REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2017 m. Rugsėjo 9 d. 09:14

Nacionalinis Kauno dramos teatras kviečia emigruoti...į kultūrą

Kaunas

Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt


14166

Šeštadienį oficialiai pradedamas naujas, jau 98-asis, Nacionalinio Kauno dramos teatro (NKDT) sezonas bus išskirtinis debiutais, Gintaro Varno režisuoto spektaklio premjera ir kvietimu emigruoti į kultūrą. Kviečiant tokiai emigracijai, teigiama, kad priežasčių tam - ne viena.

„Mūsų naujojo sezono šūkis - „100 priežasčių emigruoti į kultūrą“. Jis ne tik refleksija į šiandienę politikų ir kultūrininkų aštrėjančią diskusiją apie kultūros reikšmę mūsų gyvenime, bet tai taip pat žvilgsnis į mūsų kūrybos paskirtį ir kūrybos poveikį žiūrovui. Atstovaujame kuriantiesiems, tad mūsų rūpestis - plėsti gilesnį pamatinį kultūros suvokimą, plėtoti probleminį dialogą apie tai, kas vyksta pasaulyje, skatinant visuomenę prisiimti dalyvio vaidmenį. Šio sezono premjerose ypač ryškus santykis su šalia esančiu Kitokiu. Jis turi būti grįstas kultūra. Juk galima toleruoti, bet nekęsti, tačiau reikia išmokti toleruoti ir priimti. O tai reikalauja pagarbaus santykio su šalia esančiu Kitokiu. Apie tai, manau, mąstyti valstybės šimtmečio proga yra atsakingiausia, nes ši abipusė pagarba ir gali garantuoti ateitį“, - naujo sezono viziją pristatė teatro vadovas Egidijus Stancikas.

Iki šių metų pabaigos teatre numatomos 4 premjeros. Režisieriai Vaidotas Martinaitis, Paulius Markevičius, Kamilė Gudmonaitė Nacionaliniame Kauno dramos teatre spektaklius pristato pirmąjį kartą. Ketvirtąją sezono premjerą įgyvendins su Nacionaliniu Kauno dramos teatru kūrybiškai suaugęs režisierius Gintaras Varnas.

Pasak NKDT atstovės Jolantos Garnytės-Jadkauskienės, laukiami kūrybos vaisiai - impresija vaikams ir šeimai, spektaklis karo pabėgėlių tema, sceninė utopija apie trijų didžiųjų religijų susitaikymą ir netradicinė mongolų mito bei nūdienos realybės samplaika.

Po Naujųjų - jau patvirtintos dar dvi premjeros: režisierės Eglės Kižaitės dokumentinis spektaklis, atkreipsiantis dėmesį į itin jautrias ir aktualias paauglių problemas, bei komedija pagal klasikinę Moljero (Moliere) pjesę „Tariamas ligonis“. Jos imsis aktorė ir režisierė Inesa Paliulytė.

ELTA jau pranešė, kad sezoną teatras pradės šį šeštadienį premjera pagal Moriso Meterlinko (Maurice Maeterlinck) pjesę „Žydroji paukštė“ (režisuoja aktorius ir režisierius Vaidotas Martinaitis, scenografiją kuria dailininkas Artūras Šimonis, kostiumus - Aleksandra Jacovskytė, muzikos autorius - Antanas Jasenka, vaizdo projekcijų - Vladimiras Šerstabojevas). Vizualus spektaklis skiriamas įvairaus amžiaus žiūrovams.

Daugiau nei prieš šimtą metų sukurtos alegorinės belgų poeto ir dramaturgo pasakos siužetas tarytum labai aiškus - du vaikai leidžiasi į kelionę ieškoti Žydrosios paukštės sergančiai mergaitei, tačiau pjesės autorius didžiausią dėmesį skiria dvasinio pasaulio reiškiniams ir juos perteikia simboliniais vaizdais, sugretina gyvųjų ir mirusiųjų pasaulius. „Žydrojoje paukštėje“ vaidina net 24 aktoriai. Pagrindinius Tiltilio ir Mitilės vaidmenis kuria Saulius Čiučelis ir Giedrė Žaliauskaitė.

Nacionalinio Kauno dramos teatro naujajame sezone dvi premjeros gims bendradarbiaujant su Teatru „Utopia“ - „4“ (pagal rusų autoriaus Viktoro Pelevino romano „Čiapajevas ir Pustota“ tekstus ir mongolų mitą) režisuos jaunosios kartos režisierė K. Gudmonaitė. O Gotholdo Efraimo Lesingo (Gotthold Ephraim Lessing) pjesės „Natanas Išmintingasis“ sceninę versiją kuria režisierius G. Varnas.

Režisierės K, Gudmonaitės spektaklis vyks netradicinėje erdvėje, premjera numatoma lapkričio gale. Spektaklyje „4“ meninėmis priemonėmis bus bandoma atspindėti seną mongolų mitą apie Amžinąjį Nesugrįžimą. „Tai - minties šuolių, ironijos ir paradoksų derinys, kuriame kasdienė realybė derinama su Rytų kultūrų mitologija, o žemoji gatvės kultūra su dvasiniais apmąstymais“, - būsimą premjerą pristatė spektaklio inscenizacijos autorė ir režisierė.

Režisierius G. Varnas imsis jam artimos humanistinės medžiagos - vokiečių literato G. E. Lesingo pjesėje „Natanas Išmintingasis“ (1779 m.) kalbama apie trijų pasaulio religijų - judaizmo, islamo ir krikščionybės - susitaikymą. Veiksmas vyksta XII amžiaus Jeruzalėje, kur susitinka trijų skirtingų religijų atstovai - žydas/judėjas Natanas, krikščionis vienuolis tamplierius ir musulmonas sultonas Saladinas.

Pasak režisieriaus, svarbu ne religijų skirtumai, o tai, kas visus vienija: „Vienintelė tikra religija - meilė. Ir tai, kad visi mes šiame pasaulyje esame vienos šeimos nariai“.

Nūdienos aktualijų fone ši medžiaga itin glaudžiai siejasi su karo tematika, religinių regionų poslinkiu ir pan. Spektaklio scenografiją kurs scenografas Gintaras Makarevičius, kostiumus - Juozas Statkevičius. Prie šio spektaklio sukūrimo prisideda Gėtės institutas ir Mozės Mendelsono fondas. Pirmą kartą Lietuvos teatre statomos pjesės premjera NKDT Didžiojoje scenoje numatoma gruodžio pradžioje.

Teatro „Utopia“ vadovo Antano Obcarsko nuomone, šiems pastatymams Nacionalinis Kauno dramos teatras pasirinktas dėl atvirumo ir noro pristatyti jauniausios kartos režisierę Kauno žiūrovams bei kūrybinės atmosferos sutelktumo, ypač reikalingo grandiozinio spektaklio „Natanas Išmintingasis“ sukūrimui.

Režisieriaus G. Varno pastatyme paliestą geopolitinę temą pratęs ir jaunosios kartos režisierius Paulius Markevičius. Jis kartu su dramaturge Birute Kapustinskaite lapkričio 11, 12, 14 dienomis pristatys premjerą „Pranašo mirtis“ pagal libaniečių rašytojo ir filosofo Kahlilo Gibrano (1883-1931) trilogiją „Pranašas“, „Pranašo sodas“ ir „Pranašo mirtis“, kuri dėl autoriaus mirties nebuvo baigta. Spektaklis ir kuriama pjesė savotiškai apibendrins pirmąsias dvi trilogijos dalis ir siūlys autentišką trečiosios dalies variantą, sukurtą remiantis XXI amžiaus patirtimi, kuomet, Europai susidūrus su pilietinių bei religinių karų Artimuosiuose Rytuose padariniais, pabėgėliai yra viena aktualiausių bendrakultūrinių socialinių problemų.

„2018 metų pradžioje įvyks premjera pagal klasikinę Moljero pjesę „Tariamas ligonis“. Ją savitai perteiks aktorė ir pripažinimą pelniusių spektaklių „Astrida“, „Liūdnas Dievas“, „Anderseno gatvė“ režisierė bei dramaturgė Inesa Paliulytė. Pasak jos, šiame pastatyme norisi kalbėti apie sudėtingą ir dvilypę aktoriaus profesiją.

Pristatomas režisierės Eglės Kižaitės projektas „Linija užimta“. Spektaklių vaikams ir jaunimui kūrėja analizuos jautrias paauglių problemas (patyčios, nesusikalbėjimas su bendraamžiais, tėvais ir mokytojais). Dokumentinis spektaklis gims bendradarbiaujant su pagalbos tarnybos „Vaikų linija“ profesionalais ir savanoriais, jaunimu. Pjesę šiam pastatymui kurs dramaturgė Daiva Čepauskaitė. Kūrėjai nusiteikę išanalizuoti daug informacijos, faktų, statistikos, gyvų liudijimų, atsiminimų ir sukurti aktualų spektaklį“, - pasakojo NKDT atstovė J. Garnytė-Jadkauskienė.

ELTAREDAKCIJA REKOMENDUOJA