REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2023 m. Vasario 8 d. 12:37

Po K. Bartoševičiaus istorijos išaugo pranešimai dėl galimų vaikų teisių pažeidimų: šiais metais tikrai matome ženklų ūgtelėjimą

Lietuva

BNS/Fotobanko nuotr.

Rugilė AugustaitytėŠaltinis: ELTA


258651

Kasmet pranešimai dėl galimų vaikų teisių pažeidimų auga, teigia Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos direktorė Ilma Skuodienė. Taip pat ženklus pranešimų ūgtelėjimas, pasak I. Skuodienės, pastebimas ir po pareikštų rimtų įtarimų buvusiam Seimo nariui Kristijonui Bartoševičiui.

„Pranešimai dėl galimų vaikų teisių pažeidimų auga. Jei lygintume 2021 ir 2022 metus, tai net trylika procentų išaugo. Ir šiemet sulaukėme labai daug pranešimų, žmonės labai aktyvūs ir po šito įvykio ir dėl seksualinio, dėl kitų smurto formų tikrai matome ženklų ūgtelėjimą dėl pranešimų“, – trečiadienį Žmogaus teisių komiteto posėdyje kalbėjo I. Skuodienė.

„Dėl mūsų aktyvumo ir reagavimo šiais metais turime per pirmą mėnesį net 40 jau fiksuotų atvejų dėl galimo seksualinio smurto. Tai jei metuose 365 dienos ir praeitais metais ne kasdien turėjome fiksavimą dėl galimo vaiko teisių pažeidimo, tai šiais metais per pirmą mėnesį daugiau nei vienas vaikas galimai nukentėjo nuo seksualinio smurto. Tai rodo mūsų visuomenės aktyvumą, žmonių, kurie dirba su vaikais“, – pridūrė ji.

I. Skuodienė taip pat pažymi, kad, lyginant 2021-uosius su 2022-aisiais, seksualinis smurtas išaugo 20 proc. Vis tik, Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos direktorė atkreipia dėmesį, kad viena to priežasčių – mažėjanti tolerancija smurtui ir visuomenės aktyvumas.

„Paskutinius tris metus seksualinis smurtas auga (...). Bet ne tai, kad tikrai daugiau vaikų nukenčia, bet tai, kad mes tikrai esame aktyvesni, mes daugiau reaguojame, daugiau pranešame ir mūsų tolerancija smurtui mažėja“, – nurodė I. Skuodienė.

Pasak I. Skuodienės, daugiausia nuo seksualinio smurto nukenčia mergaitės – 2022 m. nukentėjo 256 mergaitės, tuo tarpu nukentėjusių berniukų skaičius ženkliai mažesnis – 44.

„Bet psichologai, ekspertai sako, kad berniukai patiria ypatingai stiprius jausmus, todėl ne visą laiką linkę kalbėti“, – pažymėjo I. Skuodienė kartu pridurdama, kad daugiausiai seksualinis smurtas fiksuojamas 10-17 metų vaikų tarpe.

„Tai tas fiksuotas laikas, kai vaikas pasisako... Vaikai ir pasako, kas vyko su jais arba kas vyksta su jais, jie yra drąsesni kalbėti ir ypač tame amžiuje vaikai jau atpažįsta skirtingas smurto rūšis“, – nurodė Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos direktorė.

ELTA primena, kad praėjusį trečiadienį prokuratūra paskelbė, jog iš Seimo pasitraukusiam K. Bartoševičiui pareikšti įtarimai dėl seksualinio prievartavimo ir nepilnamečio asmens tvirkinimo. Kaip skelbė prokuratūra, turimi ikiteisminio tyrimo duomenys leidžia įtarti, kad nusikalstamos veikos buvo įvykdytos įtariamajam esant Seimo nariu. Šiuo metu nukentėjusiais yra pripažinti 4 asmenys, tuo metu buvę mažamečiais arba nepilnamečiais.REDAKCIJA REKOMENDUOJA