REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2023 m. Sausio 16 d. 17:19

Maždaug pusei tūkstančio kandidatų gresia būti pašalintiems iš savivaldos rinkimų – tarp jų ir P. Gražulis

Lietuva

BNS/Fotobankas nuotr.

Augustė LyberytėŠaltinis: ELTA


256643

Maždaug pusei tūkstančio kandidatų savivaldos rinkimai gali pasibaigti nė neprasidėję – antradienį Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) svarstys, ar reikėtų registruoti kandidatus, neatitinkančius rinkimų kodekso reikalavimų. Kaip Eltai teigė VRK pirmininkė Jolanta Petkevičienė, dalis politikų, norinčių dalyvauti savivaldybių merų ir tarybų rinkimuose, nepateikė privačių interesų, turto, pajamų deklaracijų, dalis nepateikė savo nuotraukų bei biografijų.

VRK pirmininkė Eltai patvirtino, kad komisija priims sprendimą ir dėl Tautos ir teisingumo sąjungos pirmininko Petro Gražulio. Pasak J. Petkevičienės, į Vilniaus miesto merus pretenduojantis politikas yra nepateikęs VRK savo biografijos ir nėra sumokėjęs rinkimų užstato.

„Jis nėra užpildęs biografijos ir nėra sumokėjęs dvigubo rinkimų užstato. Nebent pateiks atitinkamus dokumentus, kad rinkimų užstatas buvo sumokėtas. Bet kol kas tokios informacijos neturime“, – Eltai sakė VRK vadovė.

„Bet kol kas, aišku, sprendimų priimtų nėra. Rytoj, po posėdžio bus matyti, kokie rezultatai“, – akcentavo ji.

Klausiama, koks likimas dėl galimų pažeidimų gali laukti P. Gražulio – ar politikas praras teisę dalyvauti sostinės mero rinkimuose – J. Petkevičienė pastebėjo, jog parlamentaro situacija yra komplikuota. Anot jos, VRK pripažinus pažeidimus dėl nepateiktos biografijos, P. Gražulis nebegalėtų siekti mero posto.

„Toks rebusas – jeigu komisija priimtų sprendimą pripažinti tą galimą pažeidimą dėl nepateiktų biografijų, tai čia ne vien gerbiamo P. Gražulio atveju, bet ir daugelio kitų atvejų būtų – tai tuomet taip, ir šis asmuo, ir kiti būtų išbraukti iš kandidatų sąrašų, t. y., netvirtinami kaip kandidatai šituose rinkimuose“, – aiškino J. Petkevičienė.

„Jeigu komisija priims sprendimą, kad biografijos nepateikimas nenulemia to rinkimų kodekso pažeidimo, tuomet šis minimas asmuo kaip nesumokėjęs rinkimų užstato negalėtų kandidatuoti į savivaldybės tarybos narius“, – tęsė ji.

Gali būti išbraukti ir kandidatų sąrašai

VRK jau praėjusią savaitę iš rinkimų pašalino Tautos ir teisingumo sąjungos kandidatus į savivaldos rinkimus Tauragės, Akmenės ir Jonavos rajonuose.

Tauragėje P. Gražulio lyderiaujama politinė jėga VRK pateikė pareiškinius dokumentus pasibaigus terminui. Todėl iš rinkimų šalinamas ne tik partijos sąrašas į savivaldybės tarybą, bet ir kandidatas į merus Antanas Dambinskas. Tuo metu Akmenės ir Jonavos savivaldybėse partija neturėjo reikiamo kandidatų skaičiaus – tiek Akmenėje, tiek Jonavoje partijos turi sudaryti bent 13 kandidatų sąrašą. Visgi, Tautos ir teisingumo sąjunga Jonavos rajone pateikė tik 12, o Akmenėje – 11 kandidatų į savivaldybių tarybas.

J. Petkevičienės teigimu, po VRK sprendimų dėl pavienių politikų, kai kurioms politinėms jėgoms ir jų sąrašams gali grėsti šalinimas iš rinkiminės kovos, mat politinės jėgos neturės pakankamo kandidatų skaičiaus. Eltos žiniomis, tokia grėsmė gali iškilti ne tik mažosioms politinėms jėgoms, bet ir parlamentinėms partijoms.

„Tie sąrašai, kurie turi minimalų skaičių (kandidatų – ELTA), kaip reikalaujama pagal rinkimų kodeksą... Sakykime, kad ir vienas kandidatas išsibraukia, tai jau sąrašas neturi reikiamo skaičiaus kandidatų“, – pastebėjo VRK pirmininkė.

ELTA primena, kad viešojoje erdvėje jau anksčiau atkreiptas dėmesys į P. Gražulio vadovaujamą Tautos ir teisingumo sąjungą. Daliai šios politinės jėgos kandidatų gresia šalinimas iš savivaldos rinkimų, mat dešimtys partijos politikų vietoje savo nuotraukų VRK pateikė ramunių, kaktusų, vyno taurių, gamtos peizažų nuotraukas. Pats P. Gražulis tokių pažeidimų nesureikšmino ir pavadino menkniekiu.

VRK politinių organizacijų pareiškinius dokumentus turi patikrinti iki vasario 2 d.

Savivaldybių tarybų ir merų rinkimai vyks šių metų kovo 5 d.REDAKCIJA REKOMENDUOJA