REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2022 m. Rugsėjo 30 d. 11:56

Kaliningrado lietuvių bendruomenės pirmininkas: pasieniečiai įleidžia lietuvių kilmės rusus

Lietuva

BNS/Fotobankas nuotr.

Augustė LyberytėŠaltinis: ELTA


247287

Kaliningrado lietuvių bendruomenės pirmininkas Sigitas Šamborskis teigia, kad Lietuvos pasieniečiai jau leidžia į šalį atvykti lietuvių kilmės rusams. Ketvirtadienį Vidaus reikalų ministerija nusprendė suteikti galimybę patekti į šalį Rusijos piliečiams, turintiems lietuvišką kilmę patvirtinantį dokumentą.

„Vis tiek pavyko pralaužti tuos abejingumo ledus. Vakar Užsienio reikalų ir Vidaus reikalų ministerijų tarpžinybinė grupė vis tik sutiko, kad reikia daryti tą išimtį lietuvių kilmės asmenims, įrodantiems savo kilmę. O kilmė labai paprastai įrodoma – beveik visi turi lietuvių kilmės pažymėjimus, išduotus konsulinių tarnybų, arba teisės į Lietuvos Respublikos pilietybės išsaugojimo pažymėjimus“, – penktadienį Delfi TV teigė S. Šamborskis.

„Remiantis šiais dokumentais, jau šiandien ryte Lietuvos pasieniečiai įleidžia tuos lietuviukus“, – pridūrė jis.

S. Šamborskio teigimu, Kaliningrade šiuo metu gali būti apie 30 tūkst. lietuvių kilmės asmenų.

„Sunku suskaičiuoti, kiek iš tikrųjų (lietuvių – ELTA) ten yra. Oficiali statistika rodo tik tai tuos, kurių gimtoji kalba yra lietuvių kalba. Tokių yra 10 tūkst. O dar yra jų anūkai, proanūkiai – tai tų, kurių šaknys kažkiek lietuviškos – apie 30 tūkst. gali būti“, – nurodė jis.

Visgi, nors lietuvių kilmės asmenų Kaliningrade yra nemažai, S. Šamborskio nuomone, ne visi bandys pasitraukti į Lietuvą.

„Jeigu iš tikrųjų trauktųsi masiškai, tai keletas tūkstančių turbūt būtų – 2-3 tūkst., ne daugiau“, – svarstė jis.

Pasak S. Šamborskio, Vladimirui Putinui paskelbus apie dalinę rusų mobilizaciją, Kaliningrado srityje šaukimus į kariuomenę pirmiausiai gavo lietuvių kilmės žmonės.

„Tikrus rusus gal net ir vengia pačius pirmuosius šaukti. Daugiausiai yra šaukiami (vyrai – ELTA) iš pasienio rajonų su Lietuva. O ten, kaip žinia, gyvena labai daug lietuvių tautybės žmonių. Buvusių mūsų tremtinių, politinių kalinių anūkų yra nemažai. Yra nemažai pašaukti ir jau išvežti“, – situaciją paaiškino jis, ragindamas Kaliningrade esančius lietuvius kaip įmanoma greičiau trauktis į Lietuvą.

ELTA primena, kad reaguojant į Rusijos pradėtą karą prieš Ukrainą ir iš to kylančias grėsmes, Lietuva kartu su Latvija, Estija, Lenkija bei Suomija nusprendė griežtinti Rusijos piliečių atvykimo kontrolę. Nuo rugsėjo 19 d. į Lietuvos Respublikos teritoriją per visus pasienio kontrolės punktus atvykstantiems Rusijos piliečiams nepaprastosios padėties galiojimo metu taikomas individualus sugriežtintas patikrinimas.

Taip pat ketvirtadienį priimtas sprendimas padaryti išimtį ir į Lietuvos teritoriją įleisti lietuvių kilmę patvirtinantį ar teisę atkurti Lietuvos Respublikos pilietybės pažymėjimą turinčius Rusijos Federacijos piliečius bei nelydimus nepilnamečius.REDAKCIJA REKOMENDUOJA