REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Veidai2019 m. Rugsėjo 4 d. 13:26

Mirė žinomas Lietuvos diplomatas Renatas Juška

Vilnius

Diplomatas Renatas Juška. Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr

Reporteris RasaŠaltinis: Etaplius.lt


97557

Trečiadienį skaudi žinia pasiekė šalies politikos ir diplomatijos bendruomenę – mirė lietuvių diplomatas Renatas Juška.

Diplomatui buvo 47 metai.

Šią žinią LRT.lt patvirtino artimas diplomato bičiulis Liudas Masolas.

Kad diplomatų bendruomenę sukrėtė netektis, LRT.lt teigia girdėjęs ir Seimo narys Žygimantas Pavilionis.

„Taip, girdėjau, negaliu nei patvirtinti, nei paneigti, bet tai, ką aš girdžiu iš artimiausių draugų ir matau feisbuke, atrodo, tai yra teisybė“, – sako jis.

Diplomatas Renatas Juška ir prezidentas Valdas Adamkus / Prezidentūros nuotr.

Anot Ž. Pavilionio, tai buvo vienas žymiausių šalies diplomatų, dalyvavęs svarbiausiose šalies diplomatinėse užduotyse, daug dėmesio skyrė Rytų disidentams.

„Tai buvo vienas iš kūrybingiausių, drąsiausių, energingiausių, strategiškiausių diplomatų ir, aš sakyčiau, labai žiauri sistemos auka. Jis dalyvavo pačiose sudėtingiausiose operacijose, kurias Užsienio reikalų ministerija (URM) kada nors darė, jis buvo įtrauktas į visus juoduosius Baltarusijos ir Rusijos sąrašus, nes jis nuoširdžiai 24 valandas per parą dirbdavo padėdamas Rytų disidentams“, – teigia Ž. Pavilionis.

Buvęs ambasadorius Ukrainoje Algirdas Kumža sakė artimai velionio nepažinojęs, tačiau jį prisiminė kaip aktyvų ir iniciatyvų diplomatą „iš pašaukimo“. Su R. Juškos pagalba Vengrijoje, Budapešto širdyje, 2013 metais atidengtas Dalios Matulaitės sukurtas paminklas Jadvygai ir Jogailai. Tai, pasak A. Kumžos, pavyko padaryti per kone rekordiškai trumpą laiką.

Diplomato tarnybą palikti teko po skandalingo garso įrašo

R. Juška buvo LR nepaprastasis pasiuntinys ir įgaliotasis ministras, dirbęs Lietuvos ambasados Baltarusijos Respublikoje patarėju, URM Vystomojo bendradarbiavimo ir paramos demokratijai departamento direktoriumi.

Taip pat Lietuvos ambasadoriumi Vengrijos Respublikoje, Europos Parlamento nario Petro Auštrevičiaus patarėju Briuselyje.

LRT.lt primena, kad ambasadoriai R. Juška ir Artūras Žurauskas 2013 metais pateko į skandalą dėl internete paviešintų tariamų jų pokalbių įrašų.

Socialiniame tinkle „YouTube“ buvo paskelbti garso įrašai, kuriuose ambasadorius Azerbaidžane A. Žurauskas ir ambasadorius Vengrijoje R. Juška dalijosi nuomonėmis apie Armėnijos ir Azerbaidžano santykius dėl Kalnų Karabacho, vienas iš jų neva išsakė asmeninę paramą armėnams.

Diplomatai kalbėjosi apie vidaus situaciją Turkmėnijoje ir laidė replikas apie valstybės vadovus, premjero A. Butkevičiaus vizito į Sankt Peterburgą detalėmis bei kitais klausimais.

Tuometinė prezidentė Dalia Grybauskaitė, vadovaudamasi Konstitucija ir atsižvelgdama į Vyriausybės teikimą, pasirašė dekretus, kuriais 2013 metų rugpjūtį atšaukė Artūrą Žurauską ir Renatą Jušką iš ambasadorių pareigų.

LRT.lt

lrt logoREDAKCIJA REKOMENDUOJA