PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2024 m. Vasario 2 d. 14:57

Paveldosaugininkai Anykščių rajone aptarė paveldo objektų priežiūros ir pritaikymo aktualijas

Anykščiai

Etaplius.ltŠaltinis: KPD inf.


290878

Kultūros paveldo departamento direktorius su kitais paveldo apsaugos specialistais sausio 31 d. lankėsi Anykščiuose ir kartu su Anykščių rajono savivaldybės meru Kęstučiu Tubiu bei Anykščių rajono savivaldybės specialistais tarėsi dėl A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinio muziejaus Antano Baranausko klėtelės išsaugojimo bei jos gaubto pakeitimo galimybių.

Apsilankyta ir kituose paveldo objektuose – Anykščių siaurojo geležinkelio stotyje su istoriniais infrastruktūros statiniais (apžiūrėtas tvarkybos darbų reikalaujantis geležinkelio tiltas), Sakralinio meno centre – Angelų muziejuje, Šv. apaštalo evangelisto Mato bažnyčioje, Troškūnų Švč. Trejybės bažnyčios ir bernardinų vienuolyno statinių komplekse, kur taip pat aptartos jų išsaugojimo aktualijos.

Antano Baranausko klėtelės apsauginis gaubtas pastatytas 1958 m., pagal architekto J. Kvašio projektą. Šis nešildomas ir sunkiai šiuolaikinei muziejinei veiklai pritaikomas gaubtas nėra saugomas, todėl yra svarstoma dėl jo perstatymo. Nors apsauginis gaubtas nėra tokios vertės, kaip Antano Baranausko klėtelė ar A. Vienuolio-Žukausko memorialinis namas, bet tai laikmečio galimybes ir projektavimo kultūrą atspindintis statinys, kurio bet kokie perstatymai turėtų būti atliekami atsakingai.

Angelų muziejus – Sakralinio meno centras lankytojams patrauklus ne tik monsinjoro Alberto Talačkos Anykščių parapijai testamentu paliktais dailės kūrinių kolekcijos J. Rustemo, S. Čechavičiaus, J.B. Lampi ir k.t. darbais, bet ir unikalia angelų kolekcija. Aptarti aktualūs jos išsaugojimo klausimai.

Kartu su Panevėžio vyskupu ordinaru Linu Vodopjanovu OFM apžiūrėta Anykščių šv. apaštalo evangelisto Mato bažnyčia. Ši XX a. pradžioje pastatyta neogotikinė bažnyčia išsiskiria savo tūriu ir puošnumu. Statant bažnyčią, tikėtina, kad dėl finansinių sunkumų įrengtos laikinos, kuklios – medinių lentų grindys, kurios išlikę iki šiol. Vyskupo ordinaro Lino Vodopjanovo OFM pasiūlyta mintis grindis pakeisti naujomis, gal net ir šildomomis, yra gera. Tiesa, yra saugomas bažnyčios medinių grindų tipas, todėl reiktų planuoti įrengti arba medines grindis, arba atlikus tyrimus svarstyti vertingųjų savybių tikslinimo galimybę. Visų dėmesį bažnyčioje patraukia čia saugomos unikalios ąžuolinės barokinės klausyklos, menančios ankstesnę Anykščių bažnyčią.

Anykščių siaurojo geležinkelio stotis su istoriniais infrastruktūros statiniais bei šalia esantis geležinkelio tiltas per Šventosios upę yra vieno didžiausių Lietuvos kultūros paveldo kompleksų – Siaurojo geležinkelio komplekso – dalys. Siaurojo geležinkelio kompleksą sudaro net 91 dalys, o užimamas plotas – virš 752 hektarų. Dėl savo dydžio ir specifikos šis kompleksas kartu yra ir vienas problematiškiausių. Nepaisant to, Anykščiuose esantys pastatai yra puikiai pritaikyti ir prižiūrimi. Šalia stoties įkurtas Siauruko muziejus saugo daug šios išskirtinio techninio paveldo reiškinio eksponatų. Muziejuje neužmirštos ir Lietuvai itin skaudžios tremtys, vykdytos geležinkeliais – įkurta tremtiniams skirta ekspozicija. Šios vietos patrauklumą didina ir įkurta „Retromobile“ senovinių automobilių ekspozicija.

Su Anykščių rajono savivaldybės meru K. Tubiu ir Anykščių rajono savivaldybės specialistais aptarti planuojami Siaurojo geležinkelio kompleksui priklausančio Anykščių stoties geležinkelio tilto sutvarkymo darbai. Prieš vykdant darbus būtina įvertinti tilto konstrukcijų būklę. Jei ji yra gera, tikėtina, kad užtektų priežiūros darbų, kuriais būtų pašalinta korozija nuo metalinių dalių ir jos nudažytos pirmine spalva. Tiltas išskirtinis ne tik kaip technikos paveldas, bet kaip ir kraštovaizdžio dalis.

Viename mažiausių Lietuvos miestų Troškūnuose yra saugoma barokinė Troškūnų Švč. Trejybės bažnyčia ir bernardinų vienuolyno statinių kompleksas bei aplinką esanti istorinė miesto dalis. Dalis mieste esančių senųjų medinių namų yra apleisti. Troškūnų bernardinų vienuolyne įsikūręs Anykščių kultūros centro Troškūnų skyrius vykdo kultūrinę veiklą – propaguoja profesionaliuosius menus, rengia koncertus ir t.t. Apžiūrėjus istorinę miesto dalį buvo kalbėtasi apie jos atgaivinimo galimybes.