REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2022 m. Kovo 29 d. 17:33

Kultūros erdvės Kaune išgyvena renesansą: atnaujinti Kauno menininkų namai

Kaunas

Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt


219656

Europos kultūros sostinės metus Kauno menininkų namai (KMN) pasitinka atsinaujinę. Restauruotas pastato fasadas ir vertingosios jo detalės, įrengtas dekoratyvinis apšvietimas. Intensyviai ruošiamasi antrajam darbų etapui – Europos paveldo ženklu pažymėto pastato vidaus patalpų remontui bei tvoros ir sklypo tvarkymui. Darbai atliekami Kauno miesto savivaldybės lėšomis.

Darbai užtruko lygiai metus

„Kauno menininkų namai laikomi viena ilgiausiai veikiančių tokio tipo kultūrinių įstaigų ne tik mūsų mieste, bet ir visoje Lietuvoje. Pernai atšvęstas 50 metų jubiliejus ir simboliškai ta proga – labai laukta dovana – pastato restauracija“, – teigia Kauno meras Visvaldas Matijošaitis

Nors Kauno menininkų namai nebuvo kritinės būklės, tačiau dalis elementų buvo gerokai nusidėvėję. Prireikė tvarkyti suskilinėjusią ir drėgmės pažeistą lauko terasą, atnaujinta dalis nutrupėjusių laiptų bei atraminės konstrukcijos. Taip pat demontuotas vėliau atsiradęs stogelis vidiniame kieme, o po juo buvusi vėdinimo sistema perkelta į pastato vidų.

„Pasiruošimas truko kelerius metus, tačiau atliktas itin kruopščiai: nustatyta pastato konstrukcijų ir puošybos elementų būklė, patikslintos vertingosios savybės, atlikti polichrominiai tyrimai. Įgyvendinus projektą, statinys atgavo savo originalią formą. Pernai kovą pradėti darbai truko lygiai metus“, – pasakoja Kauno savivaldybės Kultūros skyriaus vedėjas Saulius Rimas.

Atnaujinant fasadą pašalintas senas ir byrantis tinkas, remiantis polichrominiais tyrimais atkurta istorinė pastato spalva. Restauratoriai atnaujino medinius pastato langų rėmus ir duris, koncertų salę bei kitas erdves puošiančius dailininko Vytauto Banio vitražus „Mūzos“. Įrengtas ir dekoratyvinis apšvietimas, išryškinantis atnaujintą fasadą. 

Darbus atliko  bendrovė „Listada“. Tam skirta daugiau kaip 300 tūkst. eurų.

Pastatas taps prieinamesnis

Šiemet miestas planuoja dar du projektų pirkimus – tvoros, laiptų ir sklypo sutvarkymo bei vidaus patalpų tvarkybos.

„Lygiagrečiai pagrindinės Kauno menininkų namų kultūrinės veiklos, šių metų užduotis taip pat yra parengti du naujus darbo projektus, pagal kuriuos vėliau bus perkami rangos darbai. Po praėjusių metų realių fasado remonto darbų, šie bus skirti planavimui ir pasiruošimui. 

Kalbant apie vidaus patalpas jau turime nemažą  įdirbį. Dar 2018 m. atlikti patalpų vidaus matavimai, pastato architektūriniai ir vidaus polichrominiai tyrimai, suplanuotas prieinamumo užtikrinimas. Tikimės, kad švenčiant Kauno menininkų namų 55-ąjį gimtadienį, galėsime pakviesti į atsinaujinusius ir visiems atvirus namus“, – pasakojo Kauno menininkų namų informacijos specialistė, atliekanti direktoriaus funkcijas,  Viktorija Mašanauskaitė-Rinkšelė.

Kauno menininkų namų pastato erdves siekiama pritaikyti žmonėms su judėjimo negalia. Tam bus skirtas įėjimas iš kiemo pusės, o tarp skirtingų pastato aukštų numatyta įrengti liftą.

Remontuojant vidaus erdves bus atnaujinamos inžinerinės sistemos, atstatomos sovietmečiu panaikintos pertvaros, o rūsio patalpas planuojama pritaikyti KMN administracijos darbuotojų poreikiams, kad daugiau pastato erdvių liktų renginiams.

Taip pat bus atnaujinta nuo V. Putvinskio gatvės pastatą juosianti tvora ir visa aplinka. Čia pat baigiamas tvarkyti ir Menininkų skverelis.

Gaivinami kultūros objektai

Tai nebe pirmas atgaivintas kultūros paskirties objektas Kaune per paskutinius kelerius metus. V. Putvinskio gatvę priešais Kauno menininkų namus puošia ir atnaujintas M. K. Čiurlionio dailės muziejaus fasadas.

Po kelių savaičių kauniečiams duris atvers iš pagrindų rekonstruotas kino teatras „Romuva“ su jaukia papildoma kino sale bei naujomis edukacinėmis erdvėmis.

Prieš porą metų baigtas Kauno kultūros centro vidaus patalpų remontas, įrengtas jaukus vidinis kiemelis su stacionaria scena koncertams ir kitiems renginiams. Dabar čia tęsiami fasado atnaujinimo darbai, o viduje jau kelias savaites sėkmingai veikia Pabėgėlių registracijos centras.

Vis didesnį pagreitį įgauna ir Kauno rotušės rekonstrukcija. Viena ryškiausių senamiesčio puošmenų ateityje taps atviresnė ir labiau prieinama, pastatą plačiau pritaikant visuomenės poreikiams bei muziejinėms veikloms.

Metų viduryje duris turėtų atverti ir legendinė Sporto halė, kurioje be sporto varžybų daugiau vietos atras ir kultūriniai renginiai bei bendruomeninės veiklos.

Laisvės alėjoje baigiamą tvarkyti miesto sodą jau kuris laikas puošia atnaujintas Kauno valstybinis muzikinis teatras. Savo pirmykštį eksterjerą susigrąžino ir Kauno Vinco Kudirkos bibliotekos centrinis padalinys. Taip pat nuo praėjusių metų rugsėjo kompleksiškai gyvendinami Kauno apskrities viešosios bibliotekos modernizavimo bei pastato rekonstrukcijos projektai.REDAKCIJA REKOMENDUOJA