REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2020 m. Rugsėjo 24 d. 11:24

Prezidentas sureagavo į kritiką savo žmonai: surengta vieša egzekucija

Vilnius

G. Nausėda. Eltos nuotr.

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


147089

Antradienį vykusioje ekonomikos konferencijoje „Lietuvos Davosas 2020“ išsakyti pirmosios ponios Dianos Nausėdienės žodžiai sulaukė aštrios kritikos. Iki kauliukų prezidento žmonos kalbą išnarstė žurnalistas Andrius Tapinas, atkreipęs dėmesį į kelias pasipiktinimą sukėlusias citatas. 

„Švietimo sistemoje dirba 79 proc. moterų, bet jeigu mes pasižiūrėsime į švietimo sistemos rodiklius, mes pamatysime, kad pagrindiniai rodikliai, tie, kurie turėtų augti, nuolat smunka žemyn“, „Gausiai finansuojama švietimo sistema išleidžia į gyvenimą žemo žinių lygio jaunuolius“ – šios ir kitos citatos užkliuvo ne tik žinomam žurnalistui, bet ir kitiems visuomenės veikėjams bei internautams, nepraleidusiems progos pažerti kritikos pirmajai šalies poniai.

Ketvirtadienį į kilusį ažiotažą sureagavo ir pats prezidentas Gitanas Nausėda. Žmonos stojęs ginti šalies vadovas teigia, kad ši buvo suprasta neteisingai. Viešame įraše socialiniuose tinkluose G. Nausėda skelbia:

„Jei būtų užkliudyta tik Diana Nausėdienė ar aš pats, nereaguočiau. Ne pirmas ir ne paskutinis kartas. Tačiau kalbama apie kur kas platesnius dalykus, todėl nutylėti neturiu teisės.

Užvakar Diana dalyvavo diskusijoje apie moterų įgalinimą ir išreiškė mintį, kad nustekentoje šalies švietimo sistemoje negelbsti ir tas faktas, kad 79 proc. mokytojų yra moterys. Jos tampa neįgalios sistemos įkaitėmis ir mažai kas pasikeistų, jeigu mokyklose dirbtų analogiškas procentas vyrų. Turbūt ir šeštoko ar net trečioko teksto suvokimo įgūdžių pakaktų suvokti pasakytą mintį, tačiau naratyvų medžiotojai išvertė ją į antiteiginį apie nepagarbą moters darbui. Suprask, sistema neveikia, nes joje dirba per daug moterų! Taip visa savo esybe už moterų įgalinimą pasisakanti Diana tapo priešininke.

Tuomet jau įsitraukė lygių galimybių gynėjai, atradę čia net seksizmo apraiškų. Čia tai bent! Netruko atsiliepti ir darbo kolektyvai, išreiškę savo solidarumą ir pasipiktinimą. Taip sakant, pirminio teksto neskaitėme, konferencijos neregėjome, bet smerkiame. Visai kaip Sovietų Sąjungoje XX a. septintąjį-aštuntąjį dešimtmetį: „B. Pasternako neskaičiau, bet noriu pasakyti...“ O kas atsitiko iš tikrųjų? Diskusijos tema buvo sumaniai „išplauta“, pakišant sumanipuliuotą lygių teisių problemą. Kas tai padarė? O gi tie patys komentatoriai, kurie visą dešimtmetį tylėjo ir palaimingai stebėjo, kaip Lietuvos švietimo sistema vis giliau kasama į žemę. Tik dabar bandome ją vėl pastatyti ant kojų, pristatę visą įstatymų paketą dėl tų pačių lygių galimybių. Tik jau vaikams iš skirtingo socialinio statuso šeimų.

Dar šlykščiau – dieną naktį dėl žmogaus teisių nemiegantieji surengė viešą egzekuciją mamai ir moteriai, už kurios lygias galimybes ir saviraišką jie tariamai kovoja. Moterį, kuri mylėjo mano šviesios atminties mamą, keliasdešimt metų sąžiningai dirbusią mokytoja. Buvusią viena iš tų 79 procentų.

Į tų kelių komentatorių garbę ir sąžinę aš nesikreipiu. Negali apeliuoti į tai, ko nėra.

Kreipiuosi į visus geranorius žmones, kurie neabejingi valstybės likimui. Toliau vyksta kova už viešąją erdvę. Neleiskime jos okupuoti „tuščių būgnų“ partijai – visiems tiems, kurie mėgsta postringauti apie kilnias materijas, bet savo asmeniniame gyvenime jomis nesivadovauja.“

Prezidentūra informavo, kad pirmosios ponios kalba nebuvo iš anksto parašyta ir D. Nausėdienė ją sakė gyvai.REDAKCIJA REKOMENDUOJA