REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2023 m. Lapkričio 13 d. 16:18

Paminėtos didingosios Perlojos respublikos 105-osios įsikūrimo metinės

Varėna

Etaplius.ltŠaltinis: Varėnos rajono savivaldybės informacija


283372

Perlojos Švč. Mergelės Marijos ir Šv. Pranciškaus Asyžiečio bažnytėlėje buvo minimos didingosios Perlojos respublikos 105-osios įsikūrimo metinės.

Klebonas Rokas Puzonas laikė Šv. Mišias už Lietuvos laisvę ir didvyrius, paaukojusius gyvybes už mūsų valstybės laisvę. Klebonas kvietė prisiminti juos ir sekti jų atsidavimo ir pasiaukojimo pavyzdžiu.

Lietuvos Respublikos Seimo narys Juozas Baublys ragino didžiuotis savo istorija ir kvietė nepamiršti mūsų didvyrių. Perlojos istorijos muziejaus 25-mečio proga įteikė muziejaus vadovei Marijai Lūžytei atminimo dovaną – dailiai įrėmintus Lietuvos himno žodžius.

Minėjime dalyvavo Varėnos rajono savivaldybės vicemeras Tomas Šimukonis, Perlojos bendruomenės nariai ir svečiai.

Perlojos kultūros centro folkloro ansamblis padovanojo susirinkusiems koncertinę programą ir savo puikiais balsais atliktomis dainomis įkvėpė susibūrusius didžiuotis savo istorine atmintimi.

___

Prieš 105 metus, 1918 m. lapkritį Lietuvoje atsirado valstybė. Tai PERLOJOS RESPUBLIKA, sukurta vos keletos vyrų, bet palaikoma visos parapijos žmonių.

1918 11 13 Perlojos gyventojų ir parapijos kaimų įgaliotinių susirinkime buvo išrinktas 5 asmenų parapijos komitetas, atskaitingas visuotinei gyventojų sueigai. Jos pirmininkas buvo Jonas Česnulevičius. Komitetui buvo suteikti platūs įgaliojimai tvarkyti visus Perlojos ir jos parapijos apsaugos, teisėtvarkos, bendrus buities reikalus. Jis suorganizavo miliciją, teismą, įsteigė kooperatyvą, rūpinosi miškų priežiūra ir apsauga, šalpos, švietimo, sanitarijos reikalais. Iš pinigų, gautų už parduotą statybinę medieną, ir teismo skirtų baudų mokėjo algas bendruomenės pareigūnams. Perlojiečiai skelbėsi įkūrę nepriklausomą kunigaikščio Perliaus respubliką, turėjo savo antspaudą.

Perlojos respublika turėjo Prezidentą, Konstituciją, kariuomenę, teismą ir net savo pinigus – Perlojos litą, kuriuos liejo vietos meistras. Perlojos respublikai priklausė Perloja ir dešimt gretimų kaimų 1919 02 Perloją užėmusio Sovietų Rusijos karinio dalinio vadovybės reikalavimu parapijos komitetas veikė pasivadinęs revoliuciniu komitetu.REDAKCIJA REKOMENDUOJA