliauskas.

Jis teigė siekiantis byloje prisiteisti 3 tūkst. eurų neturtinės žalos. Pareigūnas pažymėjo, jog dėl publikuotų jo nuotraukų jis jautė stresą, kentėjo nuo nemigos.

Kaltinimai pateikti 87 asmenims

ELTA primena, kad 2021 m. riaušių prie Seimo byloje kaltinimai yra pateikti 87 asmenims – daugiausia dėl dalyvavimo riaušėse, pasipriešinimo policininkams ar kitiems viešojo administravimo funkcijas atliekantiems asmenims, provokavimo viešai smurtauti, niokoti turtą ar kitaip šiurkščiai pažeisti viešąją tvarką. Vienam asmeniui pareikšti kaltinimai dėl riaušių organizavimo bei viešų raginimų viešai pažeisti Lietuvos Respublikos suverenitetą.

Tarp kaltinamųjų yra anksčiau teistas, įvairiuose protestuose ne kartą dalyvavęs Antanas Kandrotas, pravarde Celofanas, taip pat protesto akcijose ne kartą dalyvavęs Andrejus Lobovas, iš Vilniaus „Juventos“ gimnazijos atleista mokytoja Astra Genovaitė Astrauskaitė, kovinio sporto atstovas Arnoldas Misiūnas.

Kaip anksčiau skelbė teisėsauga, baudžiamąją bylą sudaro 136 tomai. Šioje byloje 27 asmenys pripažinti nukentėjusiaisiais, iš kurių net 23 – policijos ir Viešojo saugumo tarnybos (VST) pareigūnai. Keturi nukentėjusieji pareiškė civilinius ieškinius atlyginti neturtinę žalą bendrai 24,5 tūkst. eurų sumai.

Civilinius ieškinius dėl turtinės žalos atlyginimo (viso 92,6 tūkst. eurų sumai) šioje byloje pareiškė Vilniaus teritorinė ligonių kasa, Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos Vilniaus skyrius, Seimo kanceliarija, Vilniaus apskrities vyriausiasis policijos komisariatas bei VST.
2021 m. rugpjūčio 10 d. nuo ryto prie Seimo vykęs protestas prieš COVID-19 ribojimus išaugo į riaušes. Mitinguojantiems užblokavus Seimo įėjimus, pasitelkti VST ir riaušių malšinimo policijos pajėgos, kurios prieš protestuojančius panaudojo ašarines dujas, fizinę jėgą.REDAKCIJA REKOMENDUOJA