REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Verslas2019 m. Lapkričio 18 d. 09:22

Jei planuotum kreiptis dėl fizinio asmens bankroto

Vilnius

Autorius: Darius Rimas

Darius RimasŠaltinis: Etaplius.lt


106908

Kada ir kur reikia kreiptis dėl fizinio asmens bankroto bylos iškėlimo? Dažniausiai šis klausimas subriasta galvoje tada kai jau būna pradelstas laikas ir asmuo ne turi pakankamai finansų kreiptis konsultacijai pas apmokamus advokatus. Asmuo turi teisę pasinaudoti ne mokama Valstybės garantuojama teisine pagalba, kurią išlaiko Valstybės skylėtas biudžetas ar tiesiog kreiptis konsultacijos į VDU, VU, universitetų teisės klinikas.

Tokios nemalonios situacijos išvengiama kai asmuo planuoja savo finansus ir vedama finansinė apskaita. Kokios yra šios dienos pajamos ar išlaidos. Jeigu jau taip nutiko, kad pajamos yra mažesnės už išlaidas arba jų iš viso nėra ir skolos ne mažėja, o didėja su lyg kiekviena diena ir artinasi kredito grąžinimo diena. Būtina pasidomėti ar viskas tvarkoje su finansinų rezervu. Kuris turėtu būti ne mažesnis kaip keliolikos mėnesių ar daugiau kaip pusės metų.

Privaloma apsvarstyti dėl kokių priežaščių atsidūrėta ne mokumo padėtyje. Optimistinis požiūris labai gerai, bet vertinkim šios dienos skaičius ir būkime realistais. Kad ne užkrautumėme per daug problemų artimiesiems ir draugams. Pradedu prašyti apmokėjimo už darbą į priekį jei ne visą sumą tai nors dalį. Kreipdamasis pas teisininkus konsultacijos reikalauju, kad suteiktu garantijas. Jeigu ne suteikiamos garantijos nėra ir advokato. Jeigu pasitikiu kreditoriumi informuoju jį (juos) apie susidariusę situaciją ir tą ne mokumą sukėlusias priežastis. Galbūt įvertinus visą situaciją pavyks susitarti dėl skolos ar kredito nurašymo taikiu būdu kol reikalai ne perduoti antstoliui. Skolos išieškojimą vykdo antstolis Teismo nutartimi į kurį kreipiasi kreditorius. Antstolis vykdo savo darbą Teismo nutarimu.

Dėl fizinio asmens bylos iškėlimo reikia kreiptis į apylinkės Teismą vietoje kurioje gyveni. Prašymą bankroto bylai iškelti galima pateikti prašančiam asmeniui prieš tai jį tinkamai paruošus to ko reikalauja FABĮ, fizinių asmenų bankroto įstatymas, kai negali įvykdyti skolinių įsipareigojimų, kurių mokėjimo terminai suėję ir kurių suma viršija 25 Lietuvos Respublikos Vyriausybės patvirtintas minimaliąsias mėnesines algas. Bankroto procesas trunka tris metus. Skaitoma įstatymo straipsnio dalis ir vykdoma to ko reikalauja jo dalys. Ta prasme pyldoma papunkčiui pridedant tai įrodantį dokumentą. Jeigu abejoju pateikto įrodomo dokumento tikrumu tai nurodau savo įtarimus.

Pavyzdžiui, gavote pažymą iš VRM, kad esate neteistas nors prieš tai buvote teistas. Galbūt įvyko klaida? Prašome VRM, kad paaiškintu. Arba ne siųsti pranešimo kreditoriui registruotu laišku, o nuvykti pas kreditorių ir dokumentą registruoti štampu ir parašu, kad pranešimas yra įteiktas. Priešingu atveju kaip jūs Teismui įrodysite, kad voke siuntėte būtent tą dokumentą. Vykti pas kreditorių rekomenduotina ne vienam, o su palyda ir fiksuoti susitikimą vaizdo įrašu. Nors kitose ES šalyse ne reikia informuoti kreditoriaus apie ketinimą kreiptis dėl bankroto. Pačiam ruošiant procesinius dokumentus realiai susipažysti su situacija ir tiesiog pasiruoši deryboms su kreditoriumi dėl taikos sutarties sudarymo. Praktikoje dažniausiai skolas nurašo fiziniai asmenys draugai tad nėra ko kuklintis ir skolinuosi iš draugų. Juk nemokumas amžinai nesitęs, o ateityje galima atsilyginti tuo pačiu.

Duomenys reikalingi Teismui siekiant sudaryti sąlygas atkurti sąžiningo fizinio asmens mokumą užtikrinant kreditorių reikalavimų tenkinimą. FABĮ nustatyta tvarka siekiant teisingo skolininko ir jo kreditorių interesų pusiausvyros. Tarkim iš pirmo karto prašymą atsisakė tenkinti ir jį grąžino trūkumams pašalinti. Per tam tikrą laiką prašymą galima vėl teikti pakartotinai. Net advokatui retai kada pavyksta tinkamai paruošti procesinius dokumentus kurie būtu priimti iš pirmo karto.

Vertinu tai kaip galimybę dar kartą viską apsvarstyti. Geriau būti duodančiu nei prašančiu, bet tai priklauso nuo aplinkybių sukėlusių nemokumą. Pagal fizinių asmenų bankroto įstatymą bankroto byla gali būti nutraukta, kai :

1. Kai nustatytais terminais nepateiktas planas.

2. Teismas nepatvirtino plano.

3. Fizinis asmuo pateikė neteisingą informaciją.

4. Fizinis asmuo tapo nemokus per paskutinius 3 m. iki bankroto bylos iškėlimo ar negalėjo atkurti mokumo iškėlus bankroto bylą dėl LR fizinių asm. bankroto įstatymo 5 str. 8 d. 2 p. nutodytų veiksmų ar žalingų įpročių.

5. Fizinis asmuo buvo teistas už nusikaltimus ar baudžiamuosius nusižengimus.

6. Fizinis asmuo nuslėpė nuo bankroto administratoriaus proceso metu gautas lėšas ar kitą turtą.

7. Iškelta neribotos civilinės atsakomybės JA, kurio dalyvis yra fizinis asmuo bankroto byla.

8. Fizinis asmuo nevykdė kitų LR fizinių asmenų bankroto įstatymo reikalaivmų.

9. Fizinis asmuo mire;

10. Kiti atvejai.

Ir baigta bankroto byla gali būti, kai: 1. Įgyvendintas planas; 2. Fizinis asmuo patenkino visų teismo patvirtintų kreditorių reikalavimus anksčiau nei nustatyta plane; 3. Fizinis asmuo gali ir galės ateityje įvykdyti skolinius įsipareigojimus; 4. Visi kreditoriai atsisakė savo reikalavimų ir teismas priėmė nutartį priimti atsisakymus. Asmuo pripažintas galintis vykdyti kreditorinius įsipareigojimus būna tik tuomet, kai procesas sėkmingai baigiamas. 2017 m. baigtų procesų buvo 76 procesai, 2018 m. – 137, 2019 m. I pusm. – 139.

Bankroto administratorius skiriamas parenkant naudojant automatinę sistemą pagal Vyriausybės patvirtintus atrankos kriterijus. Skiriamas neskundžiama teismo nutartimi. Kreditoriaus vaidmuo procese nenumatytas. Bankroto administratorius ar antstolis nėra draugas ar bičiulis. Jie gina kreditoriaus interesus. (CPK 12 straipsnis). Viskas vyksta rungimosi principu. Bankrutuojantis asmuo teikia savo reikalavimus ir įrodymus. Bankroto procesas yra labai svarbus gyvenimo etapas bankrutuojančiam asmeniui ir yra svarbu jame dalyvauti ir kontroliuoti jo proceso vykdymą.

Nuo fizinio asmenas bankroto įstatymo įsigaliojimo 2013 03 01 iki 2019 metų pirmo ketvirčio kreipėsi 3539 fizinių asmenų, 500 fizinių asmenų bankroto bylos nutrauktos, o 966 bylos baigtos. Apytikriais duomenimis keliolika kartų daugiau asmenų pasinaudojo galimybe bankrutuoti kitoje ES šalyje. Prieš išvykstant bankrutuoti į kitą šalį reikėtu gerai viską pasverti. Įvertinti kalbos barjerą, gyvenimo išlaidas ir bankroto turizmo teigiamas puses. Nors Didžiojoje Britanijoje fizinio asmens bankroto bylai pradėti prašymą galima pateikti internetu, o bendrauti su bankroto administratoriumi spype pagalba. Anglijoje įprastai bankrotas trunka 12 mėnesių ir po to visos skolos nusirašo. Pateikti paraišką kainuoja 580 svarų. Bankrutuoti rekomenduoja jeigu skola susidarė 5000 svarų ir nutraukti susitarimo sąlygas. Latvijoje bankrotas trunka 1 metus jeigu grąžinama 50 procentų skolos. Asmuo inicijuojantis bankrotą turi įnešti 720 eurų depozitą. Sprendimai nuo likusių skolų yra priimami nemokumo proceso pabaigoje, kai yra įgyvendintas turto pardavimo planas pagal kreditorių reikalavimą.

ES valstybių fizinių asmenų bankroto procedūros tobulo įstatymo nėra kūrimas vyksta iki šių dienų.REDAKCIJA REKOMENDUOJA