REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2023 m. Kovo 13 d. 11:51

L. Kasčiūnas: komunizmas nėra iki galo įvertintas ir paskelbtas nusikalstamu – tai turi būti padaryta

Lietuva

Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.

Gailė Jaruševičiūtė-MockuvienėŠaltinis: ELTA


261515

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Laurynas Kasčiūnas akcentuoja, kad komunizmas ir jo padaryta žala Lietuvoje privalo būti tinkamai įvertinti.

„Komunizmas neturėjo savo Niunbergo proceso. Ši sistema buvo tarsi laimėtojų pusėjo po Antrojo pasaulinio karo. Ir tai užprogramavo milžinišką problemą – kad komunizmas nėra iki galo įvertintas ir paskelbtas nusikalstamu. Jau po 1991 metų komunizmo įvertinimo temos pradeda trauktis ir nykti ir iš jų net pradedama šaipytis“, – Seime vykusioje konferencijoje apie komunizmo ideologijos praktikas pirmadienį teigė L. Kasčiūnas.

Politikas atkreipia dėmesį, kad įsivyravo politiškai korektiška sovietmečio sąvoka, jog „sovietiniai buvo tik laikai, o ne žmonės“.

„Taigi, įsivyravo savotiška amnestija, kuri savotiškai reiškia, kad net moraliniu lygiu, ką ir kalbėti apie teisinį, nebuvo keliamas komunizmo, kur jau ten konkrečių jo veikėjų, nusikaltimų klausimas“, – akcentavo jis.

Visgi, pasak L. Kasčiūno, labai svarbu, kad komunizmas ir jo padaryta žala sulauktų įvertinimo.

„Komunizmo įvertinimas yra svarbus. Ir esmė yra ne koks nors kerštas, o istorinis teisingumas ir pamokos ateities kartoms. Tai reikia, kad mūsų ateities kartos uždėtų komunizmui politinę ir moralinę užkardą“, – akcentavo L. Kasčiūnas.

„Komunizmas kaip ir nacizmas sunaikino bet kokią egzistavusią moralę, sutrypė žmogaus orumą, nebeliko krikščioniškoje visuomenėje egzistuojančių moralinių stabdžių, o siekis suskurti naują žmogų, paneigiant jo pačią prigimtį, atvedė prie žmonijos istorijoje dar nematyto barbarizmo“, – renginio metu pabrėžė NSGK pirmininkas.

ELTA primena, kad Seimo konservatoriai ketina grįžti prie įstatymo projekto, kuriuo siekiama teisiškai pripažinti Lietuvos komunistų partiją nusikalstama organizacija. Projekto iniciatoriai parlamentarai L. Kasčiūnas ir Audronius Ažubalis artimiausiu metu įstatymo projektą ketina įregistruot ir Seimui pateikti pavasario sesijos metu.

Įstatymo projektu siūloma nustatyti, kad Lietuvos komunistų partija yra pripažįstama nusikalstama organizacija, 1940–1941 metais ir 1944–1990 metais SSRS okupuotoje Lietuvos Respublikoje įtvirtinusi diktatūrą, veikusi kaip paklusni ir iniciatyvi Sovietų Sąjungos komunistų partijos valios reiškėja ir įgyvendintoja srities organizacijos teisėmis.

Siekiama teisiškai įtvirtinti, kad Lietuvos komunistų partija yra atsakinga už šias SSRS okupacinės valdžios priemones: Lietuvos piliečių genocidą, nusikaltimus žmoniškumui, karo nusikaltimus, įskaitant masines represijas, terorą, baudžiamąsias akcijas, trėmimus, kovotojų už Lietuvos laisvę, taip pat civilių gyventojų naikinimą, režimo priešininkų kalinimą ir kankinimą, kitokį jų persekiojimą.

Įstatymo projektu siekiama įtvirtinti ir tai, kad Lietuvos komunistų partija atsakinga už sovietizaciją, okupuotos Lietuvos piliečių ir juridinių asmenų turto nacionalizavimą ir konfiskavimą, prievartinę kolektyvizaciją, prievartinę mobilizaciją į SSRS kariuomenę, ateizaciją, cenzūrą, kultūros ir religijos paminklų naikinimą ir kitokį pagrindinių žmogaus teisių ir laisvių paneigimą.

Taip pat siūloma nustatyti, kad buvę LKP Centro Komiteto (LKP CK) nariai ir sekretoriai, buvę kandidatai į LKP CK narius, LKP CK Prezidiumo nariai, LKP CK biuro nariai, kandidatai į LKP CK biuro narius, buvę LKP CK instruktoriai, skyrių vedėjai ir jų pavaduotojai ir kiti vadovybei priklausę asmenys, pageidaujantys būti kandidatais į prezidentus, Seimo narius, Europos Parlamento narius, savivaldybės tarybos narius ar merus, savo anketose ir biografijose turėtų nurodyti savo priklausomybę minėtoms struktūroms.REDAKCIJA REKOMENDUOJA