PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2024 m. Kovo 8 d. 11:23

Pavargusios kojos ar venų varikozė?

Lietuva

Freepik.com nuotr.

Etaplius.ltŠaltinis: Etaplius.lt


294361

Venų varikozė yra plačiai paplitusi liga ir labai aktuali problema. Baltijos flebologų draugijos atlikto tyrimo duomenimis, kas antras žmogus serga rimta venų liga.

Kasdieniniame gyvenime žmonės dažnai per vėlai susimąsto apie savo pėdų sveikatą, kai jau jaučia patinimą ir skausmą. Gydytojai atkreipia dėmesį, kad labai svarbi ankstyva prevencija.

Venų varikozė yra dažniausia venų liga. Tai blogos kraujotakos simptomas, kurį sukelia nepakankamas kraujagyslių elastingumas. Sergant venų varikoze, paviršinių venų vožtuvai negali visiškai atlikti savo funkcijos, t. y. nuvesti kraujo į širdį, ir kojose susidaro kraujo susikaupimas.

Kokie yra dažniausi venų varikozės simptomai?

Lėtinis venų nepakankamumas prasideda gana nepastebimai, kiekvienam pacientui individualiais simptomais, kuriuos dienos pabaigoje galima pajusti kojose. Ligos pradžioje kojos greitai pavargsta, gali būti maudžiantis jausmas pėdų šaknyse, dienos pabaigoje patinsta kulkšnys, apie tai liudija kojinių įspaudas net tada, kai elastinės nebuvo tokios įtemptos, naktį lydi kojų mėšlungis. Šie simptomai rodo, kad liga yra ankstyvosios stadijos.

Pacientai dažnai to nepastebi, manydami, kad kojos pavargsta nuo kasdienio fizinio krūvio.

Kokios yra pasekmės, jei į pirmuosius simptomus nežiūrima rimtai ir liga negydoma?

Negydant gali labai pablogėti paciento gyvenimo kokybė. Laikui bėgant varikozinės venos išsiplečia, susisuka arba patinsta. Ant kojų išryškėja venų tinklas ir mėlyni venų mazgeliai. Sergant venų varikoze gali atsirasti sunkiai gydomų ir labai skausmingų trofinių opų, taip pat egzema.

Negydant gali kilti komplikacijų: venų uždegimas (flebitas), trombozė (užsikimšimas), trombai gali prisidėti prie plaučių embolijos, kuri gali pradėti judėti aukštyn kraujotakos sistema, sukelti širdies problemų, insultą, infarktą. Trombozė yra dažna venų varikozės komplikacija.

Moterys dvigubai dažniau serga venų ligomis nei vyrai, nes jų venos yra anatomiškai plonesnės, o jungiamasis audinys silpnesnis. Be to, varikoze dažniau serga mergaitės nei berniukai. Moterims venų varikozė dažniau pasireiškia jau nuo 30 metų amžiaus, o paveldimumo atveju - dar anksčiau.

Kaip apsisaugoti nuo venų varikozės ir tolesnio jos vystymosi?

Svarbu anksti pastebėti pirmuosius simptomus ir kreiptis į specialistą. Jei varikoze sergantys simptomai nėra labai ryškūs, juos galima gydyti vartojant flebotropinius vaistus, kurie gerina venų nutekėjimą, stiprina venas ir mažina venų sienelių pralaidumą, taip pat dėvint kompresines kojines.

Vaistinėse galima įsigyti be recepto parduodamų flebotropinių vaistų, kurie yra labai veiksmingi lėtiniam apatinių galūnių venų nepakankamumui gydyti. Klinikiniais tyrimais įrodyta, kad veiksmingiausi yra mikronizuotas diosminas ir hespiridinas. Vaistinėse parduodami šie vaistai: Hesio 500 mg ir Detralex 500 mg, kurių įprastinė dozė yra 1 tabletė 2 kartus per dieną.

Naujiena vaistinėse yra Hesio 1000mg tabletės, kurių sudėtyje yra mikronizuoto diosmino ir hespiridino, o jų paros dozė yra tik 1 tabletė per dieną, todėl jas vartoti daug patogiau. Kitas vaistinėse parduodamas produktas yra Velios, kurio sudėtyje yra tik diosmino ir kuris yra nedalomas, todėl sunkiau nuryjamas.

Reklama