REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2024 m. Kovo 27 d. 12:28

Prezidentas apie parlamentinio tyrimo išvadas: apmaudžiausia, kad institucijos tapo politinio farso įkaitais

Lietuva

BNS/Fotobankas nuotr.

Augustė LyberytėŠaltinis: ELTA


296241

Prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad pranešėjo Tomo Gailiaus istoriją nagrinėjusios parlamentinės komisijos išvados jam kelia įvairių abejonių. Šalies vadovas atmeta jam metamus kaltinimus ir apgailestauja, kad tokios teisėsaugos institucijos kaip Valstybės saugumo departamentas (VSD), Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) ir Generalinė prokuratūra tapo „politinio farso įkaitais“.

„Daug išvadų man kelia labai labai daug abejonių. (...) Iš tikrųjų, dar kai tik buvo pateiktas klausimų sąrašas, pati komisija, jos vadovas pareiškė, kad jos išvados jau yra rašomos. Tai akivaizdžiai suponuoja, kad komisija jau tas išvadas buvo pasidariusi sau ir, ko gero, tos išvados buvo žinomos nuo pačios darbo pradžios – tai yra komisija, kuri buvo sukurta likus, turbūt, pusmečiui iki prezidento rinkimų, su labai aiškiu tikslu diskredituoti“, – trečiadienį viešėdamas Širvintose žurnalistams sakė G. Nausėda.

„Šioje vietoje man apmaudžiausia ne tai, kad taikinys esu aš. Man apmaudu, kad eilė įstatymų besilaikančių ir tikrai gerai dirbančių valstybės institucijų kaip STT, Valstybės saugumo departamentas, Generalinė prokuratūra tapo šio politinio farso įkaitais“, – apgailestavo jis.
G. Nausėda neigia komisijos išvadas, kuriose teigiama, jog jis ar jo pavedimu veikęs asmuo prašė VSD vadovą Darių Jauniškį patikrinti atitinkamus aplinkos žmones.

„Jokių uždavinių aš niekam negalėjau dalinti, nes aš buvau paprastas pilietis, bedarbis Gitanas Nausėda, kuris nusprendė dalyvauti prezidento rinkimuose“, – tvirtino prezidentas.

„Pamėginkite ateiti iš gatvės į Valstybės saugumo departamentą ir užduoti jiems tokias užduotis. Atsakymas bus labai aiškus“, – ironizavo jis.

Mano, kad taip politiniai konkurentai mėgina „suvedinėti sąskaitas“

G. Nausėda atkreipė dėmesį, jog kelis mėnesius Seime posėdžiavusi laikinoji tyrimo komisija buvo sudaryta „politiniu pagrindu“, joje dalyvavo vos vienas opozicijos deleguotas atstovas. Prezidento manymu, tyrimo išvados „neturi nieko bendro su noru rasti objektyvią tiesą“, o parlamentarai tiesiog nori pasinaudoti rinkiminiu laikotarpiu.

„Ši komisija yra sudaryta grynai politiniu pagrindu. Joje dalyvauja visi valdančiosios koalicijos atstovai. (...) Opozicija iš pat pradžių atsisakė dalyvauti šioje komisijoje. Na, norint suteikti komisijai bent šiek tiek legitimumo, buvo pasinaudota ponu Baku. Kas buvo ponas Bakas? Prieš penkerius metus ponas Bakas buvo mano konkurento Sauliaus Skvernelio rinkimų štabo vadovas. Galbūt iš tų laikų yra tam tikros asmeninės sąskaitos, kurias ponas Bakas dabar mėgina suvedinėti“, – svarstė prezidentas.

„Bėda ta, kad politikai niekaip nepasimoko. Jie taip sunkiai namų darbus išmoksta... Priminsiu, prieš penkerius metus buvo tokia komisija, kuriai vadovavo Stasys Jakeliūnas. Irgi sukurta kaip tik likus keliems mėnesiams iki rinkimų ir jos vienas iš objektų buvo Ingrida Šimonytė, jos veikla 2009-2010 m. finansinės krizės metu. Man teko garbė ir anoje komisijoje būti nagrinėjamuoju objektu. Ir atrodytų, kad ši politinė jėga, valdančioji koalicija atėjo mėgindama teigti, kad mes darysime viską kitaip, mes kelsime aukštus standartus – ir daro lygiai tą patį, ką prieš penkerius metus darė ana Vyriausybė. Gaila, bet politinė kultūra pas mus trypčioja vietoje“, – apgailestavo jis.

Tvirtina, kad teisėsaugos institucijos elgėsi pagal įstatymus

Atmesdamas jam metamus kaltinimus, G. Nausėda atkreipia dėmesį ir į tam tikrus parlamentinės komisijos siūlymus, susijusius su kriminaline žvalgyba. Anot jo, teisėsaugos institucijos elgėsi taip, kaip jas įpareigoja įstatymas.

„Dar vienas dalykas – šis asmeninių sąskaitų suvedinėjimas tampa tikrai pavojingu dalyku, žvelgiant į tą išvadų tekstą, nes ten, be kita ko, pažymima, kad reikėtų naikinti kriminalinės žvalgybos institutą. Tai dabar visi nusikaltėliai turėtų trinti rankomis, nes mėgindami politiškai kerštauti jie jau daro tokius sprendimus, kurie yra naudingi tik nusikalstamam pasauliui. Kodėl jie taip daro? Paklauskite jų. O todėl, kad neva jiems nebuvo suteikta kažkokia informacija, kurios jie paprašė. Bet šios institucijos, kurios kažko neva komisijai nesuteikė, darė tai vadovaudamosis Lietuvos Respublikos įstatymais“, – teisėsaugos pusėn stojo G. Nausėda.

Kelis mėnesius vykusio tyrimo išvados meta šešėlį ant G. Nausėdos, VSD ir STT vadovų

Pirmadienį VSD pranešėjo Tomo Gailiaus istoriją nagrinėjusi Seimo komisija patvirtino parlamentinio tyrimo išvadą. Po kelis mėnesius trukusių analizių ir keliolikos pareigūnų liudijimų konstatuota, jog VSD vadovas Darius Jauniškis talkino tuometiniam kandidatui Gitanui Nausėdai, rinkdamas žvalgybinę informaciją apie jo aplinką. Seimo tyrėjai daro išvadą, kad VSD direktorių medžiaga apie kandidato aplinką pasiekė per patį G. Nausėdą arba jo pavedimu veikusį asmenį. Taip pat nurodoma, kad departamente surinkta informacija galėjo būti atskleista ir pačiam G. Nausėdai.

Tuo metu atsakinėti į komisijos pateiktus klausimus atsisakęs prezidentas, parlamentarų nuomone, kliudė Seimui vykdyti savo pareigas ir pažeidė Konstituciją bei priesaikos nuostatas gerbti ir vykdyti įstatymus.

Parlamentinis tyrimas meta šešėlį ir ant STT vadovo Lino Pernavo, kuris, kaip teigiama išvadose, piktnaudžiavo savo pareigomis, atsisakydamas pateikti komisijai kriminalinės žvalgybos tyrimo metu surinktą informaciją bei klaidindamas komisijos narius.

Tyrimo išvadose taip pat skelbiama, jog parlamentinio tyrimo metu paaiškėjo, kad VSD tyrė galimus pažeidimus, finansuojant tuomečio kandidato G. Nausėdos rinkiminę kampaniją.

Taip pat išsiaiškinta, jog G. Nausėda bei jo rinkiminio štabo nariai 2018–2019 m. palaikė ryšius su baltarusiškų trąšų verslo atstovais, su jais susitikinėdavo, o tapęs šalies vadovu šiuos asmenis kviesdavo į Prezidentūroje vykusius renginius. Pažymima, jog komisijai liudiję aukštas pareigas Prezidentūros kanceliarijoje einantys G. Nausėdos komandos nariai šią informaciją nuslėpė. Dėl to parlamentinė komisija ketina kreiptis į prokuratūrą.

Tyrimo komisija įvertino ir pažeidimus dėl pranešėjo T. Gailiaus atskleistos tapatybės – konstatuojama, jog už tai yra tiesiogiai atsakingas VSD direktorius D. Jauniškis.

Tyrimo išvadas dar turės patvirtinti Seimas – parlamentarams ketinama jas pateikti ketvirtadienį.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA