PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2018 m. Lapkričio 15 d. 11:54

Kadenciją baigęs prezidentas V. Adamkus pagerbtas Trumano-Reagano Laisvės medaliu

Vilnius

URM nuotr.

Reporteris DovilėŠaltinis: Etaplius.lt


60470

Komunizmo aukų memorialinis fondas Vašingtone trečiadienį surengė konferenciją ir iškilmingą atminimo renginį, skirtą komunizmo aukoms pagerbti ir komunistinių režimų nusikaltimams pasmerkti. Renginio metu kadenciją baigęs prezidentas Valdas Adamkus apdovanotas Trumano-Reagano Laisvės medaliu.

Negalėdamas dalyvauti Vašingtone vykusiame renginyje, V. Adamkus į susirinkusius vakaro svečius kreipėsi vaizdo įrašo pagalba. Jis akcentavo Lietuvos žmonių drąsą ir pasiaukojimą kovoje prieš komunizmą ir sovietinę okupaciją bei dėkojo Lietuvos diasporai JAV už jos ypatingai svarbų vaidmenį kovoje už laisvę ir demokratijos vertybes.

„Trumano-Reagano laisvės medalis simboliškai įprasmina mano gyvenimo kelią, o vertybės, kuriomis vadovavosi šie JAV prezidentai, turėjo didžiulę įtaką ne tik man, bet ištisoms kartoms”, - pažymėjo V. Adamkus, dėkodamas Jungtinėms Valstijoms už nuosekliai vykdytą Baltijos šalių okupacijos nepripažinimo politiką ir Komunizmo aukų memorialiniam fondui už jo prasmingą veiklą.

Šių metų renginyje, pasak Užsienio reikalų ministerijos pranešimo, ypatingas dėmesys buvo skirtas Baltijos šalių, šiais metais pažyminčių Nepriklausomybės paskelbimo šimtmečius, istorijai, kovai su komunistiniu režimu ir sėkmingam išsivadavimui iš sovietinės okupacijos.

Ta proga kartu su V. Adamkumi Trumano-Reagano Laisvės medaliai taip pat buvo įteikti Nacionalinio fronto įkūrėjai ir buvusiai Latvijos užsienio reikalų ministrei, europarlamentarei Sandrai Kalnietei ir Estijos atstovui, vienam iš Estijos lyderių išsilaisvinant iš sovietinės imperijos, Nacionalinės nepriklausomybės partijos įkūrėjui, europarlamentarui Tunne Kelamasui.

Renginyje dalyvavo Seimo narė, NATO Parlamentinės Asamblėjos prezidentė Rasa Juknevičienė, Seimo narys, Transatlantinių santykių ir demokratinės plėtros pakomitečio pirmininkas Žygimantas Pavilionis ir Lietuvos garbės konsulas Jonas Prunskis.

JAV prezidentas Donaldas Trumpas lapkričio 7 dieną oficialiai paskelbė Nacionaline komunizmo aukų atminimo diena. Baltųjų rūmų išplatintame JAV prezidento pranešime teigiama, kad nuo totalitarinių komunistinių diktatūrų pasaulyje žuvo daugiau nei 100 milijonų žmonių.

Pagarbos ir atminimo medalis, kurį įsteigė Komunizmo aukų memorialinis fondas, kiekvienais metais įteikiamas pasižymėjusiems kovotojams už laisvę. Šiuo medaliu pirmasis 1999 metais buvo įvertintas Lietuvos Atkuriamojo Seimo pirmininkas Vytautas Landsbergis, o 2010 metais medalis įteiktas Nepriklausomos valstybės atkūrimo akto signatarui, Seimo nariui Emanueliui Zingeriui.

Trumano-Reagano medaliais taip pat buvo pagerbtos tokios asmenybės kaip Jonas Paulius II, Čekijos prezidentas Vaclavas Havelas, Lenkijos prezidentas Lechas Walesa, kiti žymus Vidurio ir Rytų Europos bei kitų su komunizmu kovojusių ar tebekovojančių šalių disidentai.

ELTA