REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2024 m. Kovo 8 d. 07:00

Pietūs mokykloje įkandami ne visiems: kainos kaip kavinėje

Šiauliai

Šiau­lių mies­to mo­kyk­lo­se vai­kų mai­ti­ni­mo kai­nos ski­ria­si ko­ne dvi­gu­bai. Vie­no­se moks­lei­vis so­čiai pa­val­gy­ti ga­li už 2 Eur, o ki­to­se – už 4 Eur. (Freepik.com nuotr.)

Brigita AlijošienėŠaltinis: Etaplius.LT


294128

Metų pradžioje, panaikinus PVM lengvatą maitinimo įstaigoms, kainos kavinėse ir restoranuose šoktelėjo. Natūralu, kad sutaupyti norintys lietuviai mieliau renkasi vakarienę namuose, o kavinę palieka ypatingoms progoms. Tačiau pietūs mokyklos valgykloje juk neturėtų būti prabangos dalykas? Panašu, kad esama išimčių. Tėvai skundžiasi, kad kai kuriose Šiaulių miesto mokyklose pietų porcija kainuoja tiek, kiek dienos pietūs miesto valgyklose ar kavinėse.

Kainos dvigubos

Į redakciją kreipėsi Šiaulių Medelyno progimnaziją lankančio mokinio mama. Moteris piktinosi, kad kainos mokyklos valgykloje yra pernelyg išpūstos. Ne kiekvienas mokinys išgali nusipirkti šilto maisto, nes dienos pietums tenka kasdien skirti bent po 4–5 eurus.

„Blynai kainuoja 3 Eur, kepsnys – 4 Eur. Ir čia be gėrimo! Jei pirksi mėnesiui, pietūs 5–8 klasių mokiniams kainuoja 70 Eur, t. y. po 3,5 Eur dienai, bet maisto kokybė iškart žemėja. Kiek sūnus sakė, valgyti praktiškai neįmanoma“, – pasakojo mokinio mama.

Pasak šiaulietės, tikrai ne kiekvieni tėvai gali tiek pinigų kasdien skirti vaiko pietums. O jeigu šeimoje auga ne vienas, o keli mokyklinio amžiaus vaikai? Labiausiai moterį piktina, kad kitose Šiaulių miesto mokyklose pietūs kainuoja kone perpus pigiau.

„Tarkime, aš mokausi Šiaulių technologijų mokymo centre. Ten už 2 Eur galima pavalgyti sočius pietus. Taip pat ir Simono Daukanto inžinerijos gimnazijoje. Lyginant su kitomis mokyklomis, mūsų mokykloje maistas yra neadekvačiai per brangus“, – sakė moteris.

Pasak jos, negalėdami įpirkti šilto maisto, vaikai yra priversti per pertraukas bėgti į kitoje gatvės pusėje įsikūrusį prekybos centrą, valgyti bandeles ir kitus greitus užkandžius.

„Vaikai tiesiog neįperka. Vietoj to, kad valgytų šiltą maistą, valgo šlamštą. Su direktore buvo kalbėta daug kartų, jog kainos aukštos, gal reikėtų kažką keisti. Sulaukta atsakymo, kad šis klausimas yra nesvarstomas. Mokyklą lankome nuo 2018 metų, per šešerius metus nepavyko kainų optimizuoti. Priešingai. Jos nuolat auga. Nors tėvai nuolat kelia šį klausimą. Suprantu, viešas konkursas, bet tai gi nereiškia, kad tai kaip santuoka – kol mirtis mus išskirs“, – svarstė mokinio mama.

Mokykla paslaugą yra pardavusi

Susisiekus su Medelyno progimnazijos direktore Ingrida Mazrimiene, paaiškėjo, kad progimnazija mokinių maitinimo pati neorganizuoja, o paslaugą perka iš privataus sektoriaus. „Mokykla yra pardavusi šitą paslaugą. Maitinimą organizuoja įmonė „Averita“. Konkursas buvo atviras, samdėme teisininkus, kad viskas būtų skaidru ir atitiktų reikalavimus, kurie yra keliami mokykloms. Dėl pardavimo kainos, kai gamina ne nemokamą maitinimą, tai mes negalime daryti jokios įtakos. O nemokamo maitinimo kaina yra tokia, kokią ją nustato Savivaldybė“, – teigė direktorė.

Pasak jos, porcijos valgykloje yra didelės, maistas skanus. O ir pačių tėvų nuomonių yra visokių – kitiems kur kas labiau nepatinka kitapus gatvės įsikūręs prekybos centras.

„Keisti prioritetai. Kada ugdymas mokykloje taps tikru prioritetu, tai mes daugiau kalbėsime apie ugdymą. Kiek tėvų, tiek ir nuomonių. Kažkam patinka ir kad parduotuvė šalia, o kažkas net labai piktinasi“, – teigė I. Mazrimienė.

Ji pabrėžė, kad tiek mokyklos pedagogai, tiek administracija bando mokiniams įdiegti sveikos mitybos principus, atpratinti nuo noro bėgioti į prekybos centrą ir pirkti nesveikus produktus, kai už tuos pačius kelis eurus galima pavalgyti mokyklos valgykloje.

„Vienam brangu, kitam nebrangu ir parduotuvėje 20 Eur išleisti. Į kiekvieno piniginę tikrai neįlįsime. Jeigu nueitume į prekybos centrą ir paklaustume pardavėjų, kiek, ko čia vaikai perka, sužinotume, kad išleidžia tikrai ne 5 ir tikrai ne 4 eurus. Tai drąsiai jie galėtų pavalgyti ir čia karšto maisto, bet yra maloniau turbūt nubėgti į parduotuvę“, – sakė progimnazijos direktorė.

Ji paneigė gandus, kad neieškoma sprendimų, kaip mokykloje maitinimą organizuoti patiems. Pasak I. Mazrimienės, mokykla šią idėją jau išsakė ir Šiaulių miesto savivaldybės Švietimo skyriui, kol kas viskas išlieka diskusijų lygmeniu, nes įrangos atnaujinimui reikia Savivaldybės paramos.

„Dėl perėmimo mes jau kalbėjome su Švietimo skyriaus vedėja ir tas klausimas kol kas atviras. Žiūrėsime, diskutuosime. Jeigu pavyktų, tada nutrauktume sutartį, bet reikalinga ir parama, ir Savivaldybės pozicija tam tikra, ir papildomas finansavimas. Bet 2024 metus turbūt užbaigsime taip“, – teigė direktorė.

Kaina dar ne maksimali

Prieš keletą metų „Averita“ tiekė maitinimą aštuonioms Šiaulių miesto ugdymo įstaigoms, keliems privatiems darželiams ir globos namams. Šiuo metu likusios tik trys Šiaulių miesto ugdymo įstaigos – Medelyno progimnazija, Vinco Kudirkos progimnazija ir „Santarvės“ gimnazija. Kol vyksta patalpų remontas, „Averita“ organizuoja maitinimą ir lopšelyje-darželyje „Salduvė“.

Įmonės Maitinimo padalinio vadovė Viktorija Šimkevičienė teigė nenustebusi, kad maisto kainų augimas sukėlė tėvų nepasitenkinimą. Esą tai natūralu – kaskart, kai kainos kyla, atsiranda ir bruzdesys, vėliau visi apsipranta ir vėl viskas nusistovi. Pasak jos, maisto kainų augimą jų aptarnaujamose mokyklų valgyklose lėmė išaugusi finansinė našta.

„Nuo vasario mėnesio kilo nemokamo maitinimo įkainiai. Įstatymiškai turime teisę prie nemokamo maitinimo sumos užsidėti antkainį iki 50 proc. Mes nesame tiek užsidėję, procentas mažesnis. Vyresnių klasių moksleiviams pietūs kainuoja 2,60 Eur, mes kainą pakėlėme iki 3,50 Eur. Žinoma, kainos pokyčiui įtakos turėjo ir PVM lengvatos panaikinimas“, – priežastis vardijo V. Šimkevičienė.

Pasak jos, lyginant maisto kainas mokyklų valgyklose, reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kas organizuoja mokinių maitinimą. Vienokia kaina būna tada, kai už mokinių maitinimą yra atsakinga pati ugdymo įstaiga, kitokia – kai privatus sektorius.

„Vienose mokyklose pigiau, kitose brangiau. Aišku, tėveliams gal atrodo brangu, bet pažiūrėkime, kiek viskas kainuoja. Mes nenusižengiame niekam ir ta suma dar nėra maksimali, kiek galėtume ją sukelti“, – teigė „Averitos“ atstovė.

Ji atkreipė dėmesį, kad kai kuriose mokyklose, net ir tose, kurios pačios organizuoja maitinimą, kainos irgi nėra mažos. „Mano vaikas eina į Rėkyvos progimnaziją, jis yra pradinukas. Mes esame privatus sektorius, o jie patys gamina, bet kainos ten dar didesnės nei Medelyne. Pradinukams pietūs kainuoja 3,15 Eur, o vyresnių klasių mokiniams – 3,90 Eur.

Buvau labai nustebusi, nes mums reikia iš tų pačių pinigėlių ir virėjas išlaikyti, ir daug kitų išlaidų tenka. Didžioji dalis įrangos yra mūsų. Nuolatos ją atnaujiname, perkame indus, įrankius“, – vardijo V. Šimkevičienė.

Sava valgykla pasiteisino

„Etaplius“ pasidomėjo, kokia situacija yra kitose įmonės „Averita“ aptarnaujamose mokyklose. Vinco Kudirkos progimnazijos direktorė Vida Šarauskienė patvirtino, kad maisto kainos mokykloje irgi kilo – pietų kaina čia tokia pat kaip ir Medelyno progimnazijoje. Pasak direktorės, mokykla ieško sprendimų, kaip užtikrinti, kad ir tie vaikai, kurių tėveliai negali įpirkti brangstančių pietų mokyklos valgykloje, būtų sotūs.

„Pripažįstame, jog, pabrangus maisto produktams, jaučiame ir patiekalų kainos padidėjimą. Valgykloje visuomet yra sudaryta galimybė pasirinkti iš kelių patiekalų ar užsisakyti pusę porcijos. Mokiniams sudarome galimybę valgyti, pasišildyti savo iš namų atsineštą maistą“, – sakė V. Šarauskienė.

Šiaulių universitetinė gimnazija prieš keletą metų taip pat naudojosi įmonės „Averita“ paslaugomis. Tačiau nuo 2021 metų rugsėjo 1 dienos mokinių maitinimą organizuoja pati ugdymo įstaiga. Pasidomėjus, ar pavyko sumažinti kainas, Šiaulių universitetinės gimnazijos Neformaliojo švietimo skyriaus vedėja Irma Baziulienė teigė, kad kainas palyginti sunku, nes jos apskritai kilo. Bet šiuo metu pietūs (karbonadas, bulvių košė ir salotos) čia kainuoja gerokai pigiau nei Medelyno progimnazijoje – 2,15 Eur.

„Pagrindinis tikslas yra kokybiška paslauga, o ne pelnas. „Averita“ turi gauti ir pelną. Maisto kokybė pagerėjo, didesnis pasirinkimas, galime patys reaguoti čia ir dabar. Savivaldybės dėka buvo atnaujinta visa įranga, kuri leidžia gaminti sveikesnį maistą. Visada yra nemokamos arbatos, vandens“, – pokyčius vardijo I. Baziulienė.REDAKCIJA REKOMENDUOJA