Notice: Undefined index: etapliusAdmin in /home/alfa/subdomains/etaplius/straipsnisDESKTOP.php on line 3
ETAPLIUS - Radviliškio rajono savivaldybėje vyko diskusija apie visuomenės sveikatą
REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2024 m. Vasario 28 d. 11:51

Radviliškio rajono savivaldybėje vyko diskusija apie visuomenės sveikatą

Radviliškis

Etaplius.ltŠaltinis: Radviliškio rajono savivaldybės inf.


293355

Vasario 26 dieną Radviliškio rajono savivaldybės tarybos Socialinių reikalų, sveikatos ir teisėtvarkos komitetas organizavo apskritojo stalo diskusiją tema „Visuomenės sveikatos priežiūros paslaugų organizavimas ir teikimas, siekiant mažinti gyventojų sergamumą ir mirtingumą. Užkrečiamųjų ligų prevencijos efektyvumas“.

Renginio dalyvius pasveikino Radviliškio rajono savivaldybės meras Kazimieras Račkauskis ir vicemerė Jurgita Sidarienė. Jie pasidžiaugė iniciatyva susiburti prie apskritojo stalo ir vylėsi, jog bendromis jėgomis pavyks pasiekti geresnių rezultatų.

Diskusijoje dalyvavo Radviliškio rajono savivaldybės tarybos Socialinių reikalų, sveikatos ir teisėtvarkos komiteto pirmininkė Zita Žvikienė, pirmininkės pavaduotoja Vilmutė Sprudzanienė ir komiteto narė Irena Palionienė, gydytoja pulmonologė Violeta Klugienė, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Šiaulių departamento Radviliškio skyriaus vedėja Lina Murnikaitė, Radviliškio rajono visuomenės sveikatos biuro direktorė Dovilė Eičinienė, Radviliškio ligoninės direktorė Aušra Čiūdarienė, Radviliškio pirminės sveikatos priežiūros centro direktorė Agnė Šlekienė, Baisogalos pirminės sveikatos priežiūros centro direktorė Aušra Juškienė, Savivaldybės administracijos vyriausioji specialistė Irmina Ruškienė ir Socialinės paramos skyriaus vedėja Rasa Miškinienė.

Socialinių reikalų, sveikatos ir teisėtvarkos komiteto pirmininkė Z. Žvikienė renginio dalyviams pristatė Radviliškio rajono visuomenės sveikatos biuro atlikto 2020, 2021 ir 2022 metų visuomenės sveikatos stebėsenos tyrimo duomenis. Statistika rodo, kad kai kuriose srityse Radviliškio rajono rodikliai yra žymiai blogesni nei šalies vidurkis ir per trejus metus nelabai pasikeitė.

Pavyzdžiui, sergamumo tuberkulioze rodiklis 2022 metais Radviliškio rajone išliko vienas didžiausių iš visų 60 analizuojamų šalies savivaldybių ir siekė 52,2 atvejo 100 tūkstančių gyventojų, kai šis rodiklis Lietuvoje buvo daugiau nei du kartus mažesnis ir siekė 22,1 atvejo 100 tūkstančių gyventojų.

Radviliškio rajono visuomenės sveikatos biuro tyrimas parodė, kad 2021 metais buvo galima išvengti net trečdalio mirčių. Daugiausiai rajono žmonių mirė dėl negydomų kraujotakos sistemos ligų ir per vėlai pastebėtų piktybinių navikų. Pagal šį rodiklį Radviliškio rajonas 2021 metais buvo trečioje vietoje pagal prasčiausią rezultatą iš visų savivaldybių.

Nedžiugina, kad Radviliškio rajone didėja savižudybių skaičius, kuris gerokai lenkia šalies vidurkį, susirūpinimą kelia ir tai, kad gana daug pėsčiųjų žūsta autoavarijose.

Komiteto pirmininkė Z. Žvikienė atkreipė dėmesį į tai, kad Radviliškio rajono visuomenės sveikatos biuras ne tik surinko statistiką, bet ir pateikė rekomendacijas, ką daryti, kad rajono gyventojų sveikata gerėtų ir būtų išvengta didelio mirtingumo. Pasak komiteto pirmininkės, dalis rekomendacijų lieka neįgyvendintos, nes jokie teisės aktai ar susitarimai sveikatos priežiūros įstaigų neįpareigoja į jas reaguoti.

„Šioje apskritojo stalo diskusijoje apžvelgėme trejų metų visuomenės sveikatos stebėsenos tyrimo duomenis ir aptarėme rūpesčių keliančią problematiką. Po šio aptarimo Socialinių reikalų, sveikatos ir teisėtvarkos komitetas siūlys rekomendacijas aptarti ir naujai įkurtame Radviliškio rajono sveikatos centre, kuris vienija ne tik viešąjį, bet ir privatų sektorių. Tikiuosi, kad į Visuomenės sveikatos biuro rekomendacijas bus atsižvelgta ir kuriant naujo etapo Radviliškio rajono savivaldybės strateginį veiklos planą. Labai svarbu užtikrinti kuo glaudesnį tarpinstitucinį bendradarbiavimą tarp visų sveikatos priežiūros, kitų suinteresuotų įstaigų ir Visuomenės sveikatos biuro, kad visuomenės sveikata gerėtų“, - po renginio kalbėjo Socialinių reikalų, sveikatos ir teisėtvarkos komiteto pirmininkė Z. Žvikienė.REDAKCIJA REKOMENDUOJA